محمد مرادی
پژوهشگر و تحلیلگر داده

رتبه بندی زبان های برنامه نویسی در سال 2020

اینکه بدانیم رتبه بندی زبان های برنامه نویسی به چه صورت است، از چند جنبه حائر اهمیت می باشد. اگر برای شروع برنامه نویسی به دنبال یک زبان مناسب باشیم، آگاهی از رتبه بندی زبان ها می تواند بسیار راهگشا باشد چرا که می تواند چشم اندازی درباره اینکه آینده شغلی با یادگیری آن زبان چگونه است، بدست دهد.

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران
سرفصل های این مطلب
  1. رتبه بندی TIOBE
  2. رتبه بندی IEEE

از سوی دیگر، اطمینان از این که در مسیر درستی پیش می رویم نیز (تا حدودی) از طریق بررسی رتبه زبان های برنامه نویسی قابل دست یابی است به خصوص اگر قصد توسعه توانایی خود را داشته باشیم.

در مجموع، کسب اطلاعات در زمینه ای که مشغول فعالیت در آن هستیم قطعا مفید خواهد بود و می تواند در انتخاب و یا اطلاح مسیر پیش رو به ما کمک کند.

در این راستا، هر ساله موسسات مختلف رتبه بندی زبان های برنامه نویسی را بر اساس معیارهای خود ارائه می کنند. چند نمونه از معیارها عبارتند از میزان جستجوی آن زبان برنامه نویسی در گوگل، میزان فعالیت پیرامون آن زبان در Github، فرصت های شغلی مرتبط با آن زبان و مواردی از این دست.

در ادامه می توانید رتبه بندی زبان های برنامه نویسی که توسط موسسات معتبر TIOBE و IEEE ارائه شده اند، مشاهده نمایید.

رتبه بندی TIOBE

رتبه بندی زبان های برنامه نویسی  سال 2020

رتبه بندی IEEE

رتبه بندی زبان های برنامه نویسی

شاید جالب باشد که تغییرات رتبه بندی IEEE در سال های مختلف را نیز بررسی کنید. شکل زیر رتبه بندی سال های اخیر را نمایش می دهد.

رتبه بندی زبان های برنامه نویسی

نکته جالب توجه در این رتبه بندی ها جایگاه قابل توجه زبان های پایتون و R است. اگر چه زبان پایتون به عنوان یک نمونه چندمنظوره شناخته می شود، عمده اهمیت آن - دست کم در این سال ها- به قابلیت های ارائه شده توسط آن در زمینه داده کاوی و تحلیل داده مربوط می شود. از سوی دیگر، رتبه زبان خاص منظوره R که مشخصا برای فرایندهای تحلیل آماری و داده کاوی مورد استفاده قرار می گیرد، نشان دهنده معطوف شدن توجهات به این حوزه می باشد.

 


محمد مرادی
محمد مرادی

پژوهشگر و تحلیلگر داده

کارشناس ارشد مهندسی نرم افزار، پژوهشگر، نویسنده، تحلیلگر داده و طراح وب. علاقه مند به یادگیری و به اشتراک گذاری آموخته ها.

نظرات