محمد نصیری
بنیانگذار انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران ، هکر کلاه سفید ، کارشناس امنیت اطلاعات و ارتباطات

CWDM چیست؟ به زبان بسیار ساده

 Coarse Wavelength Division Multiplexing چیست ؟ قبلا بصورت مفصل در خصوص انواع تکنولوژی های مورد استفاده در شبکه های گسترده مبتنی بر فیبر نوری صحبت کرده ایم از جمله آنها می توانیم به SONET و DWDM اشاره کنیم. در شبکه های فیبر نوری بصورت خلاصه ما می توانیم طول موج های نوری مختلف یا کانال های مختلف داشته باشیم

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران

و بر روی هر کانال بصورت جداگانه داده ها را منتقل کنیم که این امر در تکنولوژی DWDM هم مورد استفاده قرار می گیرد که قبلا در توسینسو مطرح شده است اما CWDM نیز تکنولوژی بسیار نزدیک به DWDM می باشد که تفاوت های زیادی با این تکنولوژی ندارد.

در این تکنولوژی نیز همانند DWDM چندین سیگنال با طول موج های نوری مختلف بر روی کابل های فیبر نوری منتقل می شوند اما تعداد کانالهای مورد استفاده در CWDM از DWDM کمتر است .در واقع می توان گفت تعداد کانالهای CWDM از تعداد کانالهای تعریف شده و استاندارد DWDM بیشتر است در حالیکه تعداد کانالهای DWDM از نظر تئوری بیشتر است.

CWDM چیست

کانالها یا طول موجهای مورد استفاده در CWDM در فضای 20 نانومتری از هم جدا می شوند در حالیکه در DWDM این فاصله 4 دهم نانومتر است و این یعنی تعداد کانالهای DWDM بسیار بیشتر از CWDM در حالت استاندارد و تعریف شده تئوری است. فاصله کانالی در CWDM باعث نیاز کمتر و هزینه های کمتر برای پیاده سازی این تکنولوژی است زیرا بحث خنک سازی امواج نوری کمتری در مقایسه با DWDM وجود دارد.

در یک سیستم CWDM استاندارد امواج لیزری بر روی هشت کانال بر روی هشت طول موج نوری مختلف ارسال می شوند که به ترتیب 1610 و 1590 و 1570 و 1530 و 1490 و 1470 و 1550 و 1590 نانومتری می باشند اما تا 18 کانال قابل استفاده هستند و طول موج نوری آنها تا 1270 نانومتر هم قابل کاهش است.

انرژی که از لیزرهای یک سیستم CWDM خارج می شود به نسبت یک سیستم DWDM بر روی طول موج های گسترده تری پخش می شود.حد آستانه یا Tolerance موجود در CWDM حداکثر تا مثبت و منفی 3 نانومتر است در حالیکه در DWDM این عدد کوجکتر است. به دلیل استفاده از لیزر با دقت پایین ، یک سیستم CWDM ارزانتر

و به صرفه تر از یک سیستم DWDM است و البته مصرف برق کمتری نیز دارد. اما توجه کنید که در CWDM حداکثر فاصله بین Node ها کمتر از DWDM است و طبیعتا سیگنال ها تا مسافت کمتری به نسبت DWDM منتقل خواهند شد. امیدوارم مورد توجه شما قرار گرفته باشد. ITPRO باشید


محمد نصیری
محمد نصیری

بنیانگذار انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران ، هکر کلاه سفید ، کارشناس امنیت اطلاعات و ارتباطات

محمد نصیری هستم و در اینستاگرام با اکانت IranCySec تجربیاتم رو به اشتراک میگذارم ، هکر کلاه سفید و کارشناس امنیت سایبری ، سابقه همکاری با بیش از 50 سازمان دولتی ، خصوصی ، نظامی و انتظامی در قالب مشاور ، مدرس و مدیر پروژه ، مدرس دوره های تخصصص شبکه ، امنیت ، هک و نفوذ ، در حال حاضر فقط به عنوان بازرس و ممیز امنیت اطلاعات فعالیت می کنم ، عاشق آموزش و تدریس هستم و به همین دلیل دوره های آموزشی که ضبط می کنم در دنیا بی نظیر هستند.

نظرات