مهدی عادلی فر
بنیانگذار توسینسو و برنامه نویس

دو نکته مهم در استفاده از Console.Log جاوااسکریپت

اگر شما هم مثل من باشید که برای دیباگ کردن کدهای جاوا اسکریپت از console.log استفاده می کنید نکته ای براتون اوردم که می تونه کارتون رو راحت تر بکنه.

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران

اما قبلش یه توضیحی در مورد این تابع بدیم.

تابع console.log

این تابع متن و یا شیئی رو توی بخش console مربوط به مرورگر چاپ می کنه. استفاده ای که این تابع داره اینه که شما توی هر بخش از برنامه اگر بخواهید مقدار یک شی یا یه متغیر رو بدونید می تونید از این تابع استفاده کنید و در روند خطایابی بهتون کمک می کنه. همچنین من خودم بعضی وقت ها برای این که بدونم یه قسمت از برنامه اجرا میشه یا خیر یک console.log در اون قسمت برنامه با یک پیام دلخواه قرار می دهم. اگر شما در ورودی این تابع یک متغیر قرار داده باشید مقدار آن برای شما چاپ خواهد شد و اگر داخل آن یک پیام قرار داده باشید خود آن پیام برای شما چاپ خواهد شد ولی اگر شما برای ورودی آرایه ها و اشیا را در نظر گرفته باشید آرایه و شی مورد نظر تبدیل به json شده و برای شما چاپ می شود. اگر شی، آرایه و یا متغیر شما مقداری نداشته باشد ما پیام های null, undefined مواجه خواهید شد. خب این از معرفی این تابع.

استفاده بهینه از console.log

روش معمول استفاده از این تابع به شکل زیر است

Console.log(value);

خروجی این تابع مقدار value است.  یعنی اگر مقدار value برابر با 5 باشد فقط عدد 5 چاپ می شود. حالا مشکل زمانی پیش می آید که شما در نقاط مختلف از این تابع استفاده کرده باشید. با سیلی از پیام های کنسول روبرو می شوید که نمی دانید کدام به کدام است. خب برای حل این مشکل یک راه حل بسیار ساده وجود دارد و آن این است که به روش زیر از این تابع استفاده کنید.

Console.log({value});

خب این روش چه فرقی با قبلی دارد؟ خروجی این تابع اگر مقدار value برابر با 5 باشد چیزی که چاپ می شود عبارت زیر است

{value:5}

زیرا ما با این کار خروجی را به یک شی تبدیل کردیم و آن را چاپ کردیم که این تابع اشیا را به صورت کلید و مقدار و در قالب json نمایش می دهد.

با وب سایت tosinso همراه باشید.

نویسنده: مهدی عادلی فر


مهدی عادلی فر
مهدی عادلی فر

بنیانگذار توسینسو و برنامه نویس

مهدی عادلی، بنیان گذار TOSINSO. کارشناس ارشد نرم افزار کامