احسان امجدی
کارشناس امنیت اطلاعات و ارتباطات

Collision Domain چیست؟

یک Collision Domain بخشی از یک شبکه است که در آن احتمال برخورد بسته های ارسالی اطلاعات با یکدیگر بر روی یک رسانه مشترک و یا در Repeater ها میرود. این قضیه زمانی شدت میگیرد که از نسخه های اولیه اترنت نیز استفاده کنیم. یک Network Collision زمانی رخ میدهد که بیش از دیوایس همزمان بخواهند که بر روی شبکه اطلاعات ارسال کنند. Collision ها (برخوردها) با استفاده از CSMA//CD حل و فصل میشوند؛ CSMA//CD مخفف عبارت Carrier Sense Multiple Access with Collision Detection است. روش حل و فصل CSMA//CD به این صورت است که در زمان ارسال بسته های اطلاعاتی، دیوایس ها به خط گوش میدهند و در صورت اشغال بودن آن، ارسال بسته را به زمان دیگری موکول میکنند.

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران

در collision domain فقط یک دیوایس در آنِ واحد میتواند عمل انتقال را بر روی رسانه شبکه انجام دهد و در همین زمان دیوایس های دیگر در دومین به منظور جلوگیری از برخورد اطلاعات، فقط به ترافیک های روی شبکه گوش (Listen) میدهند. به علت آن که در آنِ واحد فقط یک دیوایس میتواند بر روی شبکه اطلاعات ارسال کند، تمام پهنای باند شبکه بین کل دیوایس ها به اشتراک گذارده میشود.در خصوص Collision domain در دوره آموزش نتورک پلاس مهندس نصیری بصورت مفصل در قسمت نحوه عملکرد هاب و سویچ توضیح داده شده است.

این برخوردها کارایی شبکه را در یک Collision Domain بشدت کاهش میدهند؛ چرا که در صورت ارسال همزمان اطلاعات توسط چند دیوایس یک collision یا برخورد ایجاد میشود و علاوه بر از بین رفتن اطلاعات ارسالی، دیوایس های مورد نظر باید در زمان دیگری مجددا اطلاعات را ارسال نمایند. تمام این اتفاقات در کاهش چشمگیر کارایی شبکه تاثیر مستقیم دارند.

وب سایت توسینسو

Collision Domain ها معمولا در محیط های هاب و Repeater وجود دارند چرا که چنین محیط هایی نقطه اشتراک اتصال هر کدام از دیوایس ها میباشد. چنین محیط هایی مانند یک میدان میباشند که احتمال تصادف در آن بیش از مسیرهای دیگر است. Collision Domain ها شبکه های انتقال مشترک نیز بفور دیده میشوند.

برای مثال میتوان به شبکه های وایرلس مانند وای-فای اشاره کرد.شبکه های کابلی مدرن و امروزی برای پایان دادن به بحث Collision ها از سوئیچ بجای هاب استفاده میکنند. با اتصال هر دیوایس بصورت مستقیم به پورتی از سوئیچ، آن پورت محدوده Collision Domain میشود (در حالت Half Duplex) و در صورتی که لینک های موجود Full Duplex باشند، احتمال رخداد Collision بطور کل از بین میرود.سربلند و ماناباشید.


احسان امجدی
احسان امجدی

کارشناس امنیت اطلاعات و ارتباطات

احسان امجدی ، مشاور امنیت اطلاعات و ارتباطات و تست نفوذ سنجی ، هکر کلاه سفید ، مدرس دوره های تخصصی امنیت اطلاعات و شبکه ، تخصص در حوزه های سرویس های مایکروسافت ، Routing و Switching ، مجازی سازی ، امنیت اطلاعات و تست نفوذ ، کشف جرائم رایانه ای و سیستم عامل لینوکس ، متخصص در حوزه SOC و ...

نظرات