تفاوت Source NAT و Destioantion NAT در چیست؟

سلام بر همه ی دوستان itpro ی ما میخوام در این مطلب در باره ی Source NAT و Destination NAT صحبت کنیم..اگر تا به حال با اینترنت یا شبکه های کامپیوتری کارکرده و یا مطلبی مطالعه کرده باشید حتما به این اصطلاحات برخورد کرده اید .

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران

NAT چیست ؟

شما میتونید در این مقاله بطور کامل با مبانی و مفاهیم NAT اشنا شوید اما ما میخواهم به طور خلاصه توضیحی درباره ی NAT به شما بدهیم.NAT مخفف کلمه Network Address Translation به معنای ترجمه ی آدرس شبکه است. همانطور که از این اسم پیداست ما میتوانیم NAT را یک مترجم میان شبکه خصوصی یا Private و عمومی یا Public بنامیم .اگر شما بخواهید یک بسته را از یک شبکه ی خصوصی به اینترنت ارسال کنید به دلیل معتبر نبودن IP Addressهای InValid در محیط اینترنت این امکان برای شما وجود ندارد و در اینجاست که NAT وارد عمل میشود و ‌این کار را انجام میدهد . به این صورت که IP Address ثبت نشده یا Private را به , IP Address Public تبدیل میکند.

Source NAT چیست و مکانیزم آن به چه صورت است ؟

همانطور که میدانید یک بسته یا Packet که از یک کامپیوتر ارسال میشود دارای یک Destination head یا مبدا و یک Destination head یا مقصد و یک پورت خروجی است.Source NAT عملیاتی است که بر روی Source یک بسته انجام میشود و Source آن را تغییر میدهد به اینگونه که بعد از ارسال بسته از کامپیوترو هنگامی که این بسته بخواهد از روتر عبور کرده و وارد اینترنت شود ادرس مبدا و مقصد آن در یک جدول بنام NAT Table ذخیره میشود و یک IP Public بر روی آن بسته قرار میدهد و ادرس مبدا ان را تغییر میدهد و از روتر خارج میشود و هنگام بازگشت بسته و تحویل بسته به کامپیوتر مقصد روتر به جدول NAT خود مراجعه کرده و با توجه به ادرس مقصد بسته, ادرس مبدا را بر روی بسته قرار داده و به کامپیوتر میفرستد و این عملیات همان کاری است که مودم ADSL انجام میدهد

وب سایت توسینسو

Destination NAT چیست و مکانیزم ان به چه صورت است ؟

همانطور که گفتیم یک بسته دارای یک Destination یا مقصد است که مقصد بسته را مشخص میکند . Destination NAT عملیاتی است که بر روی ادرس مقصد یک بسته اعمال میشود و ادرس مقصد را تغییر میدهد و باعث تغییر مسیر بسته میشود به اینگونه که زمانی که یک بسته از یک کامپیوتر ارسال میشود و در زمان خروج از روتر مشخصات بسته که شامل مبدا و مقصد بسته است در جدول NAT ذخیره میشود و با توجه به Rule مشخص شده مقصد ان بسته تغییر میکند و بقیه ی روال مانند Source NAT انجام میشود و این عملیات همان فیلترینگ نیز میباشد.

وب سایت توسینسو
اگر هنوز در درک مفاهیم و تفاوت بین Source NAT و Destination NAT مشکل دارید ، حتما باید بصورت پایه ای تری مبحث NAT را دنبال کنید و توصیه من این است که به دوره آموزش نتورک پلاس مهندس نصیری در این لینک مراجعه کنید و به قسمت NAT و نحوه کارکرد آن بروید و اگر مشکلی داشتید در ادامه همین مقاله قرار بدهید.

نظرات