مهدی عادلی فر
بنیانگذار توسینسو و برنامه نویس

آموزش نصب JDK در لینوکس به زبان ساده : نصب جاوا در Linux

در این مطلب قصد دارم روش نصب JDK بر روی لینوکس را شرح بدهم. با استفاده از زبان برنامه نویسی جاوا می‌توان برای همه ی سیستم عامل ها برنامه نوشت یا به عبارت دیگر این زبان یک زبان cross platform است. برای اینکه برنامه‌های تحت زبان برنامه نویسی جاوا بر روی لینوکس اجرا شوند و همچنین بتوان روی سیستم عامل لینوکس با این زبان بتوان برنامه نوشت باید JDK روی سیستم نصب باشد. برای اینکه این برنامه را نصب کنیم باید به روش زیر عمل کنیم. در این آموزش قصد داریم که نصب JDK 32 bit, 64 bit روی سیستم عامل ubuntu شرح دهیم. البته این آموز در سیستم عامل های debian , linuxMint نیز کار خواهد کرد. مراحل نصب به شکل زیر خواهد بود.

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران
 • ابتدا باید بدانیم سیستم عامل نصب شده بر روی سیستم ۳۲ بیتی است یا ۶۴ بیتی. برای این کار کلید window روی کیبورد را فشار داده و detail را سرچ کنید. پس از باز کردن پنجره ی details در داخل پنجره مقدار os type همان ۳۲ بیتی و یا ۶۴ بیتی بودن سیستم شما را نشان می دهد. که تصویر آن را در زیر مشاهده می کنید.
وب سایت توسینسو
  • در قسمت بعدی باید ببینید که آیا این بسته از قبل بر روی سیستم شما نصب شده است یا خیر. برای اینکه این موضوع را ببینید دستور زیر را باید در داخل ترمینال وارد کنید
java -version

با وارد کردن این دستور اگر عبارتی مانند

java version "1.7.0_15"
OpenJDK Runtime Environment (IcedTea6 1.10pre) (7b15~pre1-0lucid1)
OpenJDK 64-Bit Server VM (build 19.0-b09, mixed mode)

در نتیجه به شما نمایش داده شد به این معنی است که این بسته بر روی سیستم شما وجود دارد و نیازی به نصب آن نیست. در غیر این صورت باید این بسته بر روی سیستم شما نصب گردد.

  • حال اگر JDK روی سیستم شما نصب شده باشد ولی ورژن آن قدیمی باشد می‌توانید به روش زیر آن را حذف کرده و ورژن جدید را نصب نمایید. چون ممکن است که با نسخه جدید دچار مشکلی شود. برای اینکه این نرم‌افزار را از روی سیستم خود حذف کنید باید دستور زیر را در ترمینال وارد نمایید.
sudo apt-get purge openjdk-\* 

البته برای این کارها شما باید پسورد root را بدانید.

  • گام اول در نصب جاوا این است که بسته JDK را از اینترنت دانلود کنید. و دقت کنید که نسخه‌ای که در حال دانلود آن هستید از نظر ۳۲ بیتی و یا ۶۴ بیتی بودن با سیستم شما متناسب باشد. برای دانلود این بسته می‌توانید از سایت اوراکل استفاده کنید ولی به علت اینکه این سایت در ایران قابل دسترس نیست شما باید از یک سایت دیگر این بسته را دریافت کنید. دقت کنید که این فایل برای لینوکس یک فایل با پسوند tar.gz می باشد. چون در غیر این صورت ممکن است که پیام‌های خطای بسیاری دریافت کنید.
  • گام بعدی این است که یک دایرکتوری برای نگهداری فایل‌های جاوا در سیستم بسازید. برای این کار شما باید در مسیر usrlocal/ یک دایرکتوری به نام جاوا بسازید. برای این کار باید دستور زیر را وارد کنید
sudo mkdir -p /usr/local/java 
  • حال در این مرحله باید فایل فشرده JDK که دانلود کرده‌اید به داخل دایرکتوری که در مرحله قبل ساخته‌اید کپی کنید. ولی بهتر است که این کار را با ترمینال لینوکس انجام دهید زیرا که شما مجوز نوشتن و کپی کردن در آن دایرکتوری را نخواهید داشت. به همین دلیل عمل کپی فایل را به این شکل انجام بدهید. معمولاً فایل‌های دانلود شده در ubuntu در مسیر
/home/your_Name/Downloads

ذخیره می‌شود. برای اینکه فایل مورد نظر را از مسیر گفته شده کپی کنیم و در مسیر مقصر بریزیم باید دستورات زیر را در ترمینال وارد کنید. فقط دقت داشته باشید که نسخه‌ای که ما در حال نصب آن هستیم نسخه jdk 8 آپدیت ۲۰ می‌باشد و شما می‌توانید با توجه به نسخه‌ای که دارید اعداد مورد نظر را در دستورات تغییر بدهید. با استفاده از دستورات زیر ابتدا به محل فایل می‌رویم و سپس فایل را کپی می‌کنیم و بعد از آن به محل فایل کپی شده می‌رویم. برای این کار در سیستم‌های ۳۲ بیتی این دستوارت را وارد می کنیم:

cd /home/"your_user_name"/Downloads
sudo cp -r jdk-8u20-linux-i586.tar.gz /usr/local/java/
cd /usr/local/java

و برای سیستم‌های ۶۴ بیتی باید از دستورات زیر استفاده کنیم.

cd /home/"your_user_name"/Downloads
sudo cp -r jdk-8u20-linux-x64.tar.gz /usr/local/java/
cd /usr/local/java

