امیرحسین کریم پور
مدیر ارشد توسینسو و متخصص سرویس های مایکروسافت

پروتکل DHCP چگونه کار می کند؟ بررسی فرآیند DORA در پروتکل DHCP

قطعا شما به عنوان کسی که در حوزه شبکه و یا زیر ساخت شبکه مطالعه و فعالیت می کنید با پروتکل DHCP و ساز و کار آن آشنایی دارید و می دانید که یکی از مهم ترین پروتکل های شبکه پروتکل DHCP یا Dynamic Host Configuration Protocol می باشد . پروتکل DHCP بر اساس مدل Client-Server کار می کند .

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران

این پروتکل در لایه Application مدل TCP/IP و یا OSI کار می کند و از شماره پورت 67 UDP برای نسخه Server اش و از شماره پورت 68 UDP برای نسخه Client ای اش استفاده می کند. زمانی که یک کامپیوتر یا یک دستگاه دیگر مانند گوشی موبایل به شبکه متصل می شود نرم افزار یا برنامه DHCP Client یک پیام حاوی اطلاعات مورد نیاز به کل شبکه Broadcast می کند .

وب سایت توسینسو

هر DHCP server موجود در شبکه ممکن است به آن بسته اطلاعاتی جواب بدهد ، DHCP server یک یا چند Pool از آدرس IP را به همراه سایر پارامتر ها نظیر آدرس Default Gateway ، آدرس DNS سرور ، آدرس Time server ، اسامی Name servers ، نام Domain و ... را که مورد نیاز کلاینت هست مدیریت می کند . زمانی که DHCP server بسته درخواست شده را از کلاینت دریافت کرد DHCP server ممکن است با توجه به پیکربندی هایی که روی DHCP server انجام داده ایم اطلاعات خاصی را در پاسخ به کلاینت ارسال کند . DHCP به صورت کلی 4 مرحله را طی می کند تا آدرس IP و پارامتر ها یا Option های مربوطه را به کلاینت اختصاص دهد که این 4 مرحله به فرآیند DORA معروف می باشد DORA اختصار یافته کلمات زیر است :

  1. Discovery
  2. Offer
  3. Request
  4.  Acknowledgement

DHCP Discovery چیست؟

همانطور که پیشتر نیز اشاره کردیم کلاینت در ابتدا توسط برنامه DHCP Client یک پیام Broadcast به Subnet ای که در آن هست به آدرس مقصد 255.255.255.255 یا دیگر آدرس Broadcast ( با توجه به ساختار Subnetting شبکه ) ارسال می کند .

DHCP Offer چیست؟

زمانی که DHCP server پیام DHCPDISCOVER را از کلاینت دریافت کرد که در واقع کلاینت توسط این پیام یک آدرس IP را از DHCP server درخواست می کند ، DHCP server یک آدرس IP را برای کلاینت رزرو می کند و با پیامی تحت عنوان DHCPOFFER پاسخ کلاینت را می دهد . این پیام حاوی اطلاعاتی نظیر MAC آدرس کلاینت ، آدرس IP کلاینت که به آن Lease می شود ، Subnet Mask ، مدت زمان Lease Duration ، آدرس IP سرور DHCP ، آدرس Default Gateway و سایر آپشن ها نظیر آدرس DNS ، آدرس Time server و ... که در صورت نیاز توسط این پیام به کلاینت اختصاص داده می باشد .

DHCP Request چیست؟

در پاسخ به DHCP Offer ، کلاینت پاسخ را با پیامی تحت عنوان DHCPREQUEST به DHCP سرور Broadcast میکند و آدرس های Offer یا پیشنهاد داده شده در مرحله قبل را از سرور درخواست می کند . توجه کنید که کلاینت از DHCP server های مختلفی می تواند DHCPOFFER را دریافت کند اما کلاینت تنها یک پیام DHCP offer می پذیرد یا قبول می کند . بر اساس DHCP سروری که در مرحله قبل به کلاینت پاسخ داده است کلاینت به DHCP server درخواست آدرس IP را می دهد و در این حین DHCP server ها از اینکه کدام یکی از آنها به کلاینت Offer داده است اطلاع می یابند . زمانی که دیگر DHCP server ها پیام DHCPREQUEST را دریافت می کنند آنها از هر Offer ای که آماده کرده بودند تا به کلاینت در این مرحله ارائه دهند صرف نظر می کنند و آدرس های IP ای که از Pool شان برداشته بودند را به Pool موجود بازگشت می دهند .

DHCP Acknowledgement چیست؟

در این مرحله فرآیند IP configuration به اتمام می رسد . زمانی که DHCP server مربوطه پیام DHCPREQUEST را از کلاینت دریافت می کند فرآیند تخصیص آدرس IP و پارامتر های مربوط تقریبا به اتمام می رسد. مرحله Acknowledgement شامل ارسال بسته اطلاعاتی DHCPACK به کلاینت می باشد . این بسته اطلاعاتی شامل مدت زمان Lease Duration ، آدرس IP سرور DHCP ، آدرس Default Gateway و سایر پارامتر هایی است که در مرحله دوم به آنها اشاره کردیم . در انتها اگر می خواهید از مکانیزم کاری DHCP ، ماهیت و هر چیز دیگری در خصوص DHCP آگاه شوید ، به دوره آموزش نتورک پلاس مهندس نصیری در این لینک و بخش DHCP و نحوه کارکردش مراجعه کنید.


امیرحسین کریم پور
امیرحسین کریم پور

مدیر ارشد توسینسو و متخصص سرویس های مایکروسافت

امیرحسین کریم پور ، مدیر ارشد توسینسو ، متخصص شبکه ، تخصص در حوزه سیستم عامل های کلاینت و سرور مایکروسافت و سرویس های مربوطه ، سیستم عامل لینوکس و... ، سابقه کار با سازمان ها و شرکت های مختلف در زمینه سرویس های مایکروسافت در قالب پروژه ، مشاوره و آموزش. علاقه مند به حوزه امنیت اطلاعات و تست نفوذ سنجی

نظرات