آموزش نصب آپاچی ( وب سرور Apache ) در CentOS بصورت تصویری

سلام دوستان. امروز میخواهم راه اندازی یک وب سرور آپاچی را در لینوکس توضیح دهم. همانطور که میدانید وظیفه وب سرور متصل کردن (map کردن) آدرس های اینترنتی URL به فایل های درون سرور است. بدون فوت وقت سر اصل مطلب میرویم.اول قدم این است که بسته httpd را نصب کنید. در توزیع های Red Hat Based معمولا بسته آپاچی سرور با نام httpd شناخته میشود. در توزیع های Debian نام دیگری استفاده میشود. با دستور yum مطابق شکل زیر اقدام به نصب httpd میکنیم. حجم بسته httpd خیلی کم است.

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران
وب سایت توسینسو

من نصب داشتم از قبل. برای تست کردن اینکه نصب شده یا خیر از دستور rpm مطابق شکل استفاده میکنیم.

وب سایت توسینسو

حال باید سرویس را start کنیم.

وب سایت توسینسو

برای تست فعال بودن زیر از دستور زیر استفاده میکنیم.

وب سایت توسینسو

مثلا اگر با نرم افزار هایی مانند xampp کار کرده باشید میدانید یک مسیری وجود دارد که فایل های html خود را در آن قرار میدهید و با وارد کردن عبارتی مثل localhost میتوانید به صفحه نخست آنها (index) دسترسی پیدا کنید. این مسیر در آپاچی سرور را در تصویر زیر مشاهده میکنید. یک فایل index.html درست کرده (با gedit یا vim یا هر چی دیگه) و در آن قرار دهید.

وب سایت توسینسو

حال اگر آدرس 127.0.0.1 را در مرورگر سیستم خود وارد کنیم خواهیم داشت:

وب سایت توسینسو

تنظیمات اصلی آپاچی را میتوانید در فایل زیر ببینید. سعی کنید قبل از اعمال تغییرات در آن، حتما یک نسخه پشتیبان از فایل تهیه کنید.

وب سایت توسینسو

برای کسب اطلاعات بیشتر درمورد تنظیمات آپاچی، صفحه manual آن را مطالعه کنید. ابتدا بسته httpd manual را نصب کرده و سپس در مرورگر سیستم آدرس آن را وارد کنید.

وب سایت توسینسو

نظرات