حجت رستمی
دانشجوی رشته شبکه و متخصص Passive

آموزش رفع خطای Certificate وب سایت

خطایی که تحت عنوان Certificate با آن مواجه میشوید . چه راههایی برای عبور از آن وجود دارد؟ آیا به این نوع خطا آیا باید توجه کرد یانه؟ دلیل به وجود آمدنش چیست؟ و از این دست سوالاتی که با برخورد به این خطا در مشاهده وب سایتها برای شما پیش می آید که امیدوارم بتوانم در رفع آنها مطالبی را ارائه دهم بنابر این در ادامه با ما همراه شوید.

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران
آموزش رفع خطای Certificate سایت

گاهی اوقات افراد با error certificate یا خطای گواهی سایت مواجه میشوند زمانی که شما انلاین هستید و به طور مثال از یک سایت امنی مانند وب سایتها ی بانک استفاده میکنید در صورت استفاده شما از اینترنت اکسپلورریک pop up خوانده خواهد شد " There is a problem with this website's security certificate به این معنی که مشکلی با مدرک امنیتی این وب سایت وجود دارد " و در صورت استفاده از مرورگر Mozilla Firefox با پیغام خطای" Security connection failed " مواجه میشوید که به معنی شکست اتصال امنیتی است . و در Google Chrome با پیغام خطای مقابل مواجه میشوید " The server's security certificate is not yet valid" که به معنی معتبر نبودن گواهی امنیتی سرور میباشد.

آموزش رفع خطای Certificate سایت

دلایل به وجود آمدن هشدار و خطای Certificate وب سایت

 1. رایانه شما با تاریخ و زمان اشتباه تنظیم شده است
 2. تاریخ اعتبار مدرک امنیتی وب سات مورد مشاهده به پایان رسیده است یا اصطلاحا expire شده است
 3. وب سایتی که شما در حال مشاهده آن هستید امن نیست و احتمالا در حال استفاده از یک Certificate جعلی و نامعتبر است
 4. عدم تطابق ادرس Certificate با نوع وب سایتی که شما در هال بازدید از آن میباشید که نشان دهنده نامعتبر بودن سایت است و ممکن است که یک حمله phishing را در ادامه به همراه داشته باشد.

زمانی که شما با پیام زیر مواجه میشوید

This website's security certificate has been revoked به این معنی است که "گواهی امنیتی این سایت باطل شده است" و سایت مورد مشاهده در هال استفاده از یک گواهی غیر قانونی است.در کنار موارد گفته شدی در بعضی اوقات این ویژگی امنیتی به اشتباه سایتهای مورد اعتماد کاربر را block میکند چون در بعضی موارد گواهی سایت درست نوشته نشده است برای مثال ممکن است یک URL نادرست متصل به certificate وجود داشته باشد.شاید از خود بپرسید که خوب استفاده از یک سایت غیر معتبری که در ارتباط با مسائل مالی نیست مگر چه ایرادی دارد؟ که نباید از آن صرف نظر کرد؟

آموزش رفع خطای Certificate سایت

جواب این سوال خیلی ساده است اولا زمانی که شما در هال استفاده از یک سایت معتبر میباشید خیالتان از برقراری یک ارتباط امن و مطمئن راحت است در ثانی وب سایتهایی که دارای certificate معتبر میباشند احتمال ورود نرم افزار های مخرب مانند کرم ها و ویروسها و نرم افزار های جاسوس (spyware, malware and viruses ) را در رایانه شما کاهش میدهد و حتما شما خاستار حضور این گونه مهمان های ناخاسته در رایانه تان نیستید. که با در نظر گرفتن این مورد سیستم امن تر و سالم تری را خواهید داشت .

