جعفر قنبری شوهانی
مهندس و مدرس زیرساخت و امنیت و مدیر ارشد وب سایت توسینسو

CA چیست؟ آشنایی با Certificate Authority در رمزنگاری اطلاعات

Certificate Authority یک کامپیوتر یا سازمان است که وظیفه ایجاد و صادر کردن digital certificates را دارد. digital certificate شامل اطلاعات هویتی در مورد یک دستگاه است مثل IP آدرس ، (fully qualified domain name (FQDN و کلید public آن دستگاه است. CA درخواست را از دستگاه دریافت می کند و digital certificate را ایجاد می کند و به آن یک serial number اختصاص می دهد و همینطور این certificate را با digital signature خود تایید کرده است. همچنین تاریخ اعتبار گواهی نامه و مشخصات صادر کننده در آن مشخص شده است.

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران

با استفاده از certificate authority مورد اعتماد ، مبدا و مقصد می توانند certificates یکدیگر را دریافت و بررسی کنند و تا زمانی که امضای CA را به همراه داشته باشد مورد تایید مبدا و مقصد است. برای استفاده از CA تجاری نیاز به پرداخت هزینه وجود دارد. یکی از مزایای استفاده از CA تجاری ، برای گرفتن digital certificates برای دستگاه خود این است که اکثرا مرورگر ها در خود لیستی از این CA ها را دارند درنتیجه هر کسی که از این مرورگرها استفاده کند می تواند هویت دستگاه شما را ، بودن نیاز به هیچ تغییری روی دستگاه خود مورد بررسی قرار دهد. یک سازمان می تواند CA خود را داشته باشد و تمام end devices خود را تنظیم کند تا به certificate های صادر شده توسط این CA اعتماد داشته باشند و در این صورت دیگر نیاز به استفاده از CA های تجاری نیست اما استفاده از این CA ها محدود به آن سازمان و دستگاه های آن می باشد.

وب سایت توسینسو

نویسنده :جعفر قنبری شوهانی

منبع : انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران

هرگونه نشر و کپی برداری بدون ذکر منبع و نام نویسنده دارای اشکال اخلاقی می باشد.


جعفر قنبری شوهانی
جعفر قنبری شوهانی

مهندس و مدرس زیرساخت و امنیت و مدیر ارشد وب سایت توسینسو

جعفر قنبری شوهانی ، مهندس و مدرس شبکه ، آشنایی من با شبکه برمی گرده به سال 1382 که دوره NT و Novel رو گذروندم و الان بیشتر از 10 ساله سابقه اجرایی در سطح Enterprise (بانک ها ، موسسه مالی ، ادارات دولتی ، سرویس پروایدر) را دارم و در حال حاضر به عنوان مهندس شبکه در شرکت توزیع برق مشهد و به عنوان مدیر ارشد و مدرس شبکه در سایت ToSinSo مشغول به کار هستم. در اکثرا حوزه های شبکه کار کردم و تجربه دارم اما تخصص اصلیم رو در حوزه زیرساخت و امنیت اون میدونم

نظرات