امیرحسین تنگسیری نژاد
مهندس و مدرس شبکه و امنیت سایبری و مدیر کل جزیره هک و امنیت اطلاعات توسینسو

IXP چیست؟ معرفی نقطعه تبادل اطلاعات اینترنتی

IXP چیست؟‌ IXP یا همان Internet Exchange Point چیست؟‌ نحوه کار IXP چگونه است؟ محیط های IXP یکی از مهم ترین زیرساخت ها در حوزه فناوری اطلاعات میباشند که به سبب آن میتوانند داده های درون اینترنت را ردوبدل کنند اما این ردوبدل سازی داده ها برچه اساس و مبنا میباشد؟! در این مقاله قصد داریم بپردازیم به مفهوم و محیط های IXP در شبکه های کامپیوتری این مقاله بخش کوچیکی از از مباحث گفته شده در دوره آموزشی CCNA Service Provider SPNGN 1 SPNGN 2 می باشد که درصورت نیاز میتوانید به ویدیو های آن مراجعه کنید.

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران

مفهوم IXP چیست؟

داده ها از سمت سازمان ها و سرویس دهنده های مختلفی از جمله ISP ها، CDN ها و اپراتور های تلفن همراه تولید میشود و به همین منظور نیاز است که این داده ها دربین سرویس دهنده ها ردوبدل شود و آنها بتوانند داده هارا به وسیله یک دیگر به مقصد مورد نظر برسانند اما این موضوع وجود دارد که چگونه سرویس دهنده ها توانایی این رو دارند داده هارا دربین خودشان ردوبدل کنند؟! اینجاست که محیط های تحت عنوان IXP به وجود می آیند که وظیبه آنهارا ردوبدل سازی داده ها و ارتباطات میان خدمات دهنده ها میباشد.

IXP چیست؟ معرفی نقطعه تبادل اطلاعات اینترنتی

طراحی یک IXP را نمیتوان به عهده یک تکنسین شبکه قرار دارد زیرا نیاز به دانش کافی و منابع خاصی میباشد از این بابت چنانچه سازمانی قصد ایجاد یک IXP داشته باشد رقبا و چالش های متنوعی در پیش روی کارش قرار میگیرد.

نحوه کار IXP به چه شکل است؟

اصولا شما برای مسافرت کاری یا بین شهری خودتان کوتاه ترین مسیر برای رفت و برگشت را درنظر میگیرید اما در دنیای اینترنت به این شکل نیست ! شما برای مثال اگر بخواهید یک E-Mail به سمت شخص خاصی که فقط یک کوچه با شما فاصله دارد ارسال کنید ممکن است بسته E-Mail شما به خارج کشور ارسال شود و پس از آن در صندوق دریافتی شخص مورد نظرشما دیده شود. پس از این بابت IXP ها وجود آمدند که این مشکلات را برطرف کنند و به راحتی بتوانند داده های محلی شمارا مسیریابی و ارسال کنند. خدمات دهنده های متصل به مراکز IXP هرکدام دارنده یک ASN میباشند و از این رو IXP ها مسیریابی بسته ها و اعمال سازی قوانین مختلف بر روی داده هایشان را به انجام میرسانند.

تجهیزات مورد استفاده در IXP 

سوالی که شاید ذهن شمارا درگیر کند این باشد که تجهیزات مورد استفاده در محیط های IXP به چه شکل میباشد و چه دیوایسی توانایی این را دارد داده های ارسال از چند خدمات دهنده مختلف را مسیریابی کند ؟! در اغلب IXP ها و حتی دیوایس های بین قاره ایی اصلا از Vendor های خاصی مانند تجهیزات Cisco و Juniper استفاده نمیکنند زیرا اغلب ممکن است توانایی تحمل این همه بار را نداشته باشند 
از همین بابت نرم افزار های Unix-Like بسیار پرکاربردی ارائه شده است که بتوانند مسیریابی بسته هارا بر روی تجهیزات مختلف مانند سرور ها استفاده کنند و منابع کمتر و بهینه تری استفاده کنند. از جمله این نرم افزار ها عبارتند از:

  • Bird 
  • XORP
  • OpenBGPD 
  • Quagga

البته لازم به ذکر است این نرم افزار ها علاوه بر توانایی پیاده سازی Routing توانایی پشتیبانی از پروتکل های دیگری مانند راه اندازی بستر های MPLS و مباحث Multicasting را هم نیز دارند. اما صرفا درکل دنیا از این راهکار ها استفاده نمیشود و این راهکار ها و ‌نرم افزار های بالا صرفا به منظور راه اندازی در محیط های IXP نیستند و در محیط های سازمانی نیز درگاهی اوقات پیش می‌آید که این نرم افزارهارا بکار بگیرند و علاوه بر این درمحیط های مختلفی نیز از این نرم افزار ها استفاده نمیکنند برای مثال در IXP های ایران معمولا از سوییچ های سیسکو سری Nexus 9000K استفاده میکنند.


امیرحسین تنگسیری نژاد
امیرحسین تنگسیری نژاد

مهندس و مدرس شبکه و امنیت سایبری و مدیر کل جزیره هک و امنیت اطلاعات توسینسو

متخصص امنیت اطلاعات و کارشناس شکار تهدیدات بانک ملی ایران ، دارای مدارک مختلف از Splunk و AWS و Fortinet و Huawei حوزه اصلی فعالیت بنده در زمینه شبکه مباحث R&S و Service Provider می‌باشد و در زمینه امنیت نیز در موقعیت های مختلفی مانند PenTest و SoC فعالیت داشته و دارم. سابقه همکاری با بعضی سازمان های در قالب پروژه و... را داشته ام الان به عنوان تحلیلگر امنیت سایبری در زیرساخت بانک ملی مشغول به کار هستم. لینکداین: https://www.linkedin.com/in/amirhoseintangsirinezhad/

نظرات