امیر حسین اردلان
مدرس دوره های گرافیکی ( بیشتر گرافیک سه بعدی )

چطور انیمه به سبک ژاپن بسازیم + معرفی نرم افزار برای این کار

انیمه های ژاپنی چطور ساخته میشود ، ایا با گوشی می توان این کار را انجام داد ؟ دو بعدی بسازیم یا سه بعدی و بررسی نکاتی در این باره . چطور انیمه ساخته میشه ؟ در جواب به این سوال باید گفت که ساخت تمام انیمیشن ها با سختی های فراوانی مواجه هست . انیمه ها ، با روش سل انیمیشن ساخته می شوند . درباره این روش می توانید در ادامه مطلب بخوانید . هر ثانیه از 1 الی 30 قاب ( فریم : frame ) یا همان سی صحنه ساخته می شود . البته این نکته فقط برای بیشتر انیمه های ژاپن و کارتون های خمیری صدق می کند . با ما همراه باشید و تا انتهای این مطلب را بخوانید تا با راه و روش واقعی ساخت انیمه آشنا شوید . 

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران

چطور انیمه به سبک ژاپن بسازیم به همراه معرفی نرم افزار برای این کار ، نحوه ساخت انیمه . کتاب آموزش ساخت انیمه Anime و انیمیشن دوبعدی و سه بعد ، آموزش نقاشی و طراحی 

چطور انیمه به سبک ژاپن بسازیم + معرفی نرم افزار برای این کار

Anime ها بیشتر دو بعدی هستند مگر در بعضی اوقات خاص که به آنها خواهیم رسید . با اینکه دو بعدی هستند اما با هر نرم افزاری نمی توان آنها را ساخت . 

برای ساخت 10 ثانیه نیاز به طراحی 70 الی 150 صحنه هست ! اگر با این جمله از کار ساخت انیمیشن و انیمه ، شروع نکرده ، خسته شدید ، باید بگم که خسته نباشید :) اما در تمام دنیا سیر واقعی ساخت یک پویانمایی همین هست . این درست نیست که شما تمام صحنه ها را بکشید و در اول کار ، کاری سخت به عهده شما گذارند . هر شخص در یک روز ، حدودا 10 طرح می کشد که در ادامه نحوه و چگونگی آن بررسی شده است .

اول ، استوری برد و لی اوت LayOut انیمه را متخصصان طرح می دهند و سپس ادامه کار . استوری برد و لی اوت به زبان ساده یعنی همان طرح اولیه ساده قبل از شروع کار  

معمولا به کسانی که شروع به ساخت می کنند و صحنه ها را نقش می نهند ، انیماتور می گویند . در ساخت یک انیمه ( هر چند کوتاه ) نیاز به تعداد افراد زیادی هست . معمولا 100 نفر فقط برای انیمیت کردن هستند و تعداد دیگری هم برای کار رنگ آمیزی با نرم افزار های کامپیوتر ، اصلاح رنگ ، خروجی تصویر ( رندر ) ، بخش سه بعدی ، کارگردان و تهیه کننده و . . . مشغول به کار هستند ! معمولا هر فرد در هر روز تعداد 10 الی 15 فریم نقاشی می کند ( بسته به سختی صحنه و تازه کار یا حرفه ای بودن فرد این عدد تا 20 صحنه در روز هم میرسد ) روزی فقط 10 صحنه ! بله برای کیفیت بالا ، باید زمان بگذارید . 

چه کتاب هایی برای یادگیری طراحی و ساخت انیمه پیشنهاد می شود ؟ 

اول از همه شما باید یم طراح بسیار خوب و زبر دست شوید . تمام نقاشان انیمه ، در ابتدا می گفتند که نقاش و طراح خوبی نیستند اما با تلاش ، توانستند که این مرز را بشکنند و انیمه تولید کنند . شما در ابتدا ، باید یاد بگیرید که چگونه داسان مصور ( مانگا یا کمیک ) بسازید . کتاب زیر ، کمک بسیار زیادی برای یادگیری کشیدن طرح های انیمه به شما می کند . 

