محمد نصیری
بنیانگذار انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران ، هکر کلاه سفید ، کارشناس امنیت اطلاعات و ارتباطات

تفاوت make clean و make mrproper در چیست؟

تفاوت make clean و make mrproper در کامپایل لینوکس چیست؟ زمانیکه شما می خواهید یک کرنل دلخواه خودتان را بر روی سیستم عامل لینوکس نصب کنید از دستوری به نام make استفاده می کنید ، در این میان ممکن است در هر مرحله ای از کامپایل و نصب کرنل جدید مشکلاتی به وجود بیاید یا اینکه قبلا شما یکبار اینکار را انجام داده اید و کامل شده است و یک سری از تنظیمات و فایل های قدیمی وجود دارند ، به هر حال وجود این فایل ها و تنظیمات قدیمی ممکن است باعث شود فرآیند جدید کامپایل کرنل شما دچار مشکل شود ، برای برطرف کردن این مشکل دستور make دارای دو سویچ مهم است یکی clean و دیگری mrproper که هر دو کار تمیز کردن و پاک کردن تنظیمات و فایل های قبلی را بر عهده دارند .

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران

اما با کمی تفاوت ، زمانیکه از make clean استفاده می کنید تمامی object فایل ها و فایل های object خود kernel که با پسوندهای o. و ko. هستند و چند چیز دیگر حذف می شوند ، اما زمانیکه از mrproper استفاده می کنید ضمن اینکه تمامی کارهایی که make clean انجام می دهد را بر عهده دارد فایل config شما را نیز حذف می کند و همچنین تمامی فایل های وابستگی ها یا dependency file ها را نیز حذف کرده و هر چیزی که دستور make config قبلی در واقع در هر جا ایجاد کرده است را از بین می برد ، این دستور جدیدتر و کاربردی تر از دستور make clean است و شما می توانید به راحتی از ان استفاده کنید . ITPRO باشید

نویسنده : محمد نصیری

منبع : ITPRO

هرگونه نشر و کپی برداری بدون ذکر منبع و نام نویسنده دارای اشکال اخلاقی می باشد


محمد نصیری
محمد نصیری

بنیانگذار انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران ، هکر کلاه سفید ، کارشناس امنیت اطلاعات و ارتباطات

محمد نصیری هستم و در اینستاگرام با اکانت IranCySec تجربیاتم رو به اشتراک میگذارم ، هکر کلاه سفید و کارشناس امنیت سایبری ، سابقه همکاری با بیش از 50 سازمان دولتی ، خصوصی ، نظامی و انتظامی در قالب مشاور ، مدرس و مدیر پروژه ، مدرس دوره های تخصصص شبکه ، امنیت ، هک و نفوذ ، در حال حاضر فقط به عنوان بازرس و ممیز امنیت اطلاعات فعالیت می کنم ، عاشق آموزش و تدریس هستم و به همین دلیل دوره های آموزشی که ضبط می کنم در دنیا بی نظیر هستند.

نظرات