محمد نصیری
بنیانگذار انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران ، هکر کلاه خاکستری ، کارشناس امنیت اطلاعات و ارتباطات

CPE چیست ؟ معرفی تجهیزات Customer Premises Equipment در شبکه

شاید گاهی به واژه CPE برخورد کرده باشید امروز می خواهیم در توسینسو به بررسی این تجهیزات بپردازیم. CPE مخفف کلمه های Customer یا مشتری Premises به معنی محل یا مکان و همچنین Equipment یا تجهیزات می باشد . بصورت عادی وقتی شما یک مودم DSL در خانه دارید اگر اینترنت از سرویس دهنده شما قطع باشد هیچکاری نمی توانید برای درست کردن اینترنت انجام بدهید و برعکس این قضیه اگر مودم DSL شما نیز دارای مشکل باشد یا وجود نداشته باشد.

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران

اما در سمت سرویس دهنده اینترنتی شما اینترنت مشکلی نداشته باشد شما قادر به استفاده از سرویس نیستید . همین مثال را در نظر داشته باشید تا مفهوم CPE را به خوبی متوجه شوید ، طبیعتا برای اینکه یک سرویس اینترنتی یا شبکه ارتباطی به درستی کار کند نیاز به یک سری تجهیزات زیرساختی در سمت سرویس دهنده که ممکن است مخابرات یا ISP یا حتی مراکز تلوزیونی باشد دارد و همچنین نیاز به یک سری تجهیزات در سمت سرویس گیرنده که اکثرا مردم هستند نیز دارد که ما در اصطلاح به این تجهیزات که در سمت کاربر یا مشتری و در محل آنها نصب می شود تجهیزات مستقر در محل مشتری یا CPE می گوییم.

CPE چیست

تجهیزات CPE یا بصورت اجاره ای توسط خود سرویس دهنده و یا بصورت دائمی توسط مشتری خریداری می شوند و در محل نصب می شوند . گوشی تلفن ، دستگاه های گیرنده دیجیتال تلوزیونی ، روترهای خانگی اینترنت ADSL ، انواع تجهیزات همراه وایمکس و ... همگی از نوع دستگاه های CPE محسوب می شوند که در محل مشتری قرار داده می شوند.


-------------------------------------------------

آموزش شبکه

برای دسترسی به مجموعه بهترین دوره های آموزش شبکه های کامپیوتری ( مبانی شبکه ، نتورک پلاس ، مانیتورینگ و ... ) مقدماتی تا پیشرفته با ارائه گواهینامه و فیلم رایگان همین الان کلیک کن

--------------------------------------------------

تجهیزات CPE معمولا به نقطه ای از محل مشتری به نام Demarcation Point یا Demarc Point وصل می شوند ، این نقطه در واقع واسط بین نقطه عمومی شبکه شهری یا Public Network و نقطه ورودی شبکه خانگی یا Private Network می باشد هر چند سابقا به تجهیزاتی که میان شبکه نیز قرار می گرفتند CPE گفته می شد. تجهیزات CPE هم بصورت Active ارائه می شوند همانند مثال هایی که قبلا مطرح کردیم و هم بصورت Passive ارائه می شوند برای مثال دستگاه x-DSL Splitter یا آداپتورها و کابل هایی که در سمت مشتری نصب می شوند نیز به عنوان اجزای یک CPE در نظر گرفته می شوند. TOSINSO ای شوید.

نویسنده : محمد نصیری

منبع : network.tosinso.com

هرگونه نشر و کپی برداری بدون ذکر منبع و نام نویسنده دارای اشکال اخلاقی می باشد


محمد نصیری
محمد نصیری

بنیانگذار انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران ، هکر کلاه خاکستری ، کارشناس امنیت اطلاعات و ارتباطات

محمد نصیری هستم ، بنیانگذار انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران و مجموعه توسینسو ، هکر قانونمند و کارشناس امنیت سایبری ، سابقه همکاری با بیش از 80 سازمان دولتی ، خصوصی ، نظامی و انتظامی در قالب مشاور ، مدرس و مدیر و ناظر پروژه ، مدرس دوره های تخصص شبکه ، امنیت ، هک و نفوذ ، در حال حاضر در ایران دیگه رسما فعالیتی غیر از مشاوره انجام نمیدم ، عاشق آموزش و تدریس هستم و به همین دلیل دوره های آموزشی که ضبط می کنم در دنیا بی نظیر هستند.

نظرات