برای رفع خطای Certificate وب سایت باید چکار کرد؟

1.بررسی کنید که تاریخ و زمان سیستمتان به درستی تنظیم شده باشد. برای دسترسی به آن میتوانید وارد control panel شده و ایکون مربوطه date and time را انتخاب کنید و تنظیمات لازم را انجام دهید. در صورتی که بعد از تنظیم تاریخ و زمان باز هم پیغام خطای certificate را دریافت نمودید احتمال زیاد تاریخ مصرف گواهی اختصاص داده شده با سایت مذکور منقضی شده یا certificate آن نامعتبر است و به نا به دلایل امنیتی مسدود میشود.

2.همچنین تنظیمات امنیتی خود را در رایانه چک بکنید در بعضی موارد نرم افزار های امنیتی یک وب سایت مورد اعتماد را بدون دلیل روشنی مسدود میکنند و باعث بروزاین خطا میشوند لذا نرم افزار های امنیتی موجود در رایانه تان را هم در نظر بگیرید که البته برای کاربران عادی معمولا این مورد توصیه نمیشود چون آنها باچنین برنامه هایی سرو کار ندارند .

3.در صورتی که یک کاربر آشنا با وب سایت مربوطه هستید با مدیران آن تماس بگیرید تا برای رفع آن اقدامات لازم را انجام بدهند در غیر این صورت برای در امان ماندن از خطرات احتمالی عاقلانه آن است که در صورتی که شما در هال استفاده از یک وب سایت بانکی هستید بهتر است از ادامه ان صرف نظر کنید تا اطلاعات شخصی شما مانند نام کاربری و یا رومز عبور اینترنت بانک تان تحت حملاتی مانند فیشینگ به خطر نیفتد بنابر این هرگز اطلاعات مهم وشخصی خود را در سایتی که دارای خطای certificate است وارد نکنید.

 • نکته : در نظر داشته باشید که برای شناسایی خطا با تلاش برای دیدن سایت , error تولید شده باید یک سری اطلاعات که چرا اعتبار سنجی موفق نبوده است را در اختیار شما خواهد گذاشت .

4 - از دیگر راه کارهایی که میتوان ارائه داد برای رفع این مشکل شما میتوانید certificate معتبر را بر روی مرورگرتان نصب کنید برای این کار مراحل زیر را دنبال کنید که در محیط Internet Explorer به شما راهنمایی لازم را کرده است .

 • در Internet Explorer در address bar بر روی View Certificates کلیک کنید

البته اگر از مرور گر دیگری استفاده میکنید بر روی گزینه ها یا option هایی که به شما امکان دیدن View Certificates را میدهند کلیک نمایید.

 • در گام بعدی بر روی Install Certificate کلیک کنید اگر از مرور گر های دیگر هم استفاده میکنید باز از گزینه هایی استفاده نمایید که به شما امکان add کردن (اضافه کردن) یا install (نصب) Certificate را میدهد استفاده بکنید بعد از انتخاب Install Certificate در ادامه بر روی next کلیک کنید تا به مرحله بعد بروید.
 • در قسمت location ادرس محلی را که در آن Certificate خود را ذخیره نموده اید را معرفی بکنید
 • برای پایان کار بعد از کلیک بر روی next و پایان نصب Finish را بزنید.
 • در مرحله آخر برای تکمیل نصب بر روی پیغام نمایش داده شده گذینه yes را بزنید وبا یک بار بازو بسته نمودن مرورگر خود وب سایت مورد نظرتان را چک کنید که اگر مراحل را درست انجام داده باشید دیگر پیام خطای Certificate را دریافت نخواهید کرد.

5- از دیگر راه ها برای معرفی وب سایت مورد مشاهده به عنوان یک سایت معتبر افزودن آدرس سایت در security zone میباشد برای این کار مراحل زیر را دنبال کنید.

