امیرحسین کریم پور
متخصص سرویس های مایکروسافت و مدیر ارشد توسینسو

Hop چیست؟ Hop Count چیست و بررسی مفهوم Hop Limit

در مباحث مسیریابی در شبکه های کامپیوتری به کرات اسم Hop را میبینیم و میشنویم و شاید به صورت کلی مفهوم Hop را بدانیم اما ما در توسینسو میخواهیم برای کسانی که مفهوم Hop را بدرستی درک نکرده اند آنرا شفاف سازی کنیم. در دوره آموزش نتورک پلاس هم در بحث دستور Ping و Tracert به خوبی مفهوم TTL و Hop Count رو بررسی کردیم و پیشنهاد می کنم که حتما به این ویدیو مراجعه کنید.

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران
سرفصل های این مطلب
  1. Hop چیست ؟
  2. Hop count چیست ؟
  3. Hop limit چیست ؟

Hop چیست ؟

در شبکه های کامپیوتری Hop قسمتی از یک مسیر (Path) بین مبدا و مقصد بسته اطلاعاتی است. بسته های اطلاعاتی از طریق روتر های موجود در شبکه بین مبدا و مقصد بسته پیموده میشود. هر بسته اطلاعاتی زمانیکه از یک روتر در شبکه عبور میکند یک عمل Hop انجام میشود. Hop count یا تعداد هاپ ها به میانگین تعداد روتر هایی در شبکه بین مبدا و مقصد بسته اطلاعاتی گفته میشود که بسته اطلاعاتی بایستی از آن روتر ها عبور کند. از آنجاییکه در هنگام عبور بسته های اطلاعاتی از روتر ها تاخیر بوجود می آید از این رو اگر تعداد Hop ها در مسیر زیاد باشد تاثیری زیادی در کاهش سرعت رسیدن بسته به مقصد داشته باشد.


منظور از Hop count ، Hop و Hop limit در شبکه های کامپیوتری چیست ؟


Hop count چیست ؟

همانطور که گفته شد Hop count یا تعداد هاپ ها به میانگین تعداد روتر هایی در شبکه بین مبدا و مقصد بسته اطلاعاتی گفته میشود که بسته اطلاعاتی بایستی از آن روتر ها عبور کند. هر روتر در طول مسیر شبکه یک Hop را تشکیل میدهد. Hop count یا تعداد هاپ ها در شبکه اندازه اولیه از یک شبکه را مشخص میکند. Hop count یک اندازه گیری کلی و نه دقیق از فاصله بین دو Host یا دو کامپیوتر در شبکه است. از پروتکل مسیریابی که از تعداد Hop برای رسیدن به مقصدش استفاده میکند میتوان به پروتکل مسیریابی RIP اشاره کرد.

هر بار که دستگاهی مثل روتر در شبکه یک بسته اطلاعاتی را دریافت کرد یک واحد به مقدار Hop count آن بسته می افزاید. علاوه بر این دستگاه روتر مقدار Hop count را با مقدار TTL مقایسه میکند و اگر مقدار Hop count زیاد باشد بسته اطلاعاتی discard میشود. این کار از هرج و مرج در شبکه ناشی از مسیریابی پی در پی آن جلوگیری میکند. Router ها توانایی مدیریت Hop count ها را دارند اما دیگر دستگاه ها مانند سوئیچ های لایه 2 ، Bridge ها و ... توانایی انجام این کار را ندارند.

Hop limit چیست ؟

Hop limit به عنوان TTL یا Time To Live یک بسته اطلاعاتی نیز معروف است. Hop limit یا TTL مقداری است که تعیین کننده تعداد Hop هایی است که بسته اطلاعاتی بایستی از آنها عبور کند تا به مقصد برسد و در غیر اینصورت discard میشود. روتر ها بسته های اطلاعاتی IP را بعد از دریافت تغییر میدهند بدین معنی که از مقدار TTL یا Hop limit آن میکاهند. توجه کنید که روتر ها بسته های اطلاعاتی با مقدار TTL برابر صفر و یا کمتر از صفر را ارسال نمیکنند. این کار از بوجود آمدن حادثه وحشتناکی به نام Loop در شبکه جلوگیری به عمل می آورد. پیروز ، موفق و ITPRO باشید


امیرحسین کریم پور
امیرحسین کریم پور

متخصص سرویس های مایکروسافت و مدیر ارشد توسینسو

امیرحسین کریم پور ، مدیر ارشد توسینسو ، متخصص شبکه ، تخصص در حوزه سیستم عامل های کلاینت و سرور مایکروسافت و سرویس های مربوطه ، سیستم عامل لینوکس و ... ، سابقه کار با سازمان ها و شرکت های مختلف در زمینه سرویس های مایکروسافت در قالب پروژه ، مشاوره و آموزش ، علاقه مند به حوزه امنیت اطلاعات و تست نفوذ سنجی

نظرات