دستکاری تصاویر چیست؟ بررسی مفهوم Photo Manipulation به زبان ساده

Photo Manipulation چیست؟ یکی از جذاب ترین کارها برام و البته سایر طراح های گرافیک (البته من هنو جزء طراحا بحساب نمیام) دستکاری تصاویر هست. این کار به اسم Photo Manipulation معروف هست اما Photo Manipulation چیه؟ Photo Manipulation یا دستکاری تصاویر فرآیندیه که در اون یک یا چندین تصویر به طور کامل یا نسبی مورد تبدیل یا تغییر قرار میگیرن تا نتیجه مطلوب بدست بیاد، میزان تغییرات میتونه از زمین تا آسمون باشه و روش ها و تکنیک های فراوان و خاص خودشو داره.

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران

دستکاری تصاویر چیست؟ بررسی مفهوم Photo Manipulation به زبان ساده

از این کار برای مقاصد مختلفی مثل تبلیغات، مجلات و کتاب، گالری آثار هنری و یا نشون دادن میزان خلاقیت و تسلط طراح بر نرم افزارها و ابزارها استفاده بشه. بعضی ها معتقدن که از بین بردن قرمزی چشم، حذف یک شی اضافه توی تصویر، اصلاح صورت و ... هم جزئی از دستکاری تصاویره اما در واقع این موارد رو ویرایش تصاویر میگن تا دستکاری تصاویر. ویرایش تصاویر هم میتونه یا با کمک نرم افزارها صورت بگیره و یا با کمک خود دوربین های دیجیتالی موقع عکاسی. دستکاری تصاویر در واقع ترکیب چندین تصویر دو بعدی و سه بعدی بر راستای یک خط ذهنی برای خلق یک فضاسازی غیر واقعی، دروغین و خلاقانه است.

دستکاری تصاویر چیست؟ بررسی مفهوم Photo Manipulation به زبان ساده

این کار بیشتر به لطف دوربین های دیجیتالی جدید هست که میتونن تصاویر رو به فرمت RAW ذخیره کنن و قدرت هر گونه تغییر رو بعدا برامون مهیا کنن.برای دستکاری تصاویر بهتره موقع عکس گرفتن با دوربین های دیجیتالی از فرمت RAW استفاده بشه. چرا که این فرمت اطلاعات ثبت شده توسط سنسور دوربین رو بدون هیچ گونه فشرده سازی و اعمال تنظیمات دوربین حفظ میکنه و در نهایت یک تصویر رو با حداکثر کیفیت، جزئیات، رنگ و نوردهی برامون مهیا کنه. در کل میشه گفت عکس های ذخیره شده با فرمت RAW دقیقا همون عکس هایی هستن که با دوربین های آنالوگ قدیمی روی نگاتیو ثبت میشدن.

دستکاری تصاویر چیست؟ بررسی مفهوم Photo Manipulation به زبان ساده

برای این کار می تونیم از انواع نرم افزارها مثل Adobe Photoshop ، Adobe Photoshop Elements ، PhaseOne Capture One ، Gimp ، Affinity Photo ، Autodesk 3ds Max و ... استفاده کنیم و هیچ محدودیتی در استفاده از نرم افزارها و ابزارها نداریم.انجام دادن این کار در دفعات اول خیلی خیلی سخت و نا امید کننده است (مثل خود نرم افزارها) اما با پشتکار و دیدن نمونه کارهای مختلف میتونیم یکی از حرفه ای های این سبک بشیم (انشاا...) . در ادامه این روند آموزشی سعی بر این دارم که تعدادی از این تصاویر دستکاری شده رو منتشر کنم تا بیشتر با این سبک آشنا بشیم و ببینیم که چقدر ساده این تصاویر خلق میشن. به نظرم دیدن این تصاویر به تنهایی خودش آموزشه و برای همین تصمیم گرفتم یک گروه ایجاد کنم و این تصاویر رو منتشر کنم و امیدوارم مورد پسند دوستان قرار بگیره .


مصطفی عسکرنژاد
مصطفی عسکرنژاد

مصطفی عسکرنژاد - بر محمد و آل محمد صلوات ( الّلهُمَّ صَلِّ عَلی مُحَمَّد وَآلِ مُحَمَّد وَعَجِّل فَرَجَهُم ) - و همچنان مشتی وار ...

نظرات