فرهاد خانلری
کارشناس ارشد شبکه مایکروسافت

معرفی نسخه های مختلف SNMP : ورژن های مختلف پروتکل SNMP

چند وقت پیش یه شرکتی اومده بود SysLog روتر ها و سوئیچ هامون رو برامون توسط SNMP ارسال کنه اما متاسفانه میخواست با ورژن1 اینکار رو پیاده سازی کنه که جلوگیری شد از این اتفاق. در ادامه خیلی خیلی مختصر راجع به ورژن هاش نوضیح میدم. Simple Network Management Protocol یا SNMP این پروتکل در لایه 7 Application قرار دارد ، امکان نقل و انتقال اطلاعات مدیریتی بین اجزاء Network را ایجاد می کند. SNMP میتواند مشکلات را مدیریت و حل آنها را در شبکه برای ADMIN های شبکه آماده میسازد و این پروتکل قسمتی از TCP/IP نیز می باشد.این پروتکل دارای 3 ورژن می باشد :

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران
  • SNMP V1
  • SNMP V2
  • SNMP V3
  1. SNMP version1 : دارای Clear Text هست که مورد امنیتی بدی را دارا می باشد به این علت که کسی میتواند بسته را دریافت و مقادیر خود را جایگزین کند و سپس اقدام به ارسال کند یعنی اطلاعات غلط را به مدیر ارسال کند.
  2. SNMP version 2 : میتوانید آن را Read Only کنید تا بسته Write نداشته باشد و تغییر نا پذیر باشد ورژن 2 کامل شده ورژن قبلی خود بود.
  3. SNMP version3 : علاوه بر امکان ورژن 2 بسته را encryption میکند و برای دیدن محتویات آن حتماً باید KEY داشته باشید

در دوره آموزش نتورک پلاس و مباحث مربوط به مانیتورینگ شبکه و پروتکل های مانیتورینگ به معرفی انواع SNMP و نسخه های مختلف و تفاوت های بین آنها پرداخته ایم.


فرهاد خانلری
فرهاد خانلری

کارشناس ارشد شبکه مایکروسافت

فرهاد خانلری ، مدرس شبکه و برنامه نویسی مبتنی بر زیرساخت های مایکروسافت ، سابقه فعالیت در موسسات و مراکز دولتی در قالب پروژه ، مشاوره و تدریس ، برنامه نویسی ++C ، سی شارپ و دات نت ، متخصص و مدرس شبکه های مبتنی بر سیستم عاملهای مایکروسافت و سرویس های مربوطه ، سخت افزار و ...

نظرات