امیرحسین کریم پور
متخصص سرویس های مایکروسافت و مدیر ارشد توسینسو

SNMP چیست؟ مختصری در خصوص پروتکل مانیتورینگ SNMP

پروتکل SNMP یا Simple Network Management Protocol پروتکلی است که برای مانیتورینگ و پایش کردن دستگاه های متصل به شبکه بصورت از راه دور استفاده میشود.پروتکل SNMP نیاز هست تا در کامپیوتر های کلاینت نیز وجود داشته باشد تا SNMP Server یا SNMP Manager بتواند آنها را مدیریت و مانیتور کند.با استفاده از SNMP مدیر شبکه میتواند از وضعیت کلاینت ها باخبر شود و تقریبا تمام فعالیت های شبکه ای شان را مورد رصد قرار دهد و همچنین آنها را مدیریت کند.

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران

همانند سایر پروتکل ها پروتکل SNMP نیز دارای نسخه های مختلفی است،نکته ای که باید در ذهن داشته باشید این است که SNMP v1 ارتباطش را رمزنگاری نمی کند اما در SNMP v2 ارتباطات SNMP بین کلاینت و سرور رمزنگاری میشود.برای استفاده از پروتکل SNMP برای مانیتورینگ کلاینت ها شما باید SNMP Agent را بر روی سرور نصب کنید،این Agent که یک نرم افزار است به تمام SNMP Client ها متصل میشود و سپس شما میتوانید در سرورتان تمام کلاینت ها را مورد رصد قرار دهید.

نرم افزاری که برای مانیتورینگ کلاینت های شبکه توسط پروتکل SNMP استفاده میکنید میتواند اطلاعاتی نظیر نوع دستگاهی که مانیتور میکنید ، آدرس IP آن دستگاه ، مقدار فضای خالی دیسک آن کلاینت ، فایل های باز شده توسط کلاینت ، آمار مربوط به شبکه ای که در آن قرار دارد ، ARP Table کامپیوتر کلاینت و سایر اطلاعات که مدیر SNMP میتواند از آنها اطلاع یابد را در اختیارش قرار دهد.

وب سایت توسینسو

در پروتکل SNMP چند مفهوم وجود دارد که شما بایستی از آنها باخبر باشید در این نکته ما به شرح هر یک از آنها میپردازیم:

1- Management Information Base یا MIB: MIB سیستمی است که نوع اطلاعاتی که می تواند توسط کلاینت بازگزدانده شود را تعریف میکند.لازم بع ذکر است که به این اطلاعات object نیز میگوییم.MIB سلسله مراتبی از object هاست که هر object توسط شناسه منحصر بفردی به نام OID یا Object ID مشخص میشود.

2- Trap: پیامی از سوی SNMP Agent به SNMP Manager است که بهSNMP manager اجازه میدهد تا در خصوص رویداد هایی که در کامپیوتر کلاینت اتفاق افتاده است اطلاعات کسب کند.

3- Get: نوعی پیام است که برای بازگرداندن قطعه ای از اطلاعات از طرف کامپیوتر کلاینت مورد استفاده قرار میگیرد.زمانیکه دستور Get مورد استفاده قرار میگیرد OID مربوط به Object ای که باید درمورد آن اطلاعات بدست آورد نیز باید ذکر شود.مثلا دستور زیر را در نظر بگیرید:

snmpget -v1 -c pubic 192.168.1.1 3.4.8.2.3.1.11.95.71.39.121

4- Walk: یا SnmpWalk اپلیکیشنی است که برای بازگرداندن کل سلسله مراتبی از اطلاعات که از طرف کلاینت بازگردانده میشود و توسط دستور Get استفاده میشود مورد استفاده قرار میگیرد.


امیرحسین کریم پور
امیرحسین کریم پور

متخصص سرویس های مایکروسافت و مدیر ارشد توسینسو

امیرحسین کریم پور ، مدیر ارشد توسینسو ، متخصص شبکه ، تخصص در حوزه سیستم عامل های کلاینت و سرور مایکروسافت و سرویس های مربوطه ، سیستم عامل لینوکس و ... ، سابقه کار با سازمان ها و شرکت های مختلف در زمینه سرویس های مایکروسافت در قالب پروژه ، مشاوره و آموزش ، علاقه مند به حوزه امنیت اطلاعات و تست نفوذ سنجی

نظرات