محمد نصیری
بنیانگذار انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران ، هکر کلاه سفید ، کارشناس امنیت اطلاعات و ارتباطات

تفاوت ISDN و PSTN در چیست؟ معرفی به زبان بسیار ساده

PSTN مخفف Public Switched Telephone Network یا شبکه سویچی عمومی تلفن می باشد و ISDN مخفف کلمه Integrated Services Digital Network یا شبکه سرویس های هماهنگ دیجیتال می باشد. مهمترین تفاوتی که در میان خطوط ISDN و PSTN وجود دارد این است که شبکه های PSTN ساختار قدیمی و آنالوگ دارند ، در همین حال شبکه های ISDN ساختاری نسبتا جدید و دیجیتال دارند. برای مقایسه این دو نوع سرویس زیرساخت شبکه معیارهای زیادی وجود دارد از جمله اینکه کاربردهای خطور PSTN معمولا به شرکت های و سازمان های کوچک ختم می شود و این در حالی است که خطوط ISDN بصورت گسترده در شرکت ها و سازمان های بزرگ مورد استفاده قرار می گیرند.

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران

بر خلاف ISDN یکی از کاربردهایی که سازمان ها از خطوط PSTN می برند ، استفاده از آن در ارتباطات ADSL است. با استفاده از خطوط دیجیتال ISDN یک ارتباط می تواند در یک خط از 2 یا 10 یا 20 یا حتی 30 کانال بصورت همزمان بهره ببرد و این در حالی است که در خطوط PSTN صرفا یک کانال می تواند بصورت همزمان استفاده شود. خطوط ISDN به عنوان زیرساختار های شبکه ای مخابرات سویچینگ مدار ای Circuit Switching مطرح می باشند و بصورت ویژه برای انتقال اطلاعات بصورت دیجیتال و به ویژه انتقال صدا در شبکه های تلفن شهری مورد استفاده قرار می گیرند.

بر خلاف PSTN سرویس ISDN می توانید کیفیت انتقالی صدای بهتری در شبکه های تلفن داشته باشد ، علاوه بر این خطور ISDN سرعتی بالغ بر 129 کیلو بیت بر ثانیه را می توانند جهت استفاده کاربران از اینترنت ارائه بدهند. یکی از محدودیت های اصلی که باعث کاهش اعتبار PSTN می شود این است که این سرویس توانایی استفاده بهینه از امکانات ارتباطات باند پهن یا Broadband را ندارد.

یکی از امکانات کلیدی که در خطوط ISDN ارائه می شود هماهنگ کردن و یکپارچه کردن صدا و داده در یک خط تلفن می باشد که در خطوط قدیمی تلفن این موارد بصورت جدا ارائه می شد و بعضا پشتیبانی هم نمی شد. سرعت برقراری ارتباطات ISDN از PSTN بیشتر است بنابراین شما می توانید سرعت مکالمه و شماره گیری خود را با این سیستم افزایش بدهید.

تجهیزات شبکه های زیر ساختی PSTN برای استفاده های آنالوگ سالها مورد استفاده قرار می گرفتند و حتی بیشتر فعالیت هایی که این سیستم های سویچینگ انجام می دادند بصورت دستی انجام می شد ، بعد ها این بورد های قدیمی جای خود را به بوردهای خودکار یا Auto Switchboard ها دادند و به مرور تکنولوژی دیجیتال جایگزین تکنولوژی آنالوگ شد. در دوره آموزش نتورک پلاس و قسمت معرفی تکنولوژی های شبکه های WAN یا گسترده به بررسی همین موارد می پردازیم.

تکنولوژی ISDN در سال 1991 طراحی و توسعه داده شد ، تنها یک سال بعد این تکنولوژی فراگیر شد و استفاده عمومی از آن در سراسر دنیا باب شد. ISDN به سه سرویس Basic Rate Interface ، Primary Rate Interface و Broadband-ISDN تقسیم بندی می شود. این سه تکنیک مورد استفاده در ISDN به او این امکان را می دهد که بتواند سرویس های تلفن ، فکس و انتقال داده و ویدیو را بتواند بصورت همزمان انجام دهد در حالی که PSTN فقط یک سرویس همزمان را می توانست ارائه دهد.


محمد نصیری
محمد نصیری

بنیانگذار انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران ، هکر کلاه سفید ، کارشناس امنیت اطلاعات و ارتباطات

محمد نصیری هستم و در اینستاگرام با اکانت IranCySec تجربیاتم رو به اشتراک میگذارم ، هکر کلاه سفید و کارشناس امنیت سایبری ، سابقه همکاری با بیش از 50 سازمان دولتی ، خصوصی ، نظامی و انتظامی در قالب مشاور ، مدرس و مدیر پروژه ، مدرس دوره های تخصصص شبکه ، امنیت ، هک و نفوذ ، در حال حاضر فقط به عنوان بازرس و ممیز امنیت اطلاعات فعالیت می کنم ، عاشق آموزش و تدریس هستم و به همین دلیل دوره های آموزشی که ضبط می کنم در دنیا بی نظیر هستند.

نظرات