محمد نصیری
بنیانگذار انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران ، هکر کلاه سفید ، کارشناس امنیت اطلاعات و ارتباطات

تفاوت E1 و T1 در چیست؟ تفاوت خطوط ارتباطای T و E

خوب به عنوان یک کارشناس شبکه احتمالا واژه های خطوط E1 و T1 و E3 و T3 به گوشتان خورده است ، بعضا این واژه ها را در خطوط WAN یا مخابرات بیشتر می شنوید و کمتر کسی به این اهمیت می دهد که منظور از این واژه ها و نوع خطوط مورد استفاده در آنها چیست. در واقع این نوع خطوط همگی از نوع خطوط اجاره ای یا Leased Line هایی هستند که بصورت سرویس های شبکه های گسترده توسط Service Provider ها یا همان SP ها ارائه می شوند.

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران

این خطوط قابلیت انتقال داده ها بصورت Point To Point یا Point To Multipoint در سرعت های متفاوت را دارند که معمولا سرعتی بین 64 کیلوبیت بر ثانیه یا 140 مگابیت بر ثانیه می باشند. تفاوت اصلی این تکنولوژی ها در واقع در محل استفاده و استاندارد استفاده آنها است برخی از آنها در آمریکای شمالی و برخی در اروپا و سایر نقاط دنیا مورد استفاده قرار می گیرند و معمولا پارامتر سرعت و تعداد خطوط تلفنی که در هر خط پشتیبانی می شود از تفاوت های آنها می باشد برای مثال در اروپا یا Europe بر اساس سرعت خطوط E1 به دسته بندی های زیر طبقه بندی می شوند :

  1. 0 (64Kbps)
  2. E1 = 32 E0 lines (2Mbps)
  3. E1 = 128 E0 lines (8Mbps)
  4. E3 = 16 E1 lines (34Mbps)
  5. E4 = 64 E1 lines (140Mbps)

در آمریکای شمالی و به ویژه ایالات متحده این استانداردها بصورت T طبقه بندی و به دسته بندی های زیر طبقه بندی می شوند :

  1. T1 (1.544 Mbps)
  2. T2 = 4 T1 lines (6 Mbps)
  3. T3 = 28 T1 lines (45 Mbps)
  4. T4 = 168 T1 lines (275 Mbps)

بنابراین هرگاه صحبت از خطوط E1 شد که در ایران هم استفاده می شود همیشه تعداد خطوط تلفنی که سرعت آنها با خط شما برابری می کند و سرعت آنها را در ذهن داشته باشید ، اما ما برای چه به خطوط اجاره ای یا Leased Line ها نیاز داریم ؟ به عنوان یک قانون معمول برای اینکه شما یک ارتباط اینترنتی داشته باشید یا باید از ISP خودان اینترنت بگیرید یا یک سرویس آنلاین ، شما می توانید با پرداخت هزینه های بیشتر از خطوط اختصاصی تر و پر سرعت تری مانند E1 یا T1 ها استفاده کنید و شبکه های WAN خود را ایجاد کنید. در دوره آموزش نتورک پلاس و در بخش مربوط به معرفی تکنولوژی های شبکه های گسترده یا WAN در خصوص این خطوط مفصل صحبت شده است.


محمد نصیری
محمد نصیری

بنیانگذار انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران ، هکر کلاه سفید ، کارشناس امنیت اطلاعات و ارتباطات

محمد نصیری هستم و در اینستاگرام با اکانت IranCySec تجربیاتم رو به اشتراک میگذارم ، هکر کلاه سفید و کارشناس امنیت سایبری ، سابقه همکاری با بیش از 50 سازمان دولتی ، خصوصی ، نظامی و انتظامی در قالب مشاور ، مدرس و مدیر پروژه ، مدرس دوره های تخصصص شبکه ، امنیت ، هک و نفوذ ، در حال حاضر فقط به عنوان بازرس و ممیز امنیت اطلاعات فعالیت می کنم ، عاشق آموزش و تدریس هستم و به همین دلیل دوره های آموزشی که ضبط می کنم در دنیا بی نظیر هستند.

نظرات