امیرحسین کریم پور
مدیر ارشد توسینسو و متخصص سرویس های مایکروسافت

آموزش اجبار کردن APT به استفاده از IPv4 در لینوکس

در این نکته میخوایم به شما عزیزان آموزش دهیم که پکیج منیجر APT را وادار کنید تا از IPv4 به جای IPv6 برای انجام کار هایش استفاده کند. همانطور که میدانید APT مخفف کلمات Advanced Package Tool است و Package Manager پیش فرض برای سیستم های مبتنی بر سیستم عامل Debian است. با استفاده از APT میتوانیم Package ها را نصب ، آپدیت ، حذف و Upgrade کنیم. در بعضی مواقع زمانی که شما دستور apt-get update را اجرا می کنید با خطای زیر مواجه می شوید :

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران
0% [Connecting to in.archive.ubuntu.com (2001:67c:1560:8001::14)]

و پروسه آپدیت مدت زمان زیادی طول میکشد. این در حالیست که شما میتوانید براحتی همه وب سایت ها از جمله وب سایت رسمی Ubuntu را Ping کنید و ارتباط اینترنت تان مشکلی ندارد. دلیل بوجود آمدن این مشکل این است که Mirror های Ubuntu گاهی اوقات نمیتوانند با استفاده از IPv6 به Repository دسترسی داشته باشند. ما در این مطلب میخواهیم به شما عزیزان آموزش دهیم که APT را مجبور کنید تا فقط از IPv4 استفاده کند. برای انجام این کار دستورات زیر را اجرا کنید :

$ sudo apt-get -o Acquire::ForceIPv4=true update
$ sudo apt-get -o Acquire::ForceIPv4=true upgrade

حالا برای اینکه همیشه دستور APT از IPv4 استفاده کند کافیست دستور زیر را اجرا کنید :

$ echo 'Acquire::ForceIPv4 "true";' | sudo tee /etc/apt/apt.conf.d/99force-ipv4

نکته : به شما پیشنهاد می کنم که دستور فوق را اجرا نکنید و تنها زمانیکه هنگام اجرای دستور apt-get update یا apt-get upgrade به این مشکل خوردید دو دستور فوق را اجرا کنید. چون اگر همیشه APT از IPv4 استفاده کند ممکن است در آینده با مشکلاتی در حین آپدیت کردن یا Upgrade کردن Package ها مواجه شوید. امیدوارم مورد توجه شما قرار گرفته باشد.


امیرحسین کریم پور
امیرحسین کریم پور

مدیر ارشد توسینسو و متخصص سرویس های مایکروسافت

امیرحسین کریم پور ، مدیر ارشد توسینسو ، متخصص شبکه ، تخصص در حوزه سیستم عامل های کلاینت و سرور مایکروسافت و سرویس های مربوطه ، سیستم عامل لینوکس و... ، سابقه کار با سازمان ها و شرکت های مختلف در زمینه سرویس های مایکروسافت در قالب پروژه ، مشاوره و آموزش. علاقه مند به حوزه امنیت اطلاعات و تست نفوذ سنجی

نظرات