بعد از اینکه عمل کپی کردن به پایان رسید باید فایل را از حالت فشرده خارج کنیم. برای این کار باید دستور زیر را وارد کنید تا از حالت پک شده و فشرده خارج شود. برای سیستم‌های ۳۲ بیتی این دستور را وارد می کنیم:

sudo tar xvzf jdk-8u20-linux-i586.tar.gz

و برای سیستم‌های ۶۴ بیتی باید دستور زیر را وارد کنید.

sudo tar xvzf jdk-8u20-linux-x64.tar.gz

برای اینکه مطمئن شویم که به شکل درستی از حالت فشرده خارج شده و تا اینجای کار راه را درست رفته‌ایم یک لیست از فایل‌های و پوشه های موجود میگیریم. برای این کار از دستور زیر استفاده می کنیم.

ls -a

نتیجه این دستور باید به شکل زیر باشد که یکی نشان دهنده دایرکتوری jdk و دیگری نشان دهنده jre می باشد.

jdk1.8.0_20 
jre1.8.0_20

حال باید path سیستم عامل را مشخص کنیم که وقتی ما از کلمه java استفاده می‌کنیم منظورمان چه مسیری است. این کار در سیستم عامل ویندوز نیز انجام می شود. حال در سیستم عامل ubuntu نیز این کار را به شکل زیر انجام می دهیم. ابتدا دستور زیر را برای باز شدن فایل پروفایل در ترمینال وارد می کنیم. فایل پروفایل در ubuntu در مسیر زیر قرار دارد

/etc/profile

برای اینکه این فایل توسط یک ادیتور باز شود باید دستور زیر را وارد کنید.

sudo gedit /etc/profile

بعد از اینکه ادیتور باز شد و فایل پروفایل را باز کرد به انتهای فایل رفته و خطوط زیر را در داخل آن بنویسید و فایل را ذخیره کرده و ببندید.

JAVA_HOME=/usr/local/java/jdk1.8.0_20
PATH=$PATH:$HOME/bin:$JAVA_HOME/bin
export JAVA_HOME
export PATH
وب سایت توسینسو

مجدداً تأکید می‌شود که به ورژن فایلی که در حال نصب آن هستید دقت کنید زیرا ممکن است که با ورژنی که در این مطلب گفته شده است متفاوت باشد. همانگونه که در دستورات می‌بینید ما از ورژن 1.8.0 استفاده می کنیم.

  • حال ما باید به سیستم عامل بگوییم که محل فایل‌های جاوا کجا است تا سیستم عامل داده‌های خود را آپدیت کند. به این منظور باید دستورات زیر را در داخل ترمینال وارد کنید. این دستور به سیستم عامل می‌گوید که jre در این محل قابل استفاده است.
sudo update-alternatives --install "/usr/bin/java" "java" "/usr/local/java/jdk1.8.0_20/bin/java" 1

دستور زیر به سیستم عامل می‌گوید که محل jdk کجا است و از چه مسیری قابل استفاده است.

sudo update-alternatives --install "/usr/bin/javac" "javac" "/usr/local/java/jdk1.8.0_20/bin/javac" 1 

دستور زیر به سیستم عامل اطلاع می‌دهد که Java Web Start در این مسیر قابل استفاده است.

sudo update-alternatives --install "/usr/bin/javaws" "javaws" "/usr/local/java/jdk1.8.0_20/bin/javaws" 1 

دقت داشته باشید که همه خطوط گفته شده را در ترمینال وارد کرده و اجرا کنید.

  • حال باید به سیستم عامل بگوییم که به طور پیش‌فرض برای جاوا از این مسیرها استفاده کند. بدین منظور دستورات زیر را در داخل ترمینال وارد می کنیم. دستور زیر jre را برای سیستم به طور پیش‌فرض تنظیم می کند.
sudo update-alternatives --set java /usr/local/java/jdk1.8.0_20/bin/java 

دستور زیر کامپایلر پیش‌فرض جاوا را تنظیم می کند.

sudo update-alternatives --set javac /usr/local/java/jdk1.8.0_20/bin/javac

دستور زیر Java Web Start را برای سیستم تنظیم می کند.

sudo update-alternatives --set javaws /usr/local/java/jdk1.8.0_20/bin/javaws 

کار ما تقریباً تمام شد حالا باید پروفایل سیستم را دوباره بارگذاری کنیم برای این کار دستور زیر را در داخل ترمینال وارد کنید.

source /etc/profile

البته این کار به تنهایی کافی نیست و پس از انجام این کار شما باید سیستم خود را یک بار restart کنید.

بعد از اینکه سیستم خود را ریستارت کردید می‌توانید با استفاده از دستور زیر موفقیت آمیز بودن نصب را ببینید.

java -version

نتیجه این دستور ورژن جاوای نصب شده بر روی سیستم شما نشان می‌دهد و همچنین یک سری توضیحات درباره ی بسته نصب شده به شما خواهد داد. Itpro باشید

نویسنده: مهدی عادلی فر

منبع: انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران

هرگونه نشر و کپی برداری بدون ذکر منبع و نام نویسنده دارای اشکال اخلاقی می باشد.


مهدی عادلی فر
مهدی عادلی فر

بنیانگذار توسینسو و برنامه نویس

مهدی عادلی، بنیان گذار TOSINSO. کارشناس ارشد نرم افزار کامپیوتر از دانشگاه صنعتی امیرکبیر و #C و جاوا و اندروید کار می کنم. در زمینه های موبایل و وب و ویندوز فعالیت دارم و به طراحی نرم افزار و اصول مهندسی نرم افزار علاقه مندم.

نظرات