محمد نصیری
بنیانگذار انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران ، هکر کلاه سفید ، کارشناس امنیت اطلاعات و ارتباطات

وایکمس چیست؟ بررسی تکنولوژی WiMAX به زبان بسیار ساده

همه شما کمابیش با واژه وایمکس مواجه شده اید یا بعضا از سرویس ها و خدماتی که در این حوزه توسط سرویس دهنده های اینترنتی مختلف ارائه شده است استفاده کرده اید. بنابراین می دانید که وقتی صحبت از شبکه وایمکس می شود منظور یک شبکه وایرلس یا بیسیم است و قطعا شما برای این از وایمکس استفاده می کنید چون قابلیت حمل و جابجایی و استفاده کردن بدون محدودیت جغرافیایی را دارد. بنابراین تا اینجای کار شما بصورت پیشفرض می دانید که وایمکس سرویس وایرلسی موبایل است یعنی قابل حمل و جابجایی است.

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران

WiMAX مخفف کلمه های Worldwide به معنی جهانی ، Interoperability به معنی همکاری و تعامل ، Microwave Access به معنی دسترسی به مایکروویو است. هدف ما ترجمه کل متن نیست اما قطعا متوجه شده اید که WiMAX ارتباطات خودش را بصورت استاندارد جهانی و در قالب امواج مایکروویو انجام می دهد و این سرویس دسترسی شما به این امواج را بصورت سراسری فراهم می کند.WiMAX یک تکنولوژی اختصاصی پیشرفته شبکه های وایرلس با استاندارد IEEE 802.16 است که یک استاندارد Broadband برای شبکه های وایرلس محسوب می شود که ما آن را به عنوان BWA یا Broadband Wireless Access می شناسیم.

WiMax چیست

وایمکس هم از تجهیزات موبایل ، هم استفاده ثابت سازمانی و هم استفاده خانگی قابل استفاده است. برای مثال شما می توانید از وایمکس درون قطار استفاده کنید یا در شرکت به عنوان یک سرویس پرتابل برای اتصال سیستم ها استفاده کنید یا حتی در قالب دکل و آنتن های بزرگ برای استفاده های سازمانی از آن استفاده کنید. تمامی مباحث مربوط به هماهنگی با تجهیزات و تکنولوژی های مختلف توسط گروهی که پشتیبانی وایمکس را در دنیا بر عهده دارند بر اساس استاندارد 802.16 طراحی و توسعه داده می شود.

بر اساس تعاریف و صحبت هایی که در مورد وایمکس انجام می شود این تکنولوژی قادر به ارائه سرعتی تا 10 مگابیت بر ثانیه برای آپلود و دانلود تا محدوده 10 کیلومتری از رادیو اصلی را دارد. بر اساس صحبت هایی که در زمان نوشته شدن این مقاله شده است در حال حاضر بیشتر از 455 شبکه وایمکس در بیشتر از 135 کشور در دنیا راه اندازی و در حال استفاده در سطح شهر و ... می باشد. ITPRO باشید

نویسنده : محمد نصیری

منبع : ITPRO

هرگونه نشر و کپی برداری بدون ذکر منبع و نام نویسنده دارای اشکال اخلاقی می باشد


محمد نصیری
محمد نصیری

بنیانگذار انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران ، هکر کلاه سفید ، کارشناس امنیت اطلاعات و ارتباطات

محمد نصیری هستم و در اینستاگرام با اکانت IranCySec تجربیاتم رو به اشتراک میگذارم ، هکر کلاه سفید و کارشناس امنیت سایبری ، سابقه همکاری با بیش از 50 سازمان دولتی ، خصوصی ، نظامی و انتظامی در قالب مشاور ، مدرس و مدیر پروژه ، مدرس دوره های تخصصص شبکه ، امنیت ، هک و نفوذ ، در حال حاضر فقط به عنوان بازرس و ممیز امنیت اطلاعات فعالیت می کنم ، عاشق آموزش و تدریس هستم و به همین دلیل دوره های آموزشی که ضبط می کنم در دنیا بی نظیر هستند.

نظرات