چطور انیمه به سبک ژاپن بسازیم + معرفی نرم افزار برای این کار

سپس یادگیری طرح کلی انیمیشن مهم است . کتاب زیر ، به شما چرخه های حرکت و . . . را یاد می دهد . در اینترنت بزنید و انیمیشن و فریم را یاد بگیرید تا بهتر بتوانید کار با انیمیشن ( پویانمایی ) را درک کنید 

چطور انیمه به سبک ژاپن بسازیم + معرفی نرم افزار برای این کار

برای کشیدن فریم دوم ، شما نیازمند دیدن فریم اول هستید تا ضرب آهنگ حفظ شود و انیمیشنی را اشتباهی طرح نکنید . برای کشیدن فریم سوم ، فریم دوم را زیر برگه قرار دهید و همینطور تا فریم 10 که یک روز تمام کاری ( 9 ساعت کار ) وقت میگیرد . یک میز نور برای دیدن فریم قبلی و کشیدن فریم جدید ، به شرح زیر است 

چطور انیمه به سبک ژاپن بسازیم + معرفی نرم افزار برای این کار

بعد از اینکه سیاه و سفید کشیدید ، در کامپیوتر فرد دیگری آنرا رنگ می کند و به صورت انیمیشن دیجیتالی در می آید . می توانید ادامه مطلب را برای بهتر یادگرفتن نحوه تولید انیمه بخوانید . 

سیر ساخت انیمه چگونه است ؟ با حوصله تمام این مطالب را بخوانید 

ابتدا نویسندگی داستان انجام می شود . اگر از روی داستان مصور ( به ژاپنی می شود : مانگا ) ساخته شود ؛ نیازی به نویسندگی ندارد یا نیاز به نویسندگی کمی دارد و کمی بازنویسی . بعد ساخت چهره شخصیت ها ( کاراکترز : Characters ) از دید های مختلف مثل روبرو ، نیم رخ ، پشت و با لباس های مختلف ترسیم و رنگ آمیزی می شود که نقشه ساخت برای انیماتور ها مشخص شود . انیماتور ها با نگاه به ترسیم اولیه شخصیت ها ، شروع به ساخت فریم ها می کنند . یعنی به انیماتور می گوییم که شخصیتی که طراحی می کنی باید شبیه این طرح باشد . 

از هر فریم یک اسکن می گیرند و اسکن را وارد یک نرم افزار می کنند . در نرم افزار آنرا رنگ آمیزی می کنند و کنار هم قرار می دهند . اگر قسمتی از ساخت انیمه که برای انیماتور کار دو بعدی سخت است را با نرم افزار سه بعدی می سازند ، در مثلا افتر افکت قسمت هایی که سه بعدی هست را به انیمه اضافه می کنند . انیمه را بازبینی می کنند و تمام . اگر با موفقیت این سیر پیش برود ، حدود هر ماه با  100 انیماتور کار ، 4 الی 6 قسمت از یک مجموعه ساخته می شود . اگر قسمت ها سخت باشند و جنگی جادویی باشد امکان کمتر شدن قسمت ها در یک ماه هست . مثلا سه قسمت در ماه . تصویر زیر ، مسیر واقعی از استوری برد تا لی اوت و انیمیشن سیاه و سفید و سپس رنگ آمیزی و تبدیل به انیمیشن دیجیتالی را بیان می کند . 

چطور انیمه به سبک ژاپن بسازیم + معرفی نرم افزار برای این کار

آیا سیر ساخت انیمه و انیمیشن فقط همین هست و راه دیگری نیست ؟

می توان با دیگر نرم افزار های دو بعد و حتی فتوشاپ هم انیمیشن دو بعد یا انیمیشن به سبک ژاپن ( انیمیشن دو بعدی که به اختصار به آن انیمه می گویند ) را ساخت اما سیر واقعی ساخت انیمه به سبک ژاپن همین است که در بالا گفته شد . برای کیفیتی که انیمه ها دارند ، نیاز به سیر بالا هست وگرنه راه های متعددی برای ساخت انیمیشن بی کیفیت هست . در ادامه با بررسی انواع نرم افزار هایی که می توان با آنها انیمه یا انیمیشن ساخت آشنا می شویم . چطور انیمه به سبک ژاپن بسازیم + معرفی نرم افزار برای این کار

