محمد نصیری
بنیانگذار انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران ، هکر کلاه خاکستری ، کارشناس امنیت اطلاعات و ارتباطات

خلاصه ای از تاریخچه Unix - سیستم عامل UNIX چگونه به وجود آمد ؟

طراحی و توسعه سیستم عامل یونیکس در سال 1969 در لابراتوارهای Bell ( در واقع یک شرکت به نام Bell که دارای لابراتوارهای تخصصی در زمینه کامپیوتر بود ) در New Jersey شروع شد. شرکت Bell بین سالهای 1964 تا 1968 بر روی یک سیستم عامل به نام Multics کار می کرد که یک سیستم عامل چند کاربره ( Multi-User ) و اشتراک زمانی ( Time-Sharing ) بود که مخفف کلمه های Multiplexed Information and Computing system بود. پروژه طراحی و توسعه سیستم عامل Multics با شکست مواجه شد و شرکت Bell در اوایل سال 1969 از ادامه دادن این پروژه صرف نظر کرد.محققین و پژوهشگران شرکت Bell Labs که بر روی پروژه Multics خیلی کار کرده بودند که جمله این افراد می توانیم به کن تامپستون ، دنیس ریچی ، داگلاس مکیروی و جوزف اوسانا اشاره کنیم ، به هر حال می خواستند برای برطرف کردن نیازهای شرکت ، مدیریت منابع ، کنترل کارها و در نهایت برنامه نویسی ، حتما یک سیستم عامل جدید طراحی کنند. با توجه به اینکه Bell Labs از ادامه دادن پروژه Multics صرف نظر کرده بود ، کن تامپسون و دنیس ریچی مجبور بودند یک سیستم عامل جدید را برنامه نویسی کنند و اینبار باید سیستم عامل خود را به گونه ای برنامه نویسی می کردند که امکان اجرا شدن بر روی ماشین های DEC PDP-7 را داشته باشد. نتیجه این شد که یک سیستم عامل جدید به نام UNICS که مخفف کلمه های Uniplexed Information and Computing Service است ، پا به عرصه وجود گذاشت و در واقع باعث شد دیگر چیزی بصورت کامل پروژه Multics به فراموشی سپرده شود.

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران
معرفی نسخه های مختلف سیستم عامل Unix

اولین نسخه از Unix با زبان اسمبلر سطح پایین PDP-7 نوشته شد. بعد های زبان برنامه نویسی به نام TMG برای PDP-7 توسط فردی به نام مک کلر نوشته شد. با استفاده از TMG کن تامپسون یک کامپایلر FORTRAN ای ساخت و در نهایت این پروژه باعث ارائه شدن یک زبان سطح بالا به نام B شد ، زبان B بر اساس زبان برنامه نویسی BCPL ای که توسط مارتین ریچارد نوشته شده بود طراحی شد. زمانیکه کامپیوترهای PDP-11 سر از Bell Labs در آوردند ، دنیس ریچی با استفاده از زبان برنامه نویسی B ، زبان برنامه نویسی سطح بالایی به نام C را طراحی کرد که باعث به وجود آمدن تحولی اساسی در صنعت نرم افزار در کامپیوتر شد. تمامی اجزای سیستم عامل C در ادامه از زبان برنامه نویسی C استفاده کردند و در نهایت در سال 1973 هسته اصلی یا Kernel اصلی سیستم عامل Unix نیز به وسیله زبان برنامه نویسی C نوشته شد. دنیس ریچی با معرفی کردن زبان برنامه نویسی C در واقع کاری کرد که امروزه ویندوز ، لینوکس و بسیاری دیگر از سیستم عامل های امروزی را شاهد باشیم ، از دنیس ریچی می توان به عنوان پدر برنامه نویسی نوین دنیا نام برد.

