اصول سیستم های VoIP

وقت همه بخیر ، دوستان جدیدا سوالات زیادی درباره VoIP پرسیده میشه، میخوام مختصری درباره VoIP بگم تا دوستان با دید باز برن سراغ VoIP. قبل از همه چیز باید خدمتتون عرض کنم VoIP واقعا شوخی بردار نیست و لطفا بدون مهارت و از روی آزمون خطا سراغش نرید. یک VoIP کار خوب حتما باید مهارت های زیر رو داشته باشه :

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران
سرفصل های این مطلب
  1. انواع برقرای ارتباط در Voip

1- شناخت سخت افزار و توان پردازشی هر سخت افزار

2- آشنایی کامل با شبکه های کامپیوتری

3- شناخت از سیستم های مخابراتی

4- آشنایی با امنیت اطلاعات

5- قدرت حل مسئاله و برنامه نویسی

6- آشنایی با سیستم های VoIP و راهکارهای VoIP.

1- تعریف: VoIP عبارت است انتقال صدا با استفاده از پکت های IP.

2-اصول کلی: هر ابزار مربوط به کاربر نهایی صدا را دریافت کرده و به وسیله کدک های صدا آنرا تبدیل به کدهای دیجیتالی کرده و سپس بوسیله پروتکل های انتقال زمان واقعی که معروفترین آن RTP است بوسیله یک ارتباط از نوع UDP اقدام به ارسال اطلاعات در قالب پکت های IP مینماید. و طرف مقابل نیز برای دریافت صدا فرآیند بالا را بلعکس انجام میدهد.

3- انواع سیستم های VoIP: در 2 نوع B2BUA و VoIP Proxy وجود دارد. در B2BUA ارتباط از لحضه آغاز تا پایان در اختیار سرور VoIP بوده بسته های RTP بدست سرور رسیده سپس به سمت مقصد ارسال می شود. از این نوع سیستم میتوان به Asterisk(هسته اصلی الستیکس) و میکروسافت لینک اشاره کرد. در نوع VoIP پراکسی سرور ارتباط را ایجاد میکند و از آن پس نقشی در تبادل اطلاعات ندارد. معروفترین این سرورها ساختارهای سیسکو و CUC و CUCM می باشد. و به سیستم متن باز کامایلیو نیز می توان اشاره کرد.

انواع برقرای ارتباط در Voip


الف) بین استفاده کنندگان از یک سرور: برقراری ارتباط و احراز هویت End User های وابسته به یک سرور بوسیله ی پرتکل های سیگنالینگ مانند SIP، SCCP، IAX و ... صورت میگرد، که وندور بیس بوده و از وندوری به وندور دیگر متفاوت است.

ب ) بین استفاده کنند از سرورهای مختلف: بوسیله ترانک های نرم افزاری دنیای VoIP انجام می پذیرد، همانند DUNDI، IAX2، SIP و ... که بیشترین کاربرد را پروتکل استاندارد SIP داراست.

ج) بین سرور VoIP و PSTN(شبکه عمومی مخابرات): که باز وندور بیس بوده و از تجهیزات و پروتکل های مربوط به هر وندور تبعییت می کند. از تجهیزات می توان به کارت های آنالوگ تلفن شهری و VoIP Gateway ها اشاره کرد و از پروتکل ها می توان به ZAP، Dahdi، JUNP و ... اشاره کرد. اگر عمری باقی بود باز به مسائل بیشتر خواهیم پرداخت.


نظرات