محمد نصیری
بنیانگذار انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران ، هکر کلاه خاکستری ، کارشناس امنیت اطلاعات و ارتباطات

Memcached چیست ؟ به زبان ساده

قبل از اینکه در خصوص نرم افزار Memcached صحبت کنیم شما باید بدونید که مفهوم استفاده از کش در وب چی هست ، چون این نوع کش با اون نوع کشی که تو ذهنتون هست روی مرورگر یا روی سرور کش به مراتب متفاوت هست . ببینید دوستان زمانیکه شما یک نرم افزار تحت وب روی یک سرور دارید ، طبیعتا شما یک پایگاه داده پشت این سرور دارید ، یک رابط کاربری و یک نرم افزار که ارتباط بین رابط کاربری و دیتابیس رو برقرار می کنه .

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران
سرفصل های این مطلب
  1. Memcached چیست ؟

وقتی کاربری درخواستی به وب سرور شما میده این درخواست تبدیل به Query های پایگاده داده میشه و میره و برمیگرده و پاسخ به کاربر داده میشه که خودش کلی بار منابع استفاده شده روی سرور رو بالا می بره . برای اینکه سرعت پاسخگویی روی سرور شما بهتر بشه از مکانیزم کش در حافظه RAM سیستم استفاده می کنیم . کاری که در این روش انجام میشه این هست که درخواست هایی که خیلی زیاد هست یا به لفظ فنی Query هایی که خیلی زیاد انجام میشه میاد نتیجش در RAM سیستم Cache میشه و حالا به جای اینکه هر بار درخواست به سمت دیتابیس ارسال بشه با سرعت از RAM خونده میشه و به سمت کاربر ارسال میشه که سرعت رو بالا می بره و در مصرف منابع هم خیلی موثر هست .

Memcached چیست ؟

Memcached چیست ؟

خوب حالا که با مفهوم Cache در سرورهای اینترنتی وب آشنا شدید بد نیست بدونید که اگر شما از نرم افزارهای عمومی و CMS های شناخته شده برای وب سایتتون استفاده می کنید می تونید از ابزار یا نرم افزاری به نام Memcached برای عملیات کش کردن استفاده کنید . به زبان ساده تر Memcached یک نرم افزار برای انجام عملیات کش روی سرورهای وب سایت های Dynamic هست که باعث میشه از منابعتون بهتر و بهینه تر استفاده کنید .

نرم افزار Memcached بصورت Open Source ارائه شده و مکانیزم کش کردن Object ها و به ویژه Query ها رو در Dynamic وب سایت ها بر عهده داره تا سرعتشون رو بالا ببره . با استفاده از Memcached تعداد دفعات دسترسی به پایگاه داده شما کم میشه و سرعت پاسخگویی وب سایت شما بالا می ره . در Memcached مکانیزم هایی برای منقضی شدن Object های کش شده و البته پاسخ های بازگشتی به کاربر دیده شده که اگر محتوایی تغییر می کنه یا نتیجه ای باید تغییر کنه بلافاصله اینکار انجام بشه و نتایج اشتباه به کاربر نمایش داده نشه .

این نرم افزار طبیعتا از فضای RAM شما استفاده می کنه برای Cache کردن که بیشترین سرعت رو برای پاسخگویی داره و جالب اینجاست بدونید که اگر احساس کنه فضای RAM شما بیش از حد داره پر میشه ، بصورت خودکار مواردیکه قدیمی هستند رو از حافظه خارج می کنه که فضای RAM باز بشه . دوستان دقت کنید که Memcached بصورت MEM CASH DI تلفظ میشه و اون D آخر به صورت CASHED تلفظ نمیشه .

در حال حاضر هزاران و شاید میلیون ها وب سرور در اینترنت از این ابزار استفاده می کنن که ضمن اینکه بسیار خوب هست اما ممکنه در حملات DDOS از سرور شما سوء استفاده بشه که در ادامه در خصوص این نوع حمله برای شما توضیحاتی در جزیره امنیت توسینسو ارائه می کنیم . اگر در این خصوص نظری دارید خوشحال میشیم در ادامه همین مطلب عنوان کنید


محمد نصیری
محمد نصیری

بنیانگذار انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران ، هکر کلاه خاکستری ، کارشناس امنیت اطلاعات و ارتباطات

محمد نصیری هستم ، هکر قانونمند و کارشناس امنیت سایبری ، سابقه همکاری با بیش از 50 سازمان دولتی ، خصوصی ، نظامی و انتظامی در قالب مشاور ، مدرس و مدیر پروژه ، مدرس دوره های تخصصص شبکه ، امنیت ، هک و نفوذ ، در حال حاضر در ایران دیگه رسما فعالیتی غیر از مشاوره انجام نمیدم و مقیم کشور ترکیه هستم ، عاشق آموزش و تدریس هستم و به همین دلیل دوره های آموزشی که ضبط می کنم در دنیا بی نظیر هستند.

نظرات