امیرحسین کریم پور
مدیر ارشد توسینسو و متخصص سرویس های مایکروسافت

تفاوت exit و logout در Session لینوکس چیست ؟

سلام خدمت دوستان و کاربران عزیز وب سایت توسینسو بویژه علاقه مندان به سیستم عامل لینوکس. در این مطلب میخواهیم درباره تفاوت بین دستورات logout و exit برای شما عزیزان صحبت کنیم. logout یک دستور Internal یا بعبارتی Internal Command است. اگر تفاوت بین Internal Command و External Command را نمی دانید پیشنهاد می کنم به مطلب منظور از دستورات Internal و External در لینوکس چیست ؟ مراجعه کنید.

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران

دستور logout برای بستن Login Shell کاربرد دارد. یعنی زمانی که به یک سرور لینوکسی SSH میزنید و با یک Terminal واقعی کار می کنید ( نه Terminal Emulator یا Virtual Terminal Console ) میتوانید با استفاده از دستور logout از Session ای که با یک کاربر زدید خارج شوید. همچنین زمانی که بصورت کنسولی ( یعنی زمانیکه پای سرور نشسته باشید ) به سرور لینوکسی تان لاگین کنید و دستور logout را اجرا کنید به معنای واقعی از سرور Logout می شوید ( مثل Logout شدن از یک سیستم ویندوزی ) و برای استفاده از سرور طبیعتا باید به آن لاگین کنید.

دستور exit نیز مانند دستور logout یک Internal Command است با این تفاوت که دستور exit کاری که می کند این است که Interactive Shell ها را Terminate می کند. برای مثال اگر در لینوکس خود یک ترمینال ( Terminal Emulator ) باز کردید و تایپ کردید bash یک Process جداگانه با نام bash و طبیعتا با یک PID جدید ایجاد می شود و برای اینکه این Shell را ببندید میتوانید دستور exit را تایپ کنید.

زمانی که exit را اجرا کردید پنجره ترمینال بسته نمی شود بلکه Process آن Shell ای که با دستور bash اجرا کردید خاتمه داده یا Terminate می شود. حالا اگر مجددا دستور exit را اجرا کنید پنجره Terminal Emulator بسته خواهد شد. اگر بیشتر بخواهیم این مورد را بسط دهیم میتوانیم بگوییم که برای مثال زمانیکه با کلید های ترکیبی CTL+ALT+F1 یک پنجره Console TTY جدید ( یا یک Interactive Shell جدید ) در یک تب جدید باز می کنید و دستور exit را میزنید این پنجره ترمینال بسته خواهد شد. امیدوارم تفاوت بین این دو دستور را بخوبی درک کرده باشید.


نویسنده : امیرحسین کریم پور
منبع : جزیره لینوکس و سیستم های متن باز وب سایت توسینسو
هرگونه نشر و کپی برداری بدون ذکر منبع و نام نویسنده دارای اشکال اخلاقی میباشد
#دستور_logout_در_لینوکس_چه_کاربردی_دارد #دستور_logout_در_لینوکس #تفاوت_دستور_logout_و_exit_در_لینوکس #دستور_exit_در_لینوکس_چه_کاربردی_دارد #تفاوت_دستور_exit_با_logout_در_لینوکس_چیست #دستور_exit_در_لینوکس

امیرحسین کریم پور
امیرحسین کریم پور

مدیر ارشد توسینسو و متخصص سرویس های مایکروسافت

امیرحسین کریم پور ، مدیر ارشد توسینسو ، متخصص شبکه ، تخصص در حوزه سیستم عامل های کلاینت و سرور مایکروسافت و سرویس های مربوطه ، سیستم عامل لینوکس و... ، سابقه کار با سازمان ها و شرکت های مختلف در زمینه سرویس های مایکروسافت در قالب پروژه ، مشاوره و آموزش. علاقه مند به حوزه امنیت اطلاعات و تست نفوذ سنجی

نظرات