BB FlashBack چیست؟ فیلمبرداری از دسکتاپ و تولید فیلم آموزشی

اینجانب از حدود سالهای 1375 تا 1387 بعلت علاقه به مباحث برنامه نویسی و به عنوان یک فعال برنامه نویس در زبانهای VB, Pascal, C++ طبیتا در جریان مباحث آموزشی حوزه برنامه نویسی و IT قرار داشته ام. در اواخر آن سالها هادی سیستم با تولید برنامه های آموزشی با کیفیت و پر محتوا، فصل جدیدی در روند آموزش فارسی این دو حوزه ایجاد کرد؛ این حرکت موثر موجب رشد و تقویت سطح طبع و توقع افراد حوزه کامپیوتر شد تا حدی که مجلات گوناگون کامپیوتری در بخش آموزش، دانشجویان و آموزشگاه ها به مبحث تولید محتوای آموزشی اقدام کردند.

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران

همچنین عناصری از قبیل شروع نفوذ اینترنت در جامعه ایران، Wikipedia و انقلاب تولید محتوای علمی دست به دست هم داد و توقع افراد حوزه کامپیوتر را از محتواهای آموزشی دو چندان کرد. در همین زمان بود که دو برنامه Camtasia مخصوص تولید فیلم های آموزشی و Snagit مخصوص تولید عکس های آموزشی از شرکت امرکایی- کانادایی TechSmith (www.techsmith.com ) اولین انتخاب افراد بود.پس از آن از حدود سال 2008 که شاخه خود را از برنامه نویسی به شبکه تغییر دادم، بیشتر متوجه نیاز افراد و آموزشگاه ها در خصوص استفاده عمومی از یک برنامه موثر در تولید محتوای آموزشی شدم. این نیازها اغلب شامل این بود که:

 1. برنامه باید قادر به تولید فیلم و عکس از صفحه دسکتاپ باشد.
 2. قادر به ضبط صدا با یک یا دو میکروفن باشد.
 3. قابلیت ویرایش فیلم تولید شده را داشته باشد. این ویرایش شامل صدا، تصویر، افکت و متن است.
 4. روی اغلب PC ها قابل استفاده صحیح باشد، چرا که اجرای همزمان این برنامه با برخی سیمولاتورهای آزمایشگاهی (چه شبکه و چه برنامه نویسی) و همچنین برناه های کنترل شبکه کلاس مثل Netsupport، بار سنگینی بر روی کامپیوتر قرار می داد و موجب می شد پس از تهیه فیلم یکی از این اشکالات وجود داشته باشد: کیفیت تصویر به لحاظ رزولوشن پایین آمده باشد، تصویر بریده بریده یا اصطلاحا اسلو موشن شده باشد، همزمانی بین صدا و تصویر در بخشی از کلیپ یا کل آن از دست رفته باشد، بعلت حرکت سخنگو در کلاس صدا به شدت نا مفهوم باشد، بعلت روشن بودن تعداد زیادی PC و Server در محیط کلاس، صدا دارای نویز زیادی باشد، بعلت رم محدود و ناتوانی CPU اصطلاحا فیلم تولید شده لگ یا خرابی داشته باشد و ...
 5. ترجیحا remote recorder باشد یعنی از راه دور و خصوصا در طی کلاس های آنلاین قابلیت ضبط صدا و تصویر داشته باشد. نکته: در این بخش برنامه های دیگری از قبیل Team viewer کار خود را بخوبی انجام می دهند.
 6. قابلیت decode/encode به سایر فرمتهای صوتی تصویری داشته باشد. 
 • نکته: در طی آموزش کار با برنامه BB Flashback با این مورد بهتر آشنا خواهیم شد. مواردی از قبیل کاربرد و کارای انواع فرمتهای تصویری، تفاوت آنها به لحاظ عمومیت بیشتر در پخش کننده های نرم افزاری روی ویندوز، روی اندروید، و پخش کننده های سخت افزاری مثل تلویزیون، پخش تصویری اتومبیل، iPOD و ...

امروزه اگر چه برنامه های شرکت TechSmith هنوز هم مقبولیت و کیفیت بالای خود را دارند و مورد پذیرش عموم هستند اما با رشد تکنولوژی های صوتی تصویری، این دو برنامه اهداف اصلی مورد نیاز کاربران طیف متوسط ، یعنی افراد فعال در حوزه برنامه نویسی و IT و شبکه را در اولویت های بعدی خود قرار داده اند و بیشتر معطوف به طیف کاربران رده اول خود شدند. اصطلاحا می توان گفت این دو برنامه این روزها بسیار حرفه ای و سنگین شده اند.

