محمد نصیری
بنیانگذار انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران ، هکر کلاه خاکستری ، کارشناس امنیت اطلاعات و ارتباطات

معرفی تکنیک Footprinting با استفاده از اطلاعات کاریابی های آنلاین

زمانیکه یک شرکت نیاز به نیروی کاری برای استخدام دارد از آگهی های استخدام استفاده می کند و در آن به تخصص ها و تکنولوژی هایی اشاره می کند که طبیعتا نیاز دارد.برای مثال زمانیکه یک شرکت درخواست استخدام کارشناس سیسکو با تخصص در حوزه فایروال های ASA را می دهد مشخص است که از این تکنولوژی ها یا در شرکت یا در محل های مرتبط به آن استفاده کرده است.

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران

اینگونه وب سایت ها می توانند اطلاعات بسیار خوبی را در اختیار هکرها برای Footprinting قرار بدهند. از قبیل این اطلاعات می توان به سیستم عامل های مورد استفاده ، نرم افزارهای مورد استفاده و بعضا نسخه های مختلف نرم افزار ، زیرساختارهای شبکه و امنیتی که استفاده می شود ، نوع پایگاه داده ای که استفاده می شود و بسیاری دیگر از موارد اشاره کرد که صرفا با یک آگهی استخدام ساده می توان این اطلاعات را بدست آورد.

Footprinting در وب سایت های کاریابی

غیر از وب سایت خود شرکت وب سایت هایی هم هستند که کار تخصصی کاریابی انجام می دهند و آنها نیز ممکن است چنین تجاربی را داشته باشند. بیشتر شرکت های بزرگ و تجاری در وب سایت های شرکتی خودشان آگهی های استخدام را پر می کنند و از طرفی لیست پرسنل و شماره تماس های آنها نیز در وب سایت قرار می گیرد. این اطلاعات می تواند بسیار برای هکر مفید باشد برای مثال یک شرکت نیاز به استخدام کارشناس مایکروسافت در حوزه پایگاه داده و به ویژه SQL سرور نسخه 2005 دارد. از وب سایت های کاریابی مهم ایرانی می توانیم به موراد زیر اشاره کنیم که ممکن است هکرها از آنها استفاده کنند:

http://www.karyab.net/
http://ekaar.ir/
http://www.estekhtam.com/
http://www.karyabonline.ir/
http://guneshgostar.ir/
http://karyabisina.com/
http://nasimco.ir/
http://www.parscv.com/
http://irantalent.com

محمد نصیری
محمد نصیری

بنیانگذار انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران ، هکر کلاه خاکستری ، کارشناس امنیت اطلاعات و ارتباطات

محمد نصیری هستم ، بنیانگذار انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران و مجموعه توسینسو ، هکر قانونمند و کارشناس امنیت سایبری ، سابقه همکاری با بیش از 80 سازمان دولتی ، خصوصی ، نظامی و انتظامی در قالب مشاور ، مدرس و مدیر و ناظر پروژه ، مدرس دوره های تخصص شبکه ، امنیت ، هک و نفوذ ، در حال حاضر در ایران دیگه رسما فعالیتی غیر از مشاوره انجام نمیدم ، عاشق آموزش و تدریس هستم و به همین دلیل دوره های آموزشی که ضبط می کنم در دنیا بی نظیر هستند.

نظرات