امیرحسین کریم پور
مدیر ارشد توسینسو و متخصص سرویس های مایکروسافت

Anycast چیست؟ بررسی مفهوم Anycasting

Anycast روشی برای مسیریابی ترافیک در شبکه اینترنت است. در شبکه مبتنی بر ارسال داده ها بصورت Anycast روتری که توانایی پشتیبانی از ارسال داده ها بصورت Anycast را دارد میتواند به صورت داینامیک ( خودکار ) بهترین مقصد را برای رساندن بسته های اطلاعاتی شناسایی کند.

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران

Anycast چیست

هنگامی که یک کاربر درخواست اطلاعات از شبکه میکند ترافیک حاصل از آن درخواست به سرور های مختلف بسته به عوامل تعیین کننده مسیریابی میشود، بدون توجه به اینکه کدام سرور به عنوان مقصد برای آن درخواست در نظر گرفته شده است. کاربر جواب درخواست مورد نظرش را که یکسان است تحویل میگیرد. عوامل تعیین کننده ای که گفتیم را نام برده و هر یک را شرح میدهیم.

  • Congestion یا ازدحام : مشابه سرعت اتومیبل ها در بزرگراه ها، Performance یا کارایی یک شبکه نیز میتواند با میزان ترافیک یک مسیر خاص در شبکه تت تاثیر قرار بگیرد. با استفاده از تکنیک Anycast ، ترافیک به سمت سرور هایی که کمترین درخواست ها به سوی آنها ارسال میشود یا در اصطلاح فنی least-congested ( دارای کمترین ترافیک ) هستند ارسال میشود.
  • Health یا سلامت : وقتی به یک سرور در شبکه ترافیک زیادی ارسال میشود توانایی پاسخ گویی سریع به درخواست ها را از دست میدهد. سرور هایی که دارای کمترین درخواست برای پردازش هستند به عنوان سرور پاسخگو برای آن ترافیک درخواستی در نظر گرفته میشوند.
  • موقعیت جغرافیایی : اگر یک سرور از لحاظ موقعیت جغرافیایی به آن درخواست نزدیک تر باشد ترافیک شبکه مسیر کوتاهتری را طی میکند تا به مقصد برسد. از این رو درخواست کاربر به سرعت پاسخ دهی میشود.
  • Cost یا هزینه : میزان cost برخی از سرور ها ممکن است از برخی دیگر بالاتر باشد در این شرایط سروری که دارای کمترین cost است یا در اصطلاح فنی lowest-cost است برای پاسخ گویی به درخواست انتخاب میشود. 

در دوره آموزش نتورک پلاس ، بصورت مفصل در خصوص مفهوم Anycast صحبت خواهد شد.


-------------------------------------------------

آموزش شبکه

برای دسترسی به مجموعه بهترین دوره های آموزش شبکه های کامپیوتری ( مبانی شبکه ، نتورک پلاس ، مانیتورینگ و ... ) مقدماتی تا پیشرفته با ارائه گواهینامه و فیلم رایگان همین الان کلیک کن

--------------------------------------------------


امیرحسین کریم پور
امیرحسین کریم پور

مدیر ارشد توسینسو و متخصص سرویس های مایکروسافت

امیرحسین کریم پور ، مدیر ارشد توسینسو ، متخصص شبکه ، تخصص در حوزه سیستم عامل های کلاینت و سرور مایکروسافت و سرویس های مربوطه ، سیستم عامل لینوکس و... ، سابقه کار با سازمان ها و شرکت های مختلف در زمینه سرویس های مایکروسافت در قالب پروژه ، مشاوره و آموزش. علاقه مند به حوزه امنیت اطلاعات و تست نفوذ سنجی

نظرات