نرم افزار ساخت انیمه ( و انیمیشن دو بعد 2D ) 

1- تون بوم هارمونی 

می توان صحنه هایی را که انیماتور نقاشی می کند را اسکن کرد و وارد نرم افزار کرد . در نرم افزار می توان آنها را رنگ کرد و کنار هم قرار داد و آنرا تبدیل به انیمیشن کرد . می توانید با این نرم افزار کمی کار کنید تا این مطلب ساخت انیمه را یاد بگیرید . البته برای کار ساده نیاز به اسکن نیست و با گوشی تلفن عکس بگیرید و یا با خود گوشی اسکن کنید کافی هست !

2- انیمه استودیو ( موهو )

می توانید با این نرم افزار صفر تا صد کار ساخت انیمیشن را انجام داد . کار اسکن و ورود فریم نقاشی به صورت دستی در نرم افزار قرار ندارد اما بازار کار خوبی در ایران دارد به شرط کامل بلد بودن آن . خیلی برنامه خوب و زیبایی هست . 

3- پیکس آرت انیمه ( برای گوشی )

بهترین برنامه برای فهم و درک فریم در انیمه . نزدیکترین حالت به ساخت انیمه در گوشی . برای تلفن همراه برنامه های متعددی وجود دارد اما کیفیت آنها بسیار بسیار کم هست . حتی همین برنامه .چطور انیمه به سبک ژاپن بسازیم + معرفی نرم افزار برای این کار

ایا برای ساخت انیمه باید نقاش خوبی باشیم ؟ 

برای ساخت انیمه که نقاشی سیاه و سفید کنید و اسکن کنید و در نرم افزار تون بوم رنگ آمیزی کنید و از کنار هم قرار دادن صحنه ها انیمه بسازید ، نقاشی امری مهم هست که باید به آن مسلط باشید . البته برای ساخت انیمیشن سه بعدی و ساخت انیمیشن دو بعدی با انیمه استودیو نیازی به بلد بودن نقاشی نیست . فقط در بخشی از انیمه استودیو نیاز به بلد بودن نقاشی هست که شخصی دیگر می تواند آن کار را انجام دهد . 

چطور نقاشیم خوب بشه ؟ تمرین ساده برای بهتر شدن نقاشی 

برای یادگیری نقاشی اول صورت و چهره را تمرین کنید . به اختصاص هنگام انیمه دیدن یا والپیر یا . . . انیمه ها را پیدا کنید که تنها صورت هست و یا بر روی صورت زوم کنید . سعی کنید نحوه قرار گیری چشم ها و مقدار فضای خالی بین دو چشم ، نوع و مدل مو ، بینی ، و . . . را تمرین کنید ( از یک ماه تا دو ماه بسته به استعداد فرد و . . . ) بعد کل شخصیت با صورت و بدن و دست و پا را تمرین کنید (حدود 2 ماه روزی 2 ساعت ) بعد انواع لباس را برای شخصیت خود پیاده سازی کنید . بعد از مرحله اول که کشیدن صورت بود ؛ دست شما راه افتاده و سریع تر می شود . انواع وسایل را هم تمرین کنید که خیلی مهم هست . معمولا هفته اول فقط خط خطی می کنید  :)  رسیدن به مقصد مهم نیست اما تلاش بسیار مهم هست . روزی ده بار نگویید نشد ! بلکه بگویید دارم تمرین می کنم و پیشرفت می کنم و انشاء ا... موفق هم می شوم . با مداد می توانید تمرین کنید و نیاز به خرید ابزار خاصی نیست . نقاشی زیر حدودا با سه ماه تمرین پیاده می شود . درست است که مقیاس هنوز اندازه نیست اما در کل زیباست و خاستن توانستن است . باید کتاب شخصیت های مانگا که در بالاتر بررسی شد را بخرید . 

