VoIP PBX چیست؟

VoIP PBX چیست ؟

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران

PBX مخفف عبارت private branch exchange هستش که به سیستم تلفنی که در VoIP استفاده میشه VoIP PBX یا IP PBX گفته میشود.یک VoIP PBXدر واقع قلب ساختار VoIP است. در ایران احتمالا شناخته شده ترین PBX الستیکس هستش.کار PBX VoIP مدیریت تماس های تلفنی در شبکه است. سیگنال هایی که از سمت مخابرات می آیند(دیجیتال یا آنالوگ ) توسط گیت وی که باید حاوی مبدل باشه، به پکیت های شبکه تبدیل می شوند، این پکیت ها با استفاده از پروتکل های مختلف در شبکه جابه جا شده و در اختیار PBX قرار می گیرند. حالا PBX با مدیریت مشخص و با استفاده از پالیسی های تعریف شده پکیت های VoIP را به مقصد رسانده و مدیریت ارتباطات را به عهده می گیرد.

در واقع می توان گفت سه مشخصه آی پی فون ، گیت وی VoIP (یا همان مبدل) و PBX ستون های اصلی ساختار VoIP هستند.

تعدادی از معروف ترین VoIP PBX ها :

1- Asterisk : معروف ترین PBX متن باز هستش که در ایران هم طرفداران زیادی داره، انعطاف پذیری بالایی داره و یه جورایی نماد VoIP متن باز حساب میشه (الستیکس هم از PBX های مبتنی بر استریسک به حساب می شد)

2- FreeSWITCH : یک PBX متن باز قدرتمند که توسط یکی از بنیان گذاران استریسک در سال2007 ایجاد شده، تعاریف زیادی ازش میشه و گفته شده که تا هزار تماس هم زمان رو میتونه پشتیبانی کنه (FusionPBX یکی از PBX های مبتنی بر FreeSWITCH هست)

3- Unified CM : سیستم تلفنی معروف سیسکو که البته در ایران کمتر ازش استفاده میشه ولی در کشورهایی مثل استرالیا خیلی طرفدار داره، از محدودیت های این PBX اینه که فقط با تلفن های خودش سازگاری داره و البته متن بسته هم هست.

4- Astra : سیستم تلفنی اریکسون هستش، برخلاف Unified CM با سایر تلفن های sip هم توانایی ارتباط داره، البته تلفن هایی که من تست کردم ، اما محدودیت هایی دارید به عنوان مثال برای SIP Trunk هم باید لایسنس داشته باشید. در ایران سازمان های زیادی از این PBX استفاده می کنند.

البته PBX های دیگه ای هم هستند مثل آلکاتل ، آسترا و ... در این سایت می توانید اطلاعات بیشتری پیدا کنید.


نظرات