الهه موبد
کارشناس شبکه های مایکروسافت

تفاوت FDDI و CDDI در چیست؟

(FFDI(Fiber Distributed Data Interface استانداردی برای ارسال داده در یک شبکه محلی است. این استاندارد از فیبر نوری به عنوان رسانه انتقال استفاده می کند. اگر در این استاندارد از کابل مسی زوج به هم تابیده استفاده شود با نام CDDI(Copper Distributed Data Interface) شناخته می شود. FDDI استاندارد نوری 100Mbps را برای ارسال داده در شبکه محلی فراهم می کند. این سرعت تا فاصله ی 200 کیلومتر یا 120 مایل پشتیبانی می شود.

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران

FDDI از استاندارد توپولوژی حلقه استفاده می کند. این حلقه به صورت منطقی در هاب پیاده سازی نمی شود بلکه کامپیوترها به شکل حلقه ی واقعی به یکدیگر وصل می شوند. این پیاده سازی حلقه به دو شکل ایستگاه با اتصال دو گانه یا (DAS(Dual-Attached Station و ایستگاه تک اتصال یا (SAS(single-attached station است. در پیاده سازی به شکل ایستگاه با اتصال دوگانه، جهت بالا بردن قدرت تحمل خطا از دو حلقه مجزا استفاده می شود. به نظرم برای درک بهتر کاربرد FDDI حتما به دوره آموزش نتورک پلاس و بخش معرفی توپولوژی ها یا همبندی های شبکه مراجعه کنید تا به خوبی در این خصوص آگاه شوید.

استاندارد FDDI دارای اندازه فریم بزرگتر از استاندارد خانواده اترنت است. ماکزیمم اندازه فریم FDDI معادل 4352 بایت و ماکزیمم اندازه فریم اترنت 1500 بایت است.FDDI محصول American National Standards Institute در اواسط دهه 1980 است. FDDI-II در سال 1989 قابلیت پشتیبانی از سیگنال های صوتی و تصویری را نیز ایجاد کرد.


نظرات