 • ابتدا مرورگر Internet Explorer را باز کنید و در منوی Tools گزینه Internet Options را انتخاب کنید در پنجره باز شده وارد تب Security شوید .
وب سایت توسینسو
 • در کادر select a zone to view or change security settings میتوانید با انتخاب یکی از (Local intranet, Trusted sites, or Restricted sites) و انتخاب دکمه sites وارد پنجره زیر شوید.
وب سایت توسینسو
 • و در قسمت add this website to the zone و انتخاب دکمه add سایت مورد نظرتان را معرفی کنید تا خطای Certificate برای آن بر طرف شود. در صورتی که سایت شما از پروتکل ( HTTps ) پشتیبانی نمیکند میتوانید چک باکس مربوط به آن را در همین صفحه بردارید یعنی گزینه : Require server verification (https:) for all sites in this zone

5- اما اگر جزء دسته افرادی هستید که قصد ناک اوت کردن error را دارید میتوانید از دستورالعمل زیر با ریجستری برای Fix کردن خطا وارد کار شوید که قبل از هر چیز به شما توصیه میکنم که ابتدا زمان و تاریخ سیستمتان را بررسی بکنید چون در اغلب موارد نیازی به این کارها نیست و با درست بودن تاریخ و زمان سیستمتان مشکل حل خواهد شد اما دستور کار ریجستری

 • ابتدا با کلید های ترکیبی windows + R از صفحه کلید وارد پنجره run بشید و عبارت regedit را تایپ و enter کنید تاوارد محیط registry editor شوید و در ادامه مراحل زیر را دنبال بکنید .
 • دقیقا آدرس زیر را دنبال کنید تا تنظیمات لازم را انجام دهیم.
HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Internet Explorer\Main\FeatureControl 
 • بر روی FeatureControl راست کلیک کنید و مطابق شکل زیر از زیر منوی new گزینه key

را انتخاب کنید

وب سایت توسینسو

و نام آن را دقیقا مانند عبارت زیر بنویسید .

FEATURE_ERROR_PAGE_BYPASS_ZONE_CHECK_FOR_HTTPS_KB954312
وب سایت توسینسو

مجددا بر روی آن راست کلیک کرده و از زیر منوی new گزینه DWORD(32-bit) value را انتخاب کنید.

وب سایت توسینسو

در ادامه dword ساخته شده را به نام iexplore.exe تغییر دهید .

وب سایت توسینسو

با کلیک راست بر روی iexplore.exe گزینه Modify را انتخاب نمایید .

وب سایت توسینسو

تا کادر زیر برایتان نمایش داده شود.

وب سایت توسینسو

در این کادر مقدار 0 , value data را به 1 تغییر دهید وOK را بزنید ریجستری را ببندید و مرور گر خود را مجددا باز کنید تا دیگر خطای Certificate را نبینید.در پایان امیدوارم افرادی که تجربه بیشتری در این زمینه دارند راهنمای من هم باشند.

 • قرمز شدن صفحه مرورگر و خطای Certificate را چگونه حل کنیم؟

  مهمترین دلیل بروز خطای قرمز Certificate در وب سایت ها منقضی شدن Certificate ، بی هویت بودن Certificate ، همزمان نبودن تاریخ سیستم با تاریخ روز ( مشکل تاریخ کامپیوتر ) و در نهایت جعلی بودن Certificate است و در این مقاله به شما روشهای مختلف حل کردن این مشکل را آموزش داده ایم.
 • آیا هر وب سایتی که خطای Certificate و قرمز داد خطرناک است؟

  الزاما خیر ، بسیاری اوقات خطاهای قرمز مرورگرها که برای Certificate به وجود می آیند از سیستم خود شماست و تاریخ و زمان کامپیوتر شما یا به روز نیست یا اینکه از مرورگرهای بسیار قدیمی استفاده می کنید که دیگر پشتیبانی نمی شوند

حجت رستمی
حجت رستمی

دانشجوی رشته شبکه و متخصص Passive

دانشجوی رشته اینترنت و شبکه های گسترده علاقه مند به یادگیری active شبکه

نظرات