علیرضا عابدینی
کارشناس ارشد فناوری اطلاعات و مدرس کامپیوتر

وارث دیجیتال چیست؟ آشنایی با مفهوم Digital Executor به زبان ساده

وارث دیجیتال (digital executor) ، حفاظت از دارایی های دیجیتال پس از مرگ ، همه ما در زندگی خود، دارای وسایل و دارایی های فیزیکی زیادی از قبیل منزل، اتومبیل، پول و همه موارد مشابه دیگر در زندگی خود هستیم که آنها را پس از مرگ تعیین و تکلیف کرده ایم ولی آیا برای دارایی های غیر فیزیکی خود به عبارتی دارایی های دیجیتالی خود شامل عکس‌ها، پست‌ها و دیگر حساب‌های کاربری که می‌تواند منجر به بسیاری از ناراحتی‌ها از جمله کلاهبرداری و دزدی هویت شوند هستیم.

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران

این مقاله به این مبحث می پردازد.به چند کار که برای زندگی آنلاین پس از مرگ می‌توان انجام داد می پردازیم. اول اینکه فهرستی از تمام حساب های کاربری ، ایمیل ها، وبلاگ ها و... خود تهیه و نام کاربری و کلمات عبور آنها را بطور مجزا مشخص نمائید و برای هریک همانطور که برای لوازم زندگی خود تعیین تکلیف می کنید برای آنها برنامه ای داشته باشید.

بطور مثال اینکه فلان حساب شما همچنان حفظ شود و یا وبلاگ شما به روز شود و اینکه فایل ها و تصاویر شخصی شمادر فلان درایو و یا رسانه قرار دارد و آیا نیازی هست حفظ شوند یا بطور کل پاک گردند و موارد مشابه دیگر . البته این فهرست با توجه به اهمیتی که دارد و دارای کلمات عبور و نام های کاربری شماست باید در مکان امن و با حفظ ملاحظات امنیتی مورد توجه قرار گیرد.بطور خلاصه تمام زندگی دیجیتال خود را امن نگهداری کنید. برای امن نگهداشتن، موارد زیر را در نظر بگیرید:

  • اگر از نرم افزاری برای ذخیره سازی اطلاعات دیجیتال روی اینترنت استفاده می‌کنید باید از امن بودن آن مطمئن شوید. برای دسترسی به این نرم افزارها باید علاوه بر استفاده از یک کلمه عبور قوی، از عامل‌های احراز هویت دیگری نیز استفاده کنید.

  • اگر نمی‌خواهید از هرگونه گزینه دیجیتالی برای ذخیره سازی استفاده کنید، همه چیز را روی کاغذ بنویسید.

  • در صورت استفاده از برنامه الکترونیکی و تهیه اطلاعات به صورت نسخه چاپی، اگر نسبت به داشتن نسخه الکترونیکی احساس خوبی ندارید آن را پاک کنید.و شاید خیلی ار راه حل های دیگر که با کمی تفکر می توانید به آنها دست پیدا کنید ولی نکته قابل توجه این است که به این زندگی آنلاین دیجیتالی پس از مرگ توجه داشته باشیم چارا که بدون اجازه ما به حیات خود همچنان ادامه می دهد و ما باید آن را کنترل کنیم و در این راستا باید فرد یا افراد مورد اعتماد خود را داشته باشیم تا فهرست تهیه شده را جهت اجرا و پیاده سازی به آنها بدهیم. موفق باشید


علیرضا عابدینی
علیرضا عابدینی

کارشناس ارشد فناوری اطلاعات و مدرس کامپیوتر

کارشناس ارشد فناوری اطلاعات هستم ، مدرس دوره های کامپیوتر ، مدیر فناوری اطلاعات و دارای گواهینامه های MCSA ، CCNA ، CEH و Network Plus و خوشحالم از اینکه می تونم دانشم رو در توسینسو به اشتراک بگذارم

نظرات