تفاوت دوربین OEM و ODM در چیست؟ مقایسه ODM و OEM دوربین مداربسته

بسیاری از کمپانی های مختلف در هر زمینه با واردات تجهیزات معتبر اقدام به تغییر نام و یا طراحی متفاوت با برند اصلی محصول میکنند.به طور مثال بسیاری از دوربین های مداربسته که در بازار شاهد آنها هستیم از نوع OEM هستند. OEM مخفف Original Equipment Manufacture در لغت به معنای "تولید کننده تجهیزات اصلی" و منظور از آن این است که کمپانی دوربین مداربسته X با تغییر نام تولید کمپانی Y اقدام به فروش و تبلیغ محصول با نام جدید کند.

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران

در واقع این دوربین مداربسته تولید کمپانی Y میباشد اما با نام جدید کمپانی X ! به چنین محصولاتی OEM گویند. به مثال زیر توجه کنید ، شرکت ... با واردات دوربین مداربسته معتبر داهوا(رتبه ششم برترین دوربین های جهان) آن را با برند "فاروس" و تولید داخل روانه بازار کرده است.همانطور که مشاهده می کنید تنها برند آنها تغییر کرده است ، برند های دیگری همچون رستر،مکسرون نیز از نوع OEM هستند.

بررسی دوربین های مداربسته OEM و ODM
بررسی دوربین های مداربسته OEM و ODM
بررسی دوربین های مداربسته OEM و ODM


بررسی دوربین های مداربسته OEM و ODM

دلیل این نوع کسب و کار هم تنها قیمت محصولات و انحصاری کردن یک محصول با کیفیت میباشد! اگر این محصولات از روز اول با نام اصلی خود روانه بازار شوند با یک استعلام ساده به راحتی میتوان قیمت اصلی آنها را به دست آورد.بنابراین برای ارایه لیست قیمت اختصاصی و تبلیغات گسترده یک محصول با کیفیت دست به چنین کاری میزنند.

البته این موضوع در کشور ما که حق کپی رایت رعایت نمیگردد موضوع عادی و خالی از عیب است و هیچ نهادی به این مسیله رسیدگی نمیکند.تمامی این شرکت ها نیز پس از اینکه مشتری هایشان به حد نساب رسید با استفاده از سیاست ها و استراتژی های خاص خود OEM یا ODM بودن محصول را اعلام میکنند.ODM مخفف Original Design Manufacture در لغت به معنای "طراحی و تولید کننده اصلی" میباشد و منظور استفاده از محصول کمپانی دیگر با طراحی و نام دیگر میباشد.

در این نوع محصول به غیر از نام طراحی محصول نیز تغییر میکند.این نوع دوربین های مداربسته نیز بسیارند.به طور مثال پس از معرفی دوربین های HDCVI کمپانی داهوا بسیاری از شرکت های که توانایی تولید دوربین مشابهی نداشتند اقدام به توزیع دوربین های ODM و OEM این کمپانی کردند.پس هرجایی که نامی از این دوربین شنیدید و برند آن داهوا نبود ، یقینا از نوع OEM یا ODM میباشد.قطعا مدیرانی که ایده ی این کار به ذهنشان میرسد و تصمیم به ماندگاری در این عرصه دارند خواه یا ناخواه این پروسه را طی کرده اند :

بررسی دوربین های مداربسته OEM و ODM

افرادی که در زمینه دوربین های مداربسته فعالیت دارند کاملا با این نوع دوربین ها آشنا هستند و موضوعی نیست که بر فعالان این عرصه پنهان باشد.کمپانی های نامبرده نیز خودشان OEM یا ODM بودن محصولاتشان را اعلام کردند و این مقاله کاملا عینی و موضوعی نیست که به دست بنده افشا شده باشد.هدف از این مقاله آشنایی با دوربین های مداربسته OEM و ODM میباشد و جنبه تبلیغاتی و خصوصی ندارد.


نظرات