چطور انیمه به سبک ژاپن بسازیم + معرفی نرم افزار برای این کار

نکته درباره انیمیشن سه بعد :

نرم افزار ساخت انییمشن سه بعدی . برای ساخت انیمه نیست ولی برای بعضی کار ها میشه استفاده کرد مثل ساخت اشکال پیچیده در انیمه ها مثل هواپیما و اتوبوس و . . .  یا ساخت بازی انیمه ها و در کل ساخت بازی های سه بعدی

اگر انیمه معروف حمله به تایتان را دیده باشید ، می دانید تایتان ها در فصل 4 سه بعدی بودند ! پس یادگیری نرم افزار سه بعد هم خوب هست و بازار کار خوبی دارد .

معرفی نرم افزار انیمیشن سازی سه بعدی 

1- تری دی مکس ( 3Ds MAX )

بهترین نرم افزار مدلینگ . برای ساخت انواع کار های سه بعدی مثل جلوه ویژه ، برای کار های معماری ، آماده سازی صحنه بازی و ساخت انیمیشن کاربرد دارد . بیشتر در حوزه معماری ، مدلینگ و ساخت بازی کاربرد دارد . 

2- مایا

برای ساخت انواع کار های سه بعدی مثل جلوه ویژه  ، برای کار های معماری ، آماده سازی صحنه بازی و ساخت انیمیشن کاربرد دارد . بیشتر در حوزه ساخت انیمیشن کاربرد دارد . یادگیری مایا برای مبتدی ها بسیار بسیار سخت هست . 

3- بلندر 

برای ساخت انواع کار های سه بعدی مثل جلوه ویژه  ، برای کار های معماری ، آماده سازی صحنه بازی و ساخت انیمیشن کاربرد دارد . بیشتر در حوزه ساخت بازی و انیمیشن کاربرد دارد . انتخاب نرم افزار تصمیم خودتان هست و باید با مشورت بیشتر در حوزه کاری خود تصمیم بگیرید که کدام را یاد بگیرید و کدام بازار کار بهتری دارد . 


چگونه بازی های انیمه ای ساخته میشن ؟ 

دوست دارید بازی های رایانه ای بسازید ؟ یا اینکه بازی های انیمه ای چگونه ساخته می شوند ؟ یک دوره خوب و کامل رو بگذرونی و ساخت بازی را یاد بگیری ؟ اصلا مهم نیست که برنامه نویسی بلد هستید یا خیر ! این آموزش همگام با آموزش های روز دنیا هست ! 

قویترین دوره ساخت انواع بازی های کامپیوتر و موبایل و کنسول 

چطور انیمه به سبک ژاپن بسازیم + معرفی نرم افزار برای این کار

چطور انیمه به سبک ژاپن بسازیم + معرفی نرم افزار برای این کار

نرم افزار ساخت تک فریم برای ساخت انیمه و طراحی روی جلد رمان و داستان مصور 

1- ادوبی ایلایستریتور 

قطعا فتوشاپ برای خلق همچون صحنه هایی بسیار کاربردی هست و قطعا بازار کار بسیار خوبی هم دارد و می توان روی آن حساب باز کرد .

2- مانگا استودیو 

قطعا از نام آن پی به قابلیت های آن می برید . نرم افزار مخصوص ساخت کتاب های مصور اما بازار کار اصلا ندارد و برای درآمد نمی توانید آنرا یاد بگیرید . 

دو نکته آخر اینکه برای صحنه ای که کاراکتر تنها صحبت می کند نیاز به ساخت 10 فریم کامل برای یک ثانیه نیست . سر و بدن را طراحی کنید و تنها هر بار بخش دهان را پاک کنید و یکی دیگر بکشید و اسکن کنید و کل شکل را دوباره از اول طراحی نکنید ! از این نکته ها ، بسیار زیاد است که معمولا به آنها دقت نمی شود . 

2- در کشور عزیزمان ایران هم می توانیم این کار را به سبک درست به ثبت برسونیم . در کشور های دیگر که ژاپن هم نباشد ساخت انیمه به این سبک ادامه دارد و ساخته می شود مثل هنگ کنک و امریکا و عربستان و چین و . . .

