صباح فتحی
مدیر فناوری اطلاعات و ارتباطات

آموزش راه اندازی NAT و Port Forwarding در مودم ADSL

چگونه NAT و Port Forwarding راه اندازی کنیم؟ در این آموزش قصد دارم نحوه ترجمه یک ای پی پابلیک به ای پی محلی بااستفاده از مودم ADSl آموزش بدم. برای مثال روی سیستمم یک سرور FTP راه اندازی کرده ام و میخواهم سرور FTP را به شبکه جهانی اینترنت ( WAN ) متصل کنم.IP سرور FTP من 192.168.1.10 میباشد و IP ثابت یا IP اینترنت من 155.207.15.10 میباشد.

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران
 1. وارد تنظیمات مودم ADSL شوید.
 2. قسمت NAT یا Port Forwarding یا Port Mapping را از داخل تنظیمات مودم پیدا کنید.
 3. از قسمت Protocol یکی از پروتوکل های UDP یا TCP را انتخاب کنید ( بستگی به سرور شما دارد که چی تعریف کرده باشید )
 4. در قسمت Remote Host آدرس IP ثابت را وارد کنید ( آی پی ثابت را باید از ISP خریداری کنید ) اگر IP ثابت ندارید نیازی به وارد کردن این بخش نیست.
 5. در قسمت External Start Port و External End Port پورت مخصوص سرور را وارد کنید ( سرور من FTP هست پس پورت 21 را وارد میکنم. هر سرویسی در شبکه یک پورت خاص دارد ) نکته : در مودم های WiMAX پورت ها باید به صورت Duplicate وارد شوند یعنی به جای 21 باید 2121 وارد کنید.
 6. در قسمت Internal Host باید IP سرور و سرویسی که در کامپیوتر خود راه اندازی کرده اید را وارد کنید و در قسمت Internal Port پورت سروری که ساخته اید را وارد کنید.IP سرور FTP من 192.168.1.10 میباشد و پورت آن 21
 7. تنظیمات را ذخیره کنید.

سرور ما بر روی شبکه جهانی اینترنت در دسترس میباشد.برای دسترسی به سرور خود در یک نقطه دیگر از جهان کافیه آدرس IP ثابت خود را به همراه شماره پورت در انتهای آن وارد کنید تا به شبکه خود دسترسی پیدا کنید، مثلا :

 ftp://155.207.15.10:21

و برای مودم های وایمکس:

 ftp://155.207.15.10:2121
 • نکته: دوستانی که IP ثابت ندارند میتوانند از IP موقت اینترنتی خود استفاده کنند. برای به دست آوردن IP فعلی اینترنت خود وارد Google شوید و کلمه my ip را جستجو کنید. ولی دقت کنید که برای هر بار اتصال باید IP خود را چک کنید و از صحت آن اطمینان حاصل کنید.

در دوره آموزش نتورک پلاس مهندس نصیری در قالب کارگاه ، آموزش تنظیمات NAT و Port Forwarding در مودم های ADSL آموزش داده شده است که می توانید به این بخش مراجعه کنید.


-------------------------------------------------

آموزش شبکه

برای دسترسی به مجموعه بهترین دوره های آموزش شبکه های کامپیوتری ( مبانی شبکه ، نتورک پلاس ، مانیتورینگ و ... ) مقدماتی تا پیشرفته با ارائه گواهینامه و فیلم رایگان همین الان کلیک کن

--------------------------------------------------

 • لازمه راه اندازی پورت فورواردینگ چیست؟

  داشتن آدرس آیپی ثابت ، داشتن یک سرویس در شبکه داخلی روی یک پورت مشخص ، انجام تنظیمات Port Forwarding ، یا Destination NAT یا DSNAT در روترها یا مودم های ADSL از اساس کار راه اندازی پورت فورواردینگ است ، به دقت به پورت های مبدا و مقصد توجه کنید
 • تفاوت Port Forwarding و Destination NAT در چیست؟

  هر دو یکسان هستند و عملکردی کاملا مشابه دارند فقط با نامگذاری مختلف در تنظیمات مودم و روترهای مختلف نامگذاری شده اند

صباح فتحی
صباح فتحی

مدیر فناوری اطلاعات و ارتباطات

برنامه نویس و متخصص شبکه کامپیوتری

نظرات