محمد نصیری
بنیانگذار انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران ، هکر کلاه خاکستری ، کارشناس امنیت اطلاعات و ارتباطات

ARP و ICMP در چه لایه OSI ای کار می کنند؟

چند روز پیش در دوره آموزشی نتورک پلاس در خصوص مکانیزم کاری پروتکل ARP صحبت کردیم ، یکی از دوستان سئوال کردند که ARP در چه لایه ای از مدل OSI کار می کند ؟ سئوال خوبی است ، ARP در چه لایه ای کار می کند ؟ اما نکته اینجاست که ما همیشه نمی توانیم یک پروتکل را منحصر به یک لایه کنیم ، برخی از پروتکل ها هستند که بصورت مشترک در لایه های مختلفی کار می کنند ، ماهیت کاری ARP ایجاد یک Frame است و Frame هم ساختار اطلاعات در لایه دوم از مدل OSI است بنابراین ARP قطعا در لایه دو کار می کند .

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران

از جهتی ARP بایستی آدرس IP را به MAC مورد نظر تناسب بدهد بنابراین باید تا حدی در لایه سوم از مدل OSI با ساختار IP در گیر شود ، بنابراین با این تفاسیر باید گفت که ARP ابتدا با مکانیزم Broadcast در لایه دو شروع می کند و به لایه سه نمی رود اما در نهایت مجبور می شود با قابلیت هایی که در این پروتکل دیده شده است سری هم به لایه سه بزند ، در چنین مواقعی ما از پروتکل ARP به عنوان یک پروتکل لایه میانی نام می بریم یعنی ARP را یک پروتکل لایه 2.5 می دانیم که واسطه ای بین دو لایه است و فعالیت چند لایه ای دارد.


-------------------------------------------------

آموزش شبکه

برای دسترسی به مجموعه بهترین دوره های آموزش شبکه های کامپیوتری ( مبانی شبکه ، نتورک پلاس ، مانیتورینگ و ... ) مقدماتی تا پیشرفته با ارائه گواهینامه و فیلم رایگان همین الان کلیک کن

--------------------------------------------------

اگر پروتکلی بصورت کامل در یک لایه کار نکند به عنوان پروتکل های میان لایه ای در نظر گرفته می شوند. دقیقا همین مورد در خصوص پروتکل ICMP نیز صادق است ، ICMP در لایه سه یا لایه چهار کار می کند و به همین دلیل یک پروتکل لایه 3.5 ای است. البته این مورد در همه پروتکل ها یکسان نیست و در واقع این پروتکل ها استثناء هستند ، پروتکل های ARP و STP و CDP و ICMP و IGMP از این دسته پروتکل ها هستند.


محمد نصیری
محمد نصیری

بنیانگذار انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران ، هکر کلاه خاکستری ، کارشناس امنیت اطلاعات و ارتباطات

محمد نصیری هستم ، بنیانگذار انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران و مجموعه توسینسو ، هکر قانونمند و کارشناس امنیت سایبری ، سابقه همکاری با بیش از 80 سازمان دولتی ، خصوصی ، نظامی و انتظامی در قالب مشاور ، مدرس و مدیر و ناظر پروژه ، مدرس دوره های تخصص شبکه ، امنیت ، هک و نفوذ ، در حال حاضر در ایران دیگه رسما فعالیتی غیر از مشاوره انجام نمیدم ، عاشق آموزش و تدریس هستم و به همین دلیل دوره های آموزشی که ضبط می کنم در دنیا بی نظیر هستند.

نظرات