محمد نصیری
بنیانگذار انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران ، هکر کلاه سفید ، کارشناس امنیت اطلاعات و ارتباطات

MIB چیست؟ مفهوم Management Information Base در SNMP به زبان ساده

یک نکته جالب در خصوص نوشتن این مطلب در ITPRO وجود دارد و آن هم این است که در همه جا تقریبا همه تعاریفی که از MIB وجود دارد یکسان است و همگی به ظاهر از یک مطلب کپی برداری شده اند و به سختی قابل درک می باشند. در این مطلب می خواهیم این مفهوم را به سادگی هر چه تمام به شما آموزش بدهیم. توجه کنید که بصورت خلاصه و به قول خودمانی لب مطلب :: MIB مجموعه ای از سئوالات است که توسط سیستم مدیریتی پروتکل SNMP از سمت SNMP Management System یا همان نرم افزار مانیتورینگ ما از دستگاه یا نرم افزار یا سیستم عامل پرسیده می شود.

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران

هر سئوالی که یک SNMP Manager می تواند از یک SNMP Agent بپرسد بایستی توسط یک زبان مشترک و از قبل تعریف شده به نام MIB انجام و پرسیده شود و اگر سئوال شما خارج از این استاندارد باشد قابل پاسخ نخواهد بود.همانطور که می دانید مکانیزم کاری SNMP به شکل کلاینت و سروری است و اگر شما قسمت کلاینت یا همان Agent را بر روی سرویس خودتان فعال کرده باشید اتفاقات و رویدادهایی که در این Agent بصورت سئوال تعریف شده اند از سیستم پرسیده شده و در قالب ساختار پایگاه داده ای ذخیره می شوند.

این جمع آوری اطلاعات و ذخیره سازی آن بصورت Local بر روی SNMP Agent به عنوان MIB شناخته می شود. MIB مخفف کلمه های Management Information Base است و ما نمی خواهیم آن را ترجمه کنیم اما از ظاهر آن مشخص است که اطلاعات پایه و اساسی مدیریت سرویس SNMP و استاندارد پرسش و پاسخ این سرویس در قالب MIB ها انجام می شود. طبیعتا SNMP Manager در زمانیکه نوع داده خاصی را برای گزارش دهی نیاز دارد بایستی بر اساس استانداردی که MIB دارد سئوال خودش را مطرح کند و از داده های جمع آوری شده توسط آن استفاده کند.

MIB چیست

قبلا در خصوص Agent ها در SNMP صحبت کرده ایم ، نگهداری کردن داده ها بصورت طبقه بندی شده ، پارامترهای مربوط به تجهیزات ، تنظیمات و بسیاری دیگر از موارد توسط Agent ها جمع آوری و در کنار هم قرار می گیرند. این نرم افزار مدیریت شبکه یا مانیتورینگ شبکه ( NMS ) است که درخواست اطلاعات مربوط به تجهیزات و هر چیزی که نیاز است را از Agent می کند و پاسخ را در قالب نمایشی خودش گزارش می دهد. ساختار پایگاه داده ای MIB به صورت مجموعه ای از مقادیر یا Value ها تعریف شده است .

این مقادیر بصورت ثابت یا بصورت کنترل شده در MIB قرار می گیرند و بصورت کلی برای هرگونه سخت افزار ، نرم افزار یا سیستم عامل از طریق سازنده آن بصورت اولیه تعریف و در اختیار عام قرار می گیرند . برای مثال سیستم عامل ویندوز در خصوص اطلاعات مربوط به خطاهای سیستم یک MIB خاص طراحی و ارائه کرده است که اگر نرم افزار مانیتورینگی بخواهد این خطاها را متوجه و نمایش بدهد بایستی بر اساس MIB که مایکروسافت برای این نوع سرویس ارائه داده است نرم افزار خود را طراحی کند.

MIB توسط سرویس SNMP برای مدیریت و نظارت بر شبکه استفاده می شود و بصورت کلی دو نوع MIB وجود دارد یا فقط دارای یک موجودیت اطلاعاتی مشخص و ثابت هستند که به آنها Scalar MIB گفته می شود یا اینکه بصورت خوشه ای و سلسله مراتبی دارای اطلاعات طبقه بندی شده می باشند که به آنها Tabular MIB گفته می شوند. MIB ها در قالب Object یا شیء نگهداری می شوند و به همین دلیل برای شناسایی راحت تر آنها از Identifier یا شناسه برای مشخص کردن آنها استفاده می شود و در اصطلاح فنی هر MIB دارای یک شناسه شیء یا Object Identifier که ساده شده آن OID می شود ، می باشد.

تمامی Object هایی که توسط MIB ها تولید و استفاده می شوند از یک ساختار اطلاعاتی مدیریتی یکپارچه و استاندارد استفاده می کنند که به این ساختار Structure Management Information یا SMI گفته می شود که مدل مدیریتی اطلاعات را مشخص می کند و این اجازه را به سازندگان تجهیزات می دهد که بر اساس این استاندارد MIB هایی با OID هایی مشخص و استاندارد تولید کنند. ITPRO باشید

نویسنده : محمد نصیری

منبع : ITPRO

هرگونه نشر و کپی برداری بدون ذکر منبع و نام نویسنده دارای اشکال اخلاقی می باشد.


محمد نصیری
محمد نصیری

بنیانگذار انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران ، هکر کلاه سفید ، کارشناس امنیت اطلاعات و ارتباطات

محمد نصیری هستم و در اینستاگرام با اکانت IranCySec تجربیاتم رو به اشتراک میگذارم ، هکر کلاه سفید و کارشناس امنیت سایبری ، سابقه همکاری با بیش از 50 سازمان دولتی ، خصوصی ، نظامی و انتظامی در قالب مشاور ، مدرس و مدیر پروژه ، مدرس دوره های تخصصص شبکه ، امنیت ، هک و نفوذ ، در حال حاضر فقط به عنوان بازرس و ممیز امنیت اطلاعات فعالیت می کنم ، عاشق آموزش و تدریس هستم و به همین دلیل دوره های آموزشی که ضبط می کنم در دنیا بی نظیر هستند.

نظرات