امیرحسین کریم پور
مدیر ارشد توسینسو و متخصص سرویس های مایکروسافت

اسکوئید چیست؟ معرفی کش سرور Squid لینوکس و کاربردهایش

Squid یک نرم افزار Caching proxy مبتنی بر سیستم عامل لینوکس است که از پروتکل هایی نظیر FTP ، HTTPS و HTTP پشتیبانی می کند. Squid با Caching صفحات وب می تواند باعث صرفه جویی در پهنای باند شبکه مان شود و مدت زمان پاسخ گویی به درخواست کاربر برای دسترسی به یک Web page را کاهش دهد.

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران

Squid را در بسیاری از سیستم عامل ها از جمله سیستم عامل ویندوز می توان راه اندازی کرد که البته تحت لایسنس GNU GPL نوشته شده است. Squid توسط سرویس دهندگان اینترنت در سرتاسر دنیا مورد استفاده قرار می گیرد تا بهترین و بهینه ترین سرویس را برای دسترسی به وب به کاربران ارائه بدهند.

Squid چیست؟ کش سرور اسکوئید چیست

Squid کاری که انجام می دهد این است که گردش داده یا Data Flow ی بین کلاینت و سرور را بهینه سازی می کند تا عملکردش در پاسخگویی به درخواست های کاربران را بهبود ببخشد و با Cach کردن صفحات وبی که به طور مکرر توسط کاربران درخواست شده است به سرعت می تواند به درخوست های وب پاسخ بدهد و از همه مهمتر در پهنای باند شبکه مان صرفه جویی فراهم کند.

Squid همچنین می تواند در یک ساختار سلسله مراتبی از Cache server های Squid قرار بگیرد و عملیات Caching را انجام دهد و مسیریابی درخواست ها را بین این سرور ها برای ما فراهم کند. Squid توسط هزاران وب سایت در اینترنت مورد استفاده قرار می گیرد.


امیرحسین کریم پور
امیرحسین کریم پور

مدیر ارشد توسینسو و متخصص سرویس های مایکروسافت

امیرحسین کریم پور ، مدیر ارشد توسینسو ، متخصص شبکه ، تخصص در حوزه سیستم عامل های کلاینت و سرور مایکروسافت و سرویس های مربوطه ، سیستم عامل لینوکس و... ، سابقه کار با سازمان ها و شرکت های مختلف در زمینه سرویس های مایکروسافت در قالب پروژه ، مشاوره و آموزش. علاقه مند به حوزه امنیت اطلاعات و تست نفوذ سنجی

نظرات