تفاوت IP Valid و IP Invalid در چیست؟ مقایسه IP معتبر و نامعتبر

در این مطلب می‌خواهم مبحثی رو در مورد IP آدرس‌های Valid (معتبر) و Invalid(نامعتبر) در دنیای شبکه با شما دوستان عزیز مطرح کنم که شاید توجه زیادی به این مورد نمیشود و از طرفی در اکثر منابع فارسی موجود در وب که بنده مشاهده کردم این مطلب به صورت کاملاً اشتباه مورد بحث قرار گرفته و موجب گسترش این اشتباه از طرف هم دانشجویان و متاسفانه از طرف برخی اساتید محترم در دانشگاه‌ها و آموزشگاه‌ها شده است.

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران

بریم سر اصل مطلب، ابتدا مطلبی که در مورد IPهای خصوصی و عمومی در این مطلب مطرح شده رو مطالعه بفرمایید. بنده ابتدا اشتباهی که در این مورد صورت میگیره رو توضیح میدم و سپس به تشریح صحیح اون می‌پردازم. اشتباهی که صورت میگیره این هست که در بحث دسته بندیIPها، IPهای Invalid رو برابر با IPهای Private قرار میدن، و IPها Valid رو در برابر باIPهای Public در نظر می‌گیرند.

یعنی به این شکل کهIP های خصوصی در واقع همانIP های Invalid هستند وIP های عمومی که از طریق آنها دریچه شبکه‌های خصوصی ما رو به دنیای اینترنت باز میشهIP های Valid یا معتبر هستند! که این مورد ارتباط دادنIP های خصوصی و عمومی باIP های Invalid و Valid از اساس کار اشتباه است و هیچ ارتباطی به یکدیگر ندارند ! خوب حالا اینجا برای دوستان اولین سوالی که مطرح میشود این است که پس آدرس‌های Private و Public ما جزء چه دسته‌ای هستند؟ جواب این است که هر دوی اینها جزء IP آدرس‌های Valid یا معتبر در دنیای شبکه هستند، یعنی اینکه هر IP که ما بتوانیم بر روی NIC و یا کارت شبکه خود تنظیم یا اصطلاحاً سِت کنیم جزء IPهای Valid محسوب میشود.

و دومین سوالی که به وجود میاد اینه که پس کدام IPها Invalid هستند؟ در حقیقت IPهایی نامعتبر یا همان Invalid هستند که اولاً از لحاظ منطقی در رنج IPهایی که ما به صورت پیش فرض به صورت قرار دادی در دنیای شبکه و اینترنت مورد استفاده قرار می‌دهیم قرار نگیرد، به عنوان مثال این آی پی:

192.168.1.259

تعجب کردید نه؟ :دی بله منم تعجب کردم :دی در واقع ما هیچ وقت نمی‌توانیم در دنیای شبکه چنین IPای رو استفاده کنیم!چون وجود خارجی نداره! دلیلش هم کاملاً مشخصه، شما در هر Octet از 8 بیت استفاده می‌کنید، و با 8 بیت هیچ وقت به چنین عددی نمی‌رسید پس این آدرس نامعتبر می‌باشد و قابل استفاده نیست ! و اما دوماً، IPهایی هستند مانند Net ID Address، Loopback IP Address، Host ID Address و همچنین Broadcast آدرسها که ما نمی‌توانیم آنها رو به هیچ کارت شبکه‌ای اختصاص بدیم و به صورت پیش فرض استفاده می‌شوند، مثلِ:

Net ID Address:10.0.0.0
Loopback IP Address:127.0.0.1
Broadcast IP Address:255.255.255.255

محمد هادی کرم زاده
محمد هادی کرم زاده

فارغ و التحصیل رشته نرم افزار دانشگاه پیام نور، عاشق دنیای مجازی و نت و گجت... مدتی تحت وب به مدیریت و راه اندازی چند وب سایت تحت وردپرس و انجمن ویبولتین و ipb پرداختم و تصمیم به ورود به دنیای شبکه گرفتم، و اول راه علم شبکه‌های کامپیوتری و امنیت هستم در دنیای بی پایان IT...

نظرات