NGINX چیست؟ آموزش نصب NGINX در اوبونتو

در این آموزش قصد داریم با یکی از قدرتمندترین وب سرور های موجود یعنی NGINX آشنا بشیم. برای این که این قدرت رو احساس کنیم یک نمونه رو بهتون معرفی می کنم.wordpress در هر ماه به 33 میلیون سایت و 3.4 میلیارد صفحه وب سرویس دهی می کند و با 339 میلیون کاربر در تعامل است. در واقع وردپرس از سال 2008 با افزایش 4.4 برابری بازدید مواجه شد. و برای این که بتواند به این حجم از درخواست ها پاسخ بدهد مجبور شد به وب سروری مانند NGINX مهاجرت کند.

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران

آسانی کار با این وب سرور و انعطاف پذیر بودن آن تیم وردپرس را شگفت زده کرده بود! به نحوی که آن ها در تست یکی از برنامه های خود مشاهده کرده بودند که 10000 درخواست در ثانیه توسط یک سرور NGINX ، پاسخ داده می شد!طبق آمارها در سال 2012 وردپرس 70000 درخواست بر ثانیه را بر روی ترافیک 15Gbit/s توسط 36 لود بالانسر NGINX پاسخ دهی می کرده است.در حال حاضر بیش از 25 درصد 1000 سایت پرترافیک جهان توسط NGINX سرویس دهی می شود و بیش از 70 میلیون وب سایت نیز از NGINX بعنوان وب سرور استفاده می کنند.وب سایت هایی همچون Netflix،Pinterest،Github،Heroku و ... از جمله آن ها هستند.

معرفی NGINX

NGINX یک وب سرور open-source می باشد که می تواند به عنوان یک reverse proxy برای پروتکل های POP3،SMTP،HTTPS،HTTPT و IMAP به کار گرفته شود. همچنین به عنوان یک Load Balancer برای سرور های مختلفی مثل اپلیکیشن سرور و یا میل سرور می توان از NGINX استفاده کرد.NGINX بر روی پلتفرم های مختلف مانند WINDOWS،LINUX،UNIX قابل اجراست.

از نظر منابع نیز community های خوبی دارد و مطالب زیادی در اینترنت راجع به آن نوشته شده است.NGINX یک master process و چندین worker process دارد. هدف master process خواندن و ارزیابی configuration ها و نگهداری worker process ها می باشد. worker process ها پردازش اصلی را بر روی درخواست ها انجام می دهند.NGINX از یک مدل event-driven و وابسته به سیستم عامل برای توزیع کردن درخواست ها بین worker process ها استفاده می کند.

این عمل توزیع به دلیل این که وابسته به سیستم عامل است از منابع سیستم عامل به خوبی استفاده می کند و درخواست ها هیچ موقع block نمی شوند. تعداد worker process ها در فایل configuration قابل تعریف است و معمولا برابر تعداد هسته های سی پی یو تنظیم می شود.همان طور که اشاره شد NGINX همانند APACHE دارای یک فایل تنظیمات اصلی به نام nginx.conf می باشد که معمولا در etc//nginx// قرار گرفته است.

 

نصب بر روی سیستم عامل 14.04 Ubuntu:

بر روی سیستم عامل اوبونتو دستورات زیر را اجرا کنید:

sudo apt-get update
sudo apt-get install nginx

حال اگر فرآیند نصب با موفقیت انجام شده است می توانید با وارد کردن دستور زیر از Run بودن NGINX اطمینان پیدا کنید:

service nginx status

همچنین برای start شدن، stop شدن و restart شدن NGINX دستورات زیر را می توانید وارد کنید:

service nginx start
service nginx stop
service nginx restart

حال که مطمئن شدیم NGINX در حال اجراست در مرورگر خود آدرس localhost را وارد می کنیم و با صفحه زیر مواجه می شویم که نشان دهنده این است که وب سرور ما به درستی کار می کند:

معرفی وب سرور NGINX و نصب اولیه آن


باتشکر.
ITPRO باشید!


علی سفیدموی
علی سفیدموی

فارغ التحصیل رشته مهندسی سخت افزار دانشگاه شاهد هستم. به حوزه شبکه علاقه مند می باشم و دوره MCSE را در مجتمع فنی تهران شعبه ابن سینا گذرانده ام. به یادگیری و کار تیمی علاقه مند می باشم. در زمینه هایی از قبیل high availability و load balancing سرور های لینوکسی در شرکت ویراتک شریف دارای تجربه می باشم. علاقه مند به انجام پروژه در زمینه شبکه های کامپیوتری هستم. در حوزه برنامه نویسی و توسعه اپلیکیشن های تحت وب فعالیت داشته و دارم. به عنوان کاربر نویسنده نیز چندین مطلب تخصصی در حوزه فناوری اطلاعات در

نظرات