محمد نصیری
بنیانگذار انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران ، هکر کلاه سفید ، کارشناس امنیت اطلاعات و ارتباطات

تفاوت Routing Protocols و Routed Protocols در چیست ؟

یک Routed Protocol یا پروتکل مسیریابی شده به یک پروتکل شبکه ای گفته می شود که توانایی ارسال داده های کاربران از یک شبکه به شبکه دیگر را دارد. Routed Protocol ها ترافیک کاربران از جمله ترافیک مربوط به e-mail ، file-transfer ، وب و سایر ترافیک های مشابه را با خود حمل می کنند.Routed Protocol ها از یک ساختار یا سیستم آدرس دهی (مانند IP Address) که می تواند یک شبکه یا یک Host ( کامپیوتر،سرور،پرینتر) را در یک شبکه مشخص کند استفاده می کنند.

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران

منظور از Routed Protocol یا پروتکل مسیریابی شده چیست ؟

به زبان دیگر آدرسی که توسط Routed Protocol ها استفاده می شود شامل دو قسمت آدرس شبکه و آدرس Host می باشد که آدرس شبکه مشخص کنند محل قرارگیری شبکه و آدرس Host نمایانگر محل قرارگیری Host در آن شبکه می باشد. با توجه به اینکه بیش از 90 درصد سیستم عامل ها و Host های موجود در دنیا از آدرس IP به عنوان سیستم آدرس دهی استفاده می کنند ، IP Address به عنوان مهمترین و بزرگترین Routed Protocol در دنیا و در شبکه بزرگ اینترنت مورد استفاده قرار می گیرد بنابراین IP یک پروتکل از نوع Routed Protocol است .

سایر پروتکل هایی از این قبیل کمتر مورد استفاده قرار می گیرند برای مثال پروتکل های Routed ای از قبیل IPX سابقا برای استفاده در سیستم عامل Novell Netware استفاده می شد و همچنین پروتکل AppleTalk همانطور که از نامش هم پیداست Routed Protocol ای است که برای سیستم عامل های شرکت Apple طراحی شده بود. این نوع پروتکل هایی که در انتهای مطلب عنوان کردیم بیشتر از طرف کمپانی های خاص ارائه می شوند و جنبه استفاده عمومی مثل IP را ندارند. بنابراین فراموش نکنید که IP ، IPX و AppleTalk در دسته بندی Routed Protocol قرار می گیرند. برای مثال در اداره پست ، پستچی در نقش یک Routed Protocol عمل می کند.

منظور از Routing Protocol یا پروتکل های مسیریابی چیست ؟

Routing Protocol ها یا پروتکل های مسیریابی پروتکل های شبکه ای هستند که بصورت Dynamic مسیرهای شبکه موجود برای برقراری ارتباط بین شبکه ها را پیدا می کنند و آنها را به هم متصل می کنند ، Routing Protocol ها وظیفه مسیریابی و نشان دادن مسیر درست به Routed Protocol ها برای رسیدن به مقصد را بر عهده دارند. Routing Protocol هایی که در روترهای مختلف در شبکه های مختلف قرار دارند اطلاعات و بروز رسانی های خود را با همدیگر به اشتراک می گذارند تا بتوانند بهترین مسیر برای رسیدن به مقصد های شبکه ای Routed Protocol ها را پیدا کنند.

Routing Protocol ها این قابلیت را دارند که با اضافه شدن یک شبکه جدید به ساختار ، آن را شناسایی کنند و مسیرهای منتهی به این شبکه را نیز برای سایر روترهای موجود در شبکه ارسال کنند. Routing Protocol ها را شما معمولا در Router های سخت افزاری ، سویچ های لایه سه ، فایروال ها و سرورهای سخت افزاری و سیستم عامل های سرور مشاهده می کنید. Routing Protocol ها را شما نمی توانید روی کامپیوترهای معمولی و یا پرینترها داشته باشید . در بخش نهم از دوره آموزش نتورک پلاس در خصوص پروتکل های روتینگ ، تفاوت روتر و نحوه مسیریابی به خوبی صحبت کرده ایم.

پروتکل های RIP ، IGRP ، EIGRP ، OSPF و BGP نمونه ای از پروتکل های مسیریابی هستند که در شبکه های امروزی استفاده می شوند. اگر Routed Protocol را در این حالت پستچی در نظر بگیریم ، Routing Protocol ها را می توانیم به عنوان اداره پست در نظر بگیریم که همه مسیرها را می شناسد و به همه ادارات خود در استان ها این مسیرها را اعلام می کند تا بسته های پستی از بهترین مسیر به مقصد برسند. ITPRO باشید


محمد نصیری
محمد نصیری

بنیانگذار انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران ، هکر کلاه سفید ، کارشناس امنیت اطلاعات و ارتباطات

محمد نصیری هستم و در اینستاگرام با اکانت IranCySec تجربیاتم رو به اشتراک میگذارم ، هکر کلاه سفید و کارشناس امنیت سایبری ، سابقه همکاری با بیش از 50 سازمان دولتی ، خصوصی ، نظامی و انتظامی در قالب مشاور ، مدرس و مدیر پروژه ، مدرس دوره های تخصصص شبکه ، امنیت ، هک و نفوذ ، در حال حاضر فقط به عنوان بازرس و ممیز امنیت اطلاعات فعالیت می کنم ، عاشق آموزش و تدریس هستم و به همین دلیل دوره های آموزشی که ضبط می کنم در دنیا بی نظیر هستند.

نظرات