OM چیست؟ بررسی مفهوم Optical Mode در فیبرهای نوری Multi Mode

شاید برای شما پیش اومده باشه که در هنگام تهیه کابل های فیبر نوری با انواع آن ها روبه رو شده باشین که انتخاب نوع کابل مناسب با زیر ساخت شبکه خودتون کمی براتون گیج کننده باشه ، تو این نکته میخوام یکی از فاکتورهایی که روی جعبه کابل ها نوشته شده به نام OM انواع و تفاوت های آن را براتون توضیح بدم و در مقاله های بعدی سعی میکنم به زبان ساده و دور از بحث های فنی و تخصصی ، دیگر فاکتورهارو براتون توضیح بدم که در تهیه این نوع کابل ها بهتون کمک کنه.

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران

اولین نکته اینه که شما کلمه OM رو کابل های Multi-mode خواهید دید و مخفف "Optical Mode" می باشد که توسط استادارد ISO/IEC 11801 مشخص شده است.دومین نکته تقسیم بندی کابل های فیبر براساس پهنای باند و حداکثر مسافت کابل های به عنوان دو فاکتور اصلی می باشد که کابل هارا به چهار دسته OM1 ، OM2 ، OM3 و OM4 تقسیم بندی می کند.

  • OM1 : این نوع کابل ها عموما به رنگ نارنجی هستند و سایز CORE آن 62.5 میکرومتر می باشد ، اصولا در شبکه های Fast Ethernet ازشون استفاده میشه و در شبکه 10 گیگابیت تا مسافت 33 متر کاربرد دارد.
  • OM2 : این نوع کابل ها نیز معمولا به رنگ نارنجی هستند و سایز CORE آن 50 میکرومتر شده است ، طول کابل در شبکه 10 گیگابیت به 83 متر افزایش پیدا کرده ولی عموما از این نوع کابل در شبکه های 1 گیگابیت استفاده می شود.
  • OM3 : رنگ این نوع کابل ها به رنگ آبی هستند و سایر CORE آنها مانند OM2 می باشد که به دلیل استفاده از فناوری لیزر تقویت شده اند تا بتوانند در شبکه های 10 گیگابیت مسافت بیشتری را طی کنند به علت افزایش کارایی قابلیت پشتیبانی از سرعت های 40 و 100 گیگابیت را نیز دارا می باشد ولی عموما در شبکه های 10 گیگابیت کابرد دارد.
  • OM4 : تمامی ویژگی های این کابل مانند OM3 می باشد با این تفاوت که قابلیت های آن افزایش پیدا کرده و در مسافت های طولانی تری می توان از این نوع کابل بهره برد.
  • OM5 : آخرین نوع استاندارد معرفی شده که به صورت سبز رنگ می باشد و برای شبکه های 40 گیگابیت و 100 گیگابیت تعریف شده است و قابلیت استفاده در مسافت های طولانی تر نسبت به OM4 را دارا می باشد.

در جدول زیر بصورت کامل مقایسه این نوع کابل ها قرار داده شده است

pm

نظرات