در نسخه ششم از Unix که در سال 1975 معرفی شد ، محبوبیت این سیستم عامل افزایش چشمگیری پیدا کرد و Unix یک سیستم عامل محبوب شد. Unix نسخه شش بصورت رایگان ارائه شده بود و سورس کدهای آن نیز بصورت رایگان در دسترس بود. در سال 1983 شرکت AT & T سیستم عاملی به نام Unix System V را معرفی کرد که نسخه تجاری و پولی از Unix بود. در همین زمان بود که دانشگاه کالیفرنیا در برکلی شروع به توسعه و نوشتن سیستم عامل Unix خاص خود کرد ، مهمترین کاری که در دانشگاه برکلی در خصوص Unix انجام شد این بود که Transmission Control Protocol // Internet Protocol یا همان TCP//IP برای به وجود آوردن شبکه در سیستم عامل Unix به این سیستم عامل معرفی شد. از مهمترین نسخه هایی که از Unix در دهه 1980 ارائه شدند می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم :

  • AT & T سیستم عامل Unix خودش به نام System V Unix را طراحی می کرد
  • Berkeley بر روی سیستم عامل Unix خاص خودش به نام Unix BSD که مخفف Berkeley Software Distribution است کار کرد
  • شرکت SUN Microsystem بر روی نسخه خاص خودش که بر اساس BSD-Unix طراحی شد کار کرد و اولین سیستم عامل Unix خود را به نام SunOS ارائه کرد که بعدها همین سیستم عامل نام خود را به Sun Solaris تغییر داد.
  • شرکت Microsoft and Santa Crus Operation یا SCO سیستم عامل Unix خودش به نام XENIX را معرفی کرد که بعدها با توجه به نام شرکت به نام SCO UNIX تغییر نام داد
  • شرکت Hewlett-Packard یا HP سیستم عامل خود را به نام HP-UX برای استفاده Workstation ها معرفی کرد
  • شرکت DEC سیستم عامل Unix خودش به نام ULTRIX را معرفی کرد
  • در سال 1986 شرکت IBM سیستم عامل AIX که مخفف Advanced Interactive eXecutive بود را معرفی کرد

هر چند که سیستم عامل UNIX در طی سالهای سال پیشرفت های زیادی را در خود دیده است اما همچنان به عنوان یک سیستم عامل فقط سرور وجود دارد و اولویت این سیستم عامل انجام پردازش های سنگین است ، همین موضوع باعث شد که کاربران عادی کمتر به سراغ استفاده از UNIX بروند و تنها Mainframe ها و Datacenter های بزرگ از این سیستم عامل استفاده کنند ، بعد ها شخصی به نام لینوس توروالدز با الگو برداری از سیستم عامل UNIX و در واقع مقابله با کدهای بسته شده و Closed Source شدن این سیستم عامل ، سیستم عامل جدیدی به نام Linux را معرفی کرد ، پیشنهاد می کند مقاله بنده با عنوان تفاوت Unix و Linux را در انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران مطالعه کنید. اگر نظر خاصی در خصوص این مطلب دارید خوشحال می شویم در ادامه مطرح کنید تا از تجربیات شما دوستان نیز در این خصوص استفاده شود. ITPRO باشید


محمد نصیری
محمد نصیری

بنیانگذار انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران ، هکر کلاه خاکستری ، کارشناس امنیت اطلاعات و ارتباطات

محمد نصیری هستم ، هکر قانونمند و کارشناس امنیت سایبری ، سابقه همکاری با بیش از 50 سازمان دولتی ، خصوصی ، نظامی و انتظامی در قالب مشاور ، مدرس و مدیر پروژه ، مدرس دوره های تخصص شبکه ، امنیت ، هک و نفوذ ، در حال حاضر در ایران دیگه رسما فعالیتی غیر از مشاوره انجام نمیدم و مقیم کشور ترکیه هستم ، عاشق آموزش و تدریس هستم و به همین دلیل دوره های آموزشی که ضبط می کنم در دنیا بی نظیر هستند.

نظرات