نکته مهم و آخر :

انیمه ها ، با فنون سل انیمیشن ساخته می شوند ! البته با کمک نرم افزار های بهینه تدوین ! و با استفاده از نرم افزار سه بعدی برای مدل سازی اشکال پیچیده ! می توانید درباره سل انیمیشن کمی بخوانید . تهیه کتاب هایی که در بالاتر گفته شد ، برای یادگیری سل انیمیشن الزامی می باشد . 

 نمونه های ایرانی پویانمایی در این سبک داریم ؟ 

بله . آخرین داستان و افسانه آرش ، با همین تکنیک ها ساخته شده اند . اخرین داستان از استودیو هورخش : 

چطور انیمه به سبک ژاپن بسازیم + معرفی نرم افزار برای این کار چطور انیمه به سبک ژاپن بسازیم + معرفی نرم افزار برای این کار

تقابل بین این دو سینمایی این است که هر دو از شاهنامه هستند اما کیفیت افسانه آرش بسیار کم است و تصویر قابل قبولی یافت نشد تا در این مقاله بگذاریم . 

آیا فقط با تون بوم هارمونی می توان این کار را انجام داد ؟

البته با نرم افزار هایی همچون ادوبی انیمیت Adobe Animate و تی وی پینت TV Paint نیز می توان انجام داد . شما می توانید فریم های اسکن شده را در فتوشاپ رنگی کنید و در این نرم افزار ها پشت سر هم قرار دهید تا یک انیمیشن تولید کنید . 

مطلب آخر 

علاقه در ساخت انیمیشن ( انیمه و انیمیشن دو بعدی و سه بعدی و کارتون خمیری و . . . ) خیلی مهم هست و رابطه شما با موفقیت هست . اگر سوالی بود حتما بپرسید .

این مطلب رایگان بود و در قبال آن پولی پرداخت یا گرفته نشده است . ما را به دوستانتان معرفی کنید مخصوصا علاقه مندان به ساخت انیمه و انیمیشن . 

البته گاهی اوقات تنها یک عکس ( تک فریم ) می کشند و با کمک استخوان بندی انرا حرکت می دهند و تبدیل به 1 ثانیه می کنند بدون نیاز به طراحی هر 10 فریم و . . . 

نکته و کلک زدن و زیرکی در ساخت انیمه و هر نوع انیمیشنی ، حرف اول را می زند 😉


 • انیمه چیست ؟

  انیمه یک سبک ساخت انیمیشن هست که در ابتدا در ژاپن گسترش یافت و اکنون در چین و امریکا نیز دیده می شود . می توان به کارتون های محبوبی که انیمه بودند نام برد : ناروتو ، حمله به تایتان ، سگ های بانگو و رامکال و . . .
 • نحوه ساخت انیمه چگونه هست ؟

  نحوه ساخت انیمه مبحثی هست که بسیار زیاد سوال می شود . نحوه ساخت انیمه را می توان به چند نوع مختلف تقسیم کرد . اول 0 تا 100 ساخت با دست و دوربین انجام می شود که این نوع برای سال های پیش بوده . امروزه با دو نوع دیگر از ساخت انیمه بیشتر روبرو هستیم که در مقاله مطرح شده .
 • برنامه های ساخت انیمه کدام اند ؟

  برنامه های متعددی برای ساخت انیمه هستند اما انتخاب برنامه خوب برای اینکار می توان به یک یا دو برنامه مطرح اشاره کرد . البته بسته به نوع ساخت نرم افزار ساخت انیمه تفاوت می کند .
 • انیمه ها با چه نوع سبکی نقاشی و متحرک سازی می شوند ؟

  با فنون سل انیمیشن که در این مقاله درباره آن می خوانید .

امیر حسین اردلان
امیر حسین اردلان

مدرس دوره های گرافیکی ( بیشتر گرافیک سه بعدی )

امیر حسین اردلان هستم . عاشق طبیعت . مسلط به تری دی مکس . یونیتی برای ساخت بازی و برنامه نویسی سی شارپ . افکتور سه بعدی . اندکی زیبراش بلدم و خیلی برنامه های کامپیوتری دیگر و پیشرو در نرم افزار های گرافیکی بروز و روش کار با انها آدرس کانال در ایتا: https://eitaa.com/Ardalan_CG

نظرات