علیرضا عابدینی
کارشناس ارشد فناوری اطلاعات و مدرس کامپیوتر

معرفی 12 الزام امنیتی دیتاسنتر (Data Center) که باید بدانید

از اهداف اصلي در پياده سازي اتاق سرور می توان به ايمني نفوذپذيري و اطمينان از صحت داده ها اشاره کرد.دراين مقاله مواردي كه در طراحي و پياده سازي اتاق سرور امن مدنظر مي باشد اشاره شده است.

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران

1. مکان اتاق سرور : اتاق سرور را در پايين ترين طبقه درنظر مي گيرند ولی در صورتیکه اتاق سرور از ابتدا در طبقات دیگر باشد و امکان جابجایی وجود نداشته باشد، می توان با تقويت ساختار، مقاوم سازي اتاق سرور را در برابر عوامل طبیعی از قبیل زلزله و... ایجاد کرد و اين مستلزم هزينه است،از جمله کارهایی که می توان برای مقاوم سازی اتاق سرور انجام داد، عبارت است از:

 • پوشاندن سطوح با يك لايه سيماني
 • لايه اي از ماده ضد آتش Fire Tard روي لايه سيماني كشيده مي شود
 • ایجاد کف و سقف کاذب جهت عبور لوله هاي اطفاي حريق ، برق و شبكه .

2. تهیه سيستم تهويه و تخليه گرد و خاك :  با نشستن گردو خاك روي Chipset هاي دستگاه ها و ايجاد لايه جانبي روي آن ها ، عمل خنك سازي آن ها با مشكل روبرو شده و خرابي زودرس را سبب مي شود از اينرو استفاده از سيستم تهويه هواي اتاق سرور لازم می باشد.

3. سيستم اطفاي حريق : در مكان هاي مختلف اتاق سرور نظير داخل ركها ، تجهيزات برقي داخلي و ... سنسورهاي تشخيص حريق نصب مي شود.

4. نصب درب ضدحريق و مقاوم

5. رنگ ضد حريق يا EPOXY

6. نصب دوربين هاي كنترلي : نصب دوربين هاي كنترلي درون اتاق سرور بسيار مؤثر است. دوربين ها بطور 24 ساعته اتاق سرور را مانيتور كرده و Log ها را در سرور مربوطه ذخيره مي كنند

7. سيستم كنترل دسترسي تردد : استقرار سيستم كنترلي مناسب جهت ثبت تردد افراد و مديريت آن . افراد مجاز براي ورود به اتاق سرور بايد كارت تردد را همراه داشته باشند. همچنين ثبت اثر انگشت و وارد كردن كدمخصوص از ديگر گزينه هايي است كه مي توان آن ها را فعال نمود.

8. سيستم تامين روشنايي : روشنايي داخل اتاق سرور بايد به گونه اي طراحي شود تا در هنگام خروج شخص از اتاق سرور خاموش شوند و دليل آن علاوه بر صرفه جويي برق ، جلوگيري از توليد حرارت توسط آن هاست. همچنين مسيرهاي كنترلي و اصلي برق در تابلو برق اتاق سرور پيشبيني مي شود.

9. سيستم خنك كننده  : جهت برقراري دماي مناسب 18 درجه سانتي گراد .

10.ساختار برق شهر و برق اضطراري : كابل كشي اتاق سرور بايد مطابق استاندارد هاي كابل كشي ساخت يافته با تجهيزات باكيفيت پياده سازي شود. قسمت هاي مختلف جهت داشتن سيستم برق رساني مطمئن شامل موارد زير است :

 • تابلو برق
 • يو پي اس
 • ژنراتور تامين
 • چاه ارت
 • تابلو برق و ATS

11.ساختار شبكه كامپيوتري اتاق سرور : در اين راستا سه عامل زير مدنظر هستند :

 • پياده سازي مدل سه لايه
 • كابل كشي استاندارد
 • ثابت كردن رك ها
 • كانال هاي عبور

12. سرور مناسب : سرورها ، كامپيوترهاي قدرتمند با توان پردازش و ذخيره سازي بالايي هستند كه به عنوان مركز منطقي نرم افزارهاي مختلف شبكه درنظر گرفته مي شوند. Data Base هاي مختلف نظير SQL ، Oracle و ... روي اين بستر ايجاد شده و ايستگاه هاي كاري مرتبط با شبكه را تغذيه مي نمايند. با توجه به فضاي محدود اتاق سرور و لزوم بهينه از فضا ، استفاده از سرور هاي كشويي Rackmount پيشنهاد مي شود.اين سرور ها سرپرست شبكه را قادر خواهند ساخت تا به راحتي به آن ها دسترسي داشته و بنا به شرايط آن ها را افزايش يا كاهش دهد.

نویسنده : علیرضا(ARAF)

منبع: ITPRO

هرگونه نشر و کپی برداری بدون ذکر منبع و نام نویسنده دارای اشکال اخلاقی می باشد


علیرضا عابدینی
علیرضا عابدینی

کارشناس ارشد فناوری اطلاعات و مدرس کامپیوتر

کارشناس ارشد فناوری اطلاعات هستم ، مدرس دوره های کامپیوتر ، مدیر فناوری اطلاعات و دارای گواهینامه های MCSA ، CCNA ، CEH و Network Plus و خوشحالم از اینکه می تونم دانشم رو در توسینسو به اشتراک بگذارم

نظرات