تفاوت Setup و Install در چیست؟ به زبان ساده

چرا بعضي از نرم افزار ها براي نصب setup مي شوند،‌ و بعضي ديگر install ؟ از خیلی آی تی من ها که این سوال رو بپرسید براشون جالبه به این موضوع فکر کنن ولی نمیتونن جواب صحیح رو بدن و هرکس دلایل و منطقی رو پیش میکشه ولی آیا تا به حال تحقیق جامعی واقعا انجام شده که اگر ما نرم افزاری ساختیم برای اون install بذاریم یا setup .

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران

در معنی کلمه setup و install

Install: به معنای نصب کردن و برپا کردن است . حالا میخواد نصب خیمه باشه یا نرم افزار یا آب گرمکن همشون install هستند .مثال :

  • Please install my TV : لطفا تلوزیون من را نصب کن
  • Please install my app : لطفا برنامه من را نصب کن
  • Please uninstall my app : لطفا برنامه من را حذف کن

Setup چیست؟

از دوکلمه تشکیل شده set به معنای "تنظیم کردن " و up به معنای" بالا" ، که ترکیب این دو، به معنای پیکر بندی ، تنظیم کردن میباشد.مثال :

  • Please setup your web pages : لطفا صفحه های مرورگرت را تنظیم کن
  • Setup wireless access : تنظیم دسترسی بی سیم

تعریف لوگوی آنها

SETUP
INSTALL

کاربرد این دو در نرم افزار ها

کاربرد اصلی این دو واژه در نصب و پیکربندی نرم افزارها دیده میشود که با نام این دو آیکن اجرایی میباشد .هنگامی که یک برنامه و یا یک سیستم عامل را میخواهیم نصب کنیم که تا به حال نصب نبوده ما در واقع پکیج کلی آن را INSTAL L میکنیم و در زیر شاخه های نصب اتفاقهایی برای رجیستر کردن و تنظیمات صورت میگیرد که گاه دستی گاه اتوماتیک میباشد که به آن عملیات ها SETUP میگوییم . به مثالهای ذیل دقت فرمایید .

نصب ویندوز در مرحله اولیه INSTALL نام دارد

INSTALL OR SETUP

نصب ویندوز در مرحله کپی کردن هم INSTALL نام دارد

INSTALL OR SETUP

نصب ویندوز در مرحله تنظیم کردن SET UP نام دارد

INSTALL OR SETUP

نصب آفیس در مرحله آماده سازی و پیکر بندی SETUP نام دارد

INSTALL OR SETUP

نصب آفیس در مرحله تحویل و پایان نصب INSTALL نام دارد .

INSTALL OR SETUP

نتیجه

آیکن های نصب اجرایی : بدرستی با توجه به توضیحات بالا دریافتیم SETUP عملیات زیر مجموعه ای عملیات INSTALL است و ما به فرایند نصب INSTALL میگوییم و فرایند نصب در رجیستری را SETUP میگوییم بنابر این اگر روزی برنامه ای درست کردیم میدانیم کدام واژه برای چه عملیلتی است .

INSTALL OR SETUP

حال اگر نام آیکن را INSTALL بگذاریم یعنی نصب کامل بدون تنظیمات رجیستری انجام خواهد شد و اگر SETUP بگذاریم یعنی این نرم افزار به تنظیمهای رجیستری دسترسی دارد البته شایان توجه است این درک از این مطلب قبلا برای برنامه نویسان کاملا درک شده و رعایت شده بود ولی امروزه برای اکثر برنامه نویسان اهمیتی ندارد و برنامه نویسان چه داخلی و چه خارجی این موضوع را زیر پا میگذارند مثلا بازی های کامپیوتری که به تنظیمات رجیستری دسترسی ندارند نباید نام SETUP هنگام نصب داشته باشند و بایست INSTALL شوند ولی همانطور که گفته شد این مطلب را حتی شرکتهای بزرگ هم بی اهمیت میشمارند .

با تشکر

نویسنده : مرتضی عنابستانی

کارشناس شبکه های کامپیوتری

منبع : انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران

هرگونه نشر و کپی برداری بدون ذکر منبع و نام نویسنده دارای اشکال اخلاقی می باشد


نظرات