نیازمندی های اصلی کاربران طیف متوسط

 1.   سبکی برنامه: بعلت منابع محدود PC های خانگی این افراد و در مورد آموزشگاهها نیز بعلت اینکه برنامه های پشت زمینه زیادی در حال اجرا هستند، برنامه ای مناسب خواهد بود که اصطلاحا نیازمندی Ram/CPU کمی داشته باشد.
 2. محیط کاربری و مخصوصا تنظیمات ساده داشته باشد. Ready to go بوده یعنی ترجیحابدون تنظیمات اولیه شروع به کار کند. تنظیمات پیچیده و سرسام آور نداشته باشد. محیط کاربری، سریع آموز بوده و بتوان به راحتی موارد مورد نیاز را در آن پیدا کرد. در نهایت بدون نیاز به خواندن صفحات طولانی Help برنامه، با کمی تجربه و کمی جستجو به دانش لازم برای کاربری دست یافت.
 3. بدلیل اینکه بیشترین نیاز این طیف در تولید محتوای آموزشی، فیلم برداری یا عکس برداری از محیط دسکتاپ و صدا برداری زنده با یک یا حداکثر دو میکروفن است، دو مبحث مطرح است، اول اینکه مجهز به آخرین و بهترین انکودر های نرم افزاری صوتی و تصویری باشد تا این کار را با بهترین کیفیت انجام دهد. در زمینه تصویر، توان ضبط فیلم با رزولشن بالای مونیتور ها را داشته باشد و در زمینه صوت اختیارات اولیه ای از قبیل تراک گذاری، تبدیل، استخراج، و حذف نویز داشته باشد. توصیه می شود برای حصول به این نتیجه ترجیحا مونیتور شما 1920*1080 و کابل دیجیتال HDMI باشد و همچنین میکروفن با کیفیت باشد. مساله دوم توانایی تبدیل یا Decode کردن فیلم ضبط شده به انواع متنوع فرمتهای صوتی تصویری است. مواردی از قبیل ضبط از روی چند مونیتور نیز قابل توجه است.
 • نکته : برنامه BB Flashback از چند مونیتوری و همچنین حفاظت و پسورد گذاری بر روی فیلم تولید شده پشتیبانی می کند.

معرفی برنامه BB Flashback Pro

آدرس سایت شرکت Blueberry : www.bbsoftware.co.uk برای این بخش از صفحه http://www.bbsoftware.co.uk/AboutUs.aspx استفاده می کنم و ترجمه بخشی از آنرا خدمتتان ارایه می دهم. شرکت انگلیسی بلو بری (معنای تحت الفظی: زغال اخته) در سال 1997 تاسیس شده است و هدف آن تهیه پروژه های نرم افزاری سفارشی است. اولین نسخه از برنامه BB Flashback در تابستان 2003 منتشر شد. موارد ذیل از عمده اهداف شرکت است:

 • کاربری آسان
 • مهارت فنی در صدا
 • بهبود مستمر
 • بهبود در پاسخگویی به مشتری
 • حمایت فنی توسط بخش پشتیبانی
در بخش راه حل های سایت مذکور، 7 راه حل برای 7 نیاز عمده مشتریان در نظر گرفته شده است:
 • کاربرد BB Flashback در فروش و بازاریابی
http://www.bbsoftware.co.uk/Solutions/SalesandMarketing.aspx 
 • کاربرد BB Flashback برای بهبود ارتباطات شرکتی
http://www.bbsoftware.co.uk/SolutionsCorporate.aspx 
 • کاربرد BB Flashback در قوانین سایبری
http://www.bbsoftware.co.uk/SolutionsCyberForensics.aspx 
 • کاربرد BB Flashback در ضبط وبینار ها
http://www.bbsoftware.co.uk/Solutionswebinar.aspx 
 • کاربرد BB Flashback در ضبط یک محتوای Prezi
http://www.bbsoftware.co.uk/SolutionsRecordAPrezi.aspx 
توضیح : تهیه و تولید پرزنت ها با برنامه هایی از قبیل Powe Point خیلی هم کارا و مناسب است. اما سبک جدیدی انقلاب گونه در حال شکل گیری است که امکانات و اختیارات فوقالعاده ای در اختیار شما قرار می دهد. سبک Prezi شما را قادر می سازد هنگام پرزنت با گوشی موبایل خود بصورت محلی یا ابری اقدام به کنترل پرزنت خود کنید. همچنین از نظر محتوا شما قادر هستید بر روی تصاوی بصورت نرم و زیبایی حرکت کنید، زوم کنید، ترنزیت یا انتقال دهید و هزاران ایده خلاقانه دیگر که عمدتا با Power Point یا بسیار مشکل و وقت گیر است یا غیر ممکن. برای اطلاعت بیشتر به http://prezi.com مراجعه نمایید.
 • کاربرد BB Flashback در ساختن ویدیو های با سبک Khan Academy
http://www.bbsoftware.co.uk/SolutionsKhan-Academy.aspx 
توضیح: آکادمی خان یک سازمان تهیه رایگان محتوای آموزشی در سطح جهان است. در حال حاضر در حدود 2600 فیلم در این سازمان تهیه شده است. برای اطلاعات بیشتر به https://www.khanacademy.org مراجعه کنید.
 • کاربرد BB Flashback در آموزش IT
http://www.bbsoftware.co.uk/SolutionsITTraining.aspx 

نظرات