امیرحسین کریم پور
مدیر ارشد توسینسو و متخصص سرویس های مایکروسافت

آموزش نصب و راه اندازی NGINX در CentOS

NGINX اختصار یافته Engine X یک وب سرور رایگان ، متن باز و قدرتمند لینوکسی است که با زبان برنامه نویسی C نوشته شده است. از NGINX می توان در سیستم عامل های Unix-like مثل لینوکس و همچنین در سیستم عامل ویندوز استفاده کرد. این وب سرور دارای قابلیت هایی نظیر پشتیبانی از Reverse Proxy و Load Balancer در سطح ترافیک HTTP را در بر دارد. در این مطلب قصد داریم که نحوه نصب و راه اندازی این وب سرور رو بر روی سیستم عامل CentOS 7.0 و به طور کلی سیستم عامل های خانواده Red Hat نسخه 7.0 به شما عزیزان آموزش بدهیم. اول از همه با دستور زیر پکیج های نصب شده روی سیستم تان را بروز رسانی کنید :

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران
# yum -y update

حالا با اجرای دو دستور زیر وب سرور Nginx را روی سیستم تان نصب کنید ، دستورات را به ترتیب اجرا کنید :

# yum install epel-release
# yum install nginx 

دستور فوق Nginx و Dependency ها یا همان وابستگی هایش را از رپوزیتوی EPEL گرفته و بر روی سیستم شما نصب می کند. حالا نوبت این است که سرویس Nginx را استارت کنیم ، دو دستور زیر را اجرا کنید :

# systemctl start nginx
# systemctl enable nginx

دستور اول سرویس وب سرور Nginx را استارت می کند و دستور بعدی این سرویس را فعال می کند تا هنگام بوت بصورت خودکار استارت بخورد. طبیعتا شما وب سرور راه اندازی نمی کنید که بصورت لوکال از آن استفاده کنید ! از این رو باید در فایروال تان اجازه ورود ترافیک HTTP به سرورتان را بدهید. بصورت پیشفرض فایروال داخلی CentOS 7.0 ترافیک Nginx را به سمت داخل سرور Block یا مسدود می کند. با اجرای دستورات زیر فایروال سیستم شما اجازه ورود ترافیک HTTP به سمت سرور را خواهد داد :

# firewall-cmd --zone=public --permanent --add-service=http
# firewall-cmd --zone=public --permanent --add-service=https
# firewall-cmd --reload

دستور اول در Public Zone فایروال مجوز ورود ترافیک HTTP را به سمت سرور (Inbound) صادر می کند. دستور دوم هم برای ترافیک HTTPS این کار را انجام می دهد. دستور سوم نیز فایل پیکربندی firewall-cmd را بروز رسانی می کند و تغییرات را روی آن اعمال می کند. سوئیچ permanent را هم به این خاطر گذاشتیم که هنگام بوت شدن سیستم تنظیمات Rule ای که نوشتیم از بین نرود. حالا مرورگرتان را باز کنید و آدرس 127.0.0.1 و یا آدرس IP سرور و یا آدرس دامین را وارد کنید تا صفحه پیش فرض Nginx برای شما به نمایش در بیاید.

نویسنده : امیرحسین کریم پور

منبع : linux.tosinso.com

هرگونه نشر و کپی برداری بدون ذکر منبع و نام نویسنده دارای اشکال اخلاقی می باشد


امیرحسین کریم پور
امیرحسین کریم پور

مدیر ارشد توسینسو و متخصص سرویس های مایکروسافت

امیرحسین کریم پور ، مدیر ارشد توسینسو ، متخصص شبکه ، تخصص در حوزه سیستم عامل های کلاینت و سرور مایکروسافت و سرویس های مربوطه ، سیستم عامل لینوکس و... ، سابقه کار با سازمان ها و شرکت های مختلف در زمینه سرویس های مایکروسافت در قالب پروژه ، مشاوره و آموزش. علاقه مند به حوزه امنیت اطلاعات و تست نفوذ سنجی

نظرات