IPTV چیست؟ بررسی ماهیت و کاربرد آیپی تی وی

از دید یک بیننده تلویزیونی آی پی تی وی بسیار ساده است؛ به جای دریافت برنامه های تلویزیونی از طریق امواج که از آنتن روی بام، دیش ماهواره یا کابل فیبر نوری به منزل وارد می شود، از طریق یک ارتباط اینترنتی می توان همزمان برنامه ها را بارگذاری کرد و دید.اما اینترنت مورد استفاده برای آی پی تی وی اینترنت معمولی نیست که احتمالا 1 تا 10 مگا بایت در ثانیه اطلاعات را منتقل می کند؛ بلکه خط اینترنت پهن با پهنای باند 10 برابر بیشتر لازم است.

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران

در اینصورت می توان برنامه را روی دستگاه رایانه یا با یک ست تاپ باکس/ set top box (دستگاه گیرنده تلویزیون دیجیتال) متصل به تلویزیون برنامه ها را تماشا کرد.از دید یک پخش کننده برنامه یا شرکت مخابراتی، آی پی تی وی پیچیده تر است. به یک سیستم ذخیره ای نیاز است تا تمام تصاویری که می خواهید در دسترس باشد ذخیره کنید؛ همچنین فضایی در اینترنت لازم دارید تا مخاطب بتواند برنامه های خود را از آن انتخاب کند.

زمانیکه بیننده برنامه ای را انتخاب کرد، شرکت مخابراتی یا اینترنتی باید بتواند فایل تصویری را به شکل مناسبی رمزگذاری کند؛ طوری که فقط او یعنی کسی که هزینه آن را پرداخت کرده بتواند برنامه را ببیند و بعد رمزگشایی از آن برای اینکه قابل بارگذاری باشد؛ ضمن اینکه گنجاندن تبلیغات در آن به ویژه اگر برنامه رایگان است و نمایش آن روی اینترنت طوری که از یک نفر تا هزاران و میلیون ها نفر همزمان بتوانند ببینند، از دیگر مراحل ضروری است. از این گذشته باید به کیفیت همواره خوب تصویر توجه داشت و همه این کارها را طوری انجام داد که هرگز از کیفیت کاسته نشود، به ویژه اگر در برنامه تبلیغات نیز وجود داشته باشد.آی پی تی وی به سه شکل تاکنون اجرا شده است

IPTV پیش ضبط یا Pre-Recorder IPTV چیست؟

در انگلیس شبکه بی بی سی برنامه های یک هفته قبل را با استفاده از یک سامانه نمایشی اینترنتی به نام بی بی سی آی پلیر// BBC iPlayer در دسترس قرار می دهند.این نوع از خدمات گاهی آی پی تی وی با قابلیت ضبط برنامه ها نامیده می شود؛ زیرا فرد در حال تماشای برنامه های پخش شده پیشین است که تنها در زمان پخش اصلی نتوانسته ببیند. نوع سوم از آی پی تی شامل پخش زنده برنامه های تلویزیونی از طریق اینترنت همزمان با پخش آنها از تلویزیون است بنابراین آی پی تی وی زنده با پخش همزمان برنامه از شبکه تلویزیونی همراه است.

هر سه فرم آی پی تی وی قابل استفاده از طریق رایانه و یک جست وجوگر معمولی اینترنت یا برای رسیدن به کیفیت بهتر یک ست تاپ باکس و تلویزیون دیجیتال است.افزون بر این، هر سه نوع آی پی تی وی از طریق اینترنت عمومی یا از یک شبکه خصوصی مدیریت شده که به مانند اینترنت عمومی کار می کند مانند اینترنت داخل خانه از طریق خط تلفن قابل دسترسی است.این موارد که عرض شد خدمت شما عمومی ترین کاربرد ایپی تیوی هست اما کاربرد های دیگه ای هم داره که خواهم گفت.

معرفی مزایا و معایب استفاده از IPTV یا تلوزیون مبتنی بر IP

از مزیت های ایپی تیوی به موارد زیر میتوان اشاره کرد:

 • امکان دسترسی راحت به محتوا
 • حفظ محیط زیست
 • ارتباط دوسویه بین تولید کننده و مصرف کننده
 • امکان ایجاد راحت کانال های تلوزیونی
 • حذف دکل های پر قدرت تلوزیونی
 • دسترسی به محتوای باکیفیت تر
 • امکان انجام کارهای دیگر با تلوزیون
 • وابسته نبودن به مدل تلوزیون
 • امکان متصل شدن به خانه ی هوشمند(smart home)
 • مصرف برق پایین نسبت به دریافت کانال ها از طریق تیونر
 • امکان در یافت بروی هر بستری از هر کجای دنیا
 • تاخیر پایین
 • امکان مدریت بهتر و دقیق تر بروی محتوای ارسالی بروی ایپی تیوی نسبت به روش ارسال معمولی

این معایب بسیار نا چیز هست در مقابل مزایای اون که بیشتر مربوط به سمت سرویس دهنده میباشد.

 • نیازمند بستر مناسب برای انتقال هست
 • راه اندازی و مدیریت نسبت به روش معمولی سخت تر و پیچیده ترهست
 • تجهیزات هزینه زیادی دارند
 • امکان هک این سیستم بدلیل کامپیوتری بودن زیاد هست

بررسی ساختار IPTV در کشور کانادا

کشور کانادا یکی از پیشترفته ترین کشور ها در حوضه تکنولوژی هست .کشور کانادا بدلیل انکه مستعمره انگلستان هست ارتباط خوبی با کشور های اروپایی و آمریکا دارد.دلیل اینکه من ایپی تیوی رو در کانادا برسی میکنم این هست که دوستان من در انجا زندگی میکنند و خوب حقیقت این کشور رو به من گفته اند که مربوط به شهر تورنتو هست.در کانادا هیچگونه دکل مخابراتی چه برای ارتباط شعب چه برای تلوزیون یا رادیو وجود ندارد.

فقط دکل های موبایل وجود دارد.تمام ارتباط اینترنت خانه های تلفن و هر گونه سیستم ارتباطی خانه های از طریق فیبر تامین میشود.حتی برای ارتباط برای شعب بانک ها از فیبر استفاده میشود. این هارو گفتم که بریم سر اصل مطلب : در این کشور اگر تلوزیون بخری هرچقد بزنی شبکه سرچ کنه چیزی نمیاره ، دلیل رو بالا گفتم ، تلفن کابلی وجود نداره ، زنگ در خانه نداره سیستم امنیتی نداره دوربین نداره حفاظ هوشمند پنجره و در نداره حتی امکان پلیس و اتشنشانی برای خونه شما وجود نداره.

اینها چیز هایی هست که وقتی خانه ای در کاناد میخرید نیست ، دشما باید بیاید برای تلوزیون خودتان یک stb بخرین که حالا میتونه stb رو پکیج شما باشه یا xbox stb منظور ستاپ باکس هست ، منظور از پکیج چی هست؟ همون طور که گفتم امکاناتی خونه بصورت پیشفرض نداره و باید خریداری بشه ، حالا شرکت هایی مثل شرکت راجرز میاد یک امکانات یکپارچه به شما ارایه میده که در این پکیج ها شمال ایپی تیوی هم میشه ، و شما میتونید اینجوری امکانات خونه تامین کنه که یکی از مهم ترین هایش ایپی تیوی و اسمارت هوم هست و خوبی همه این ها این هست که همه باهم یکپارچه هستد و تا اینجا به اهمیت ایپی تیوی و ضعیت فعلی اون در کاناد پی بردید ، خیلی دوست داشتم راجب به بقیه تکنولوژی های حال حاضر این جور کشور ها بگم ولی این مقاله مختص ایپی تیوی هست

معرفی 5 قابلیت IPTV یا تلوزیون اینترنتی مبتنی بر IP

1-پخش شبکه­ های تلویزیونی همراه با کنترل زمانی آن­ها

قابلیت Pause نمودن، Stop کردن، عقب یا جلو بردن برنامه­ی در حال پخش (Forward//Rewind) و دسترسی به برنامه­هایی که یک هفته­ یا حتی یک ماه قبل پخش شده است، جزء ویژگی­های منحصر به فرد IPTV می­باشد. اتصال شبــکه­های تلویزیونی ماهواره­ای (DVB-S//S2) و زمینی (DVB-T) با کیفیت دیجیتال (HD // SD) به این سامانه، قابلیت کنترل زمانی را به بیننده اعطا خواهد نمود.

2-فیلم درخواستی - (VOD (Video on Demand

بر خلاف مدل­های قدیمی و رایج تماشای تلویزیون، VOD این امکان را به بینندگان می­دهد که از طریق منویی که روی صفحه­ی تلویزیون در اختیارشان قرار می­گیرد فیلم دلخواه خود را از میان بانکی وسیع انتخاب نمایند و با کیفیت HD به تماشای آن­ها بپردازند. این بانک از راه دور و به صورت نامحدود قابل به روزرسانی می­باشد. ویژگی منحصر به فرد VOD، ابزاری شگفت انگیز برای سرگرم شدن بیننده می­باشد. ضمنا امکان VOD می­تواند از راهکارهای اصلی برای درآمدزایی سیستم باشد.امکان جستجو در بین فیلم های موجود روی سیستم، امکان پیشنهاد برای فیلم­های درخواستی کاربران، امکان امتیازدهی روی محتواها توسط کاربران و نمایش آن­ها بر اساس بیشترین امتیاز یا بیشترین تماشا و... از امکانات پیاده سازی شده در سیستم IPTV می­باشد.

3-موسیقی درخواستی - (MOD (Music on Demand

برای پخش موسیقی دیگر نیاز به هیچ وسیله­ی جانبی نیست. IPTV این امکان را به بیننده می­دهد که از طریق کنترل از راه دور تلویزیون خود به بانک متنوعی از انواع موسیقی­ها دسترسی داشته باشند. قابلیت ایجاد Playlist، دسته بندی و به روز رسانی جزء امکانات دیگر این ویژگی است.

4-اینترنت روی تلویزیون - Internet on TV

دسترسی به اینترنت بدون استفاده از کامپیوتر توسط IPTV محقق می­شود. بینندگان در هرلحظه از تماشای تلویزیون می­توانند آن را متوقف نموده از طریق یک کی­بورد بیسیم به اینترنت و ایمیل­های خود دسترسی داشته باشند. این ویژگی به خصوص در مواقع ضروری و همچنین افرادی از خانواده (همچون کودکان) که ممکن است کامپیوتر شخصی نداشته باشند مفید خواهد بود.

5- سرویس ضبط دلخواه کانال تلویزیونی

با استفاده از سرویس Catch up TV، کاربران می­توانند برنامه­های تلویزیونی مورد علاقه خود را که از زمان پخش شان ساعت­ها می­گذرد و موفق به دیدن آن نشده­اند تماشا کنند. همچنین با استفاده از سرویس time-shifted TV می­توانند در هنگام پخش تلویزیون زنده به سادگی یک صحنه را بدون درک از تغییر وضعیت پخش به سادگی به عقب بزنند.

با استفاده از سرویس StartOver TV در صورت وجود EPG روی کانال ­زنده در حال پخش، می­توانند برنامه در حال پخش را به سادگی از ابتدای آن (مثلا از ابتدای شروع فوتبال یا ابتدای یک سریال) تماشا کنند.علاوه بر این سرویس nPVR به کاربر اختیار می­دهد که به دلخواه خود یک کانال تلویزیونی را در زمانی خاص روی سرور برای خود ضبط کند و در زمان دلخواه به تماشای آن بپردازد. همچنین در صورت وجود EPG روی یک کانال، کاربر می­تواند با دیدن زمان پخش یک برنامه در آینده، درخواست ضبط شدن آن را بدهد.


فربد رستم صولت
فربد رستم صولت

فربد رستم صولت شبکه های مایکروسافتی ، مجازی سازی ، هاستینگ ، ویپ ، میکروتیک ، برنامه نویس زبان G ،برنامه نویس سخت افزار های صنعتی و غیر صنعتی طراح و سازنده و برنامه نویس روبات های صنعتی و غیر صنعتی ، پرنده و زمینی و همچنین علاقمند به ارتباط تمام اشیا به یکدیگر هستم همون iot. بدلیل تازه کار بودن سوابق زیادی ندارم از کلاس چهارم ابتدایی وارد حوضه IT شدم و تا الان این ادامه داشته و خواهد داشت.

نظرات