امیرحسین کریم پور
مدیر ارشد توسینسو و متخصص سرویس های مایکروسافت

آموزش ایجاد Alias (نام مستعار) برای دستورات در لینوکس

سلام خدمت دوستان عزیز وبسایت TOSINSO. در این نکته قصد داریم نحوه ایجاد کردن یک alias رو در سیستم عامل لینوکس با ذکر یک مثال ساده یاد بگیریم. در ابتدا یک تعریف از alias با هم داشته باشیم خالی از لطف نیست. alias ها یا نام های مستعار یا هر چیزی که عشقتون کشید اسمش رو بذارید نام هایی هستند که ما برای راحتی کار برای استفاده از دستورات پیچیده و طولانی یا دستوراتی که به خاطر سپردشون برامون کمی مشکله استفاده میکنیم.

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران

مثلا ما میخوایم که با یه دستور جداگونه و مستقل به صورت مستقیم به یک دایرکتوری وارد شویم ، محتویاتش رو لیست کنیم ، وارد یکی از فولدر هاش بشیم و از این جور کار ها.خب برای اینکه خودمون خسته نکنیم و دستورات طولانی رو هر دفعه اجرا کنیم میایم یک alias براش تعریف میکنیم.تو مثال زیر من یک alias به اسم خودم (amir) ایجاد کردم تا دستور مد نظرم رو براحتی اجرا کنم ضمن اینکه دستوری که برای ساخت alias میسازیم هم اسمش روشه ، alias

:~# alias amir='cd /home/Desktop/amirhossein; ls; cat file1'

به دستور بالا به خوبی توجه کنید ، ما اومدیم با دستور alias یک alias به نام amir درست کردیم که دستور طرف دوم تساوی رو برامون اجرا کنه ، به این نکته مهم توجه کنید که اسم alias ما ، علامت مساوی و علامت تک کوتیشن باید بدون فاصله از هم باشند. همچنین اینکه بعد از هر دستوری که وارد کردیم طبق مثال بالا باید علامت نقطه ویرگول یا همون سمی کالن رو بزاریم و با یه فاصله دستور بعدی رو وارد کنیم و بهمین ترتیب.

به طور پیشفرض alias هایی که ایجاد کردیم بعد از خارج شدن از session ترمینالی که زدیم پاک میشن برای جلوگیری از این کار باید عین ساختار همین دستوری که تو بالا مثالشو زدیم رو تو فایل bashrc. موجود در پروفایل کاربری تون باید وارد کنید و اونو ذخیره اش کنید. بعد باید یکبار Logoff/Logon کنید تا تغییرات اعمال بشن. از این به بعد هر وقت من تو ترمینال دستور amir رو بزنم دستور طرف دوم تساوی برام اجرا میشه.در آخر برای مشاهده کردن alias هایی تو لینوکس تعریف شدن باید دستور alias را اجرا کنید.ITPRO باشید!
نویسنده: امیرحسین کریم پور

منبع: جزیره لینوکس و متن باز وب سایت توسینسو

هرگونه نشر و کپی برداری بدون ذکر نام نویسنده و منبع دارای اشکال اخلاقی میباشد


#نحوه_لیست_کردن_alias_ها_در_لینوکس #alias_در_لینوکس_چه_کاربردی_دارد_؟ #نحوه_ایجاد_کردن_alias_در_لینوکس #نحوه_ساخت_یک_alias_در_لینوکس #آموزش_ساخت_alias_در_لینوکس #کاربرد_alias_در_لینوکس #تعریف_alias_در_لینوکس #alias_چیست_؟

امیرحسین کریم پور
امیرحسین کریم پور

مدیر ارشد توسینسو و متخصص سرویس های مایکروسافت

امیرحسین کریم پور ، مدیر ارشد توسینسو ، متخصص شبکه ، تخصص در حوزه سیستم عامل های کلاینت و سرور مایکروسافت و سرویس های مربوطه ، سیستم عامل لینوکس و... ، سابقه کار با سازمان ها و شرکت های مختلف در زمینه سرویس های مایکروسافت در قالب پروژه ، مشاوره و آموزش. علاقه مند به حوزه امنیت اطلاعات و تست نفوذ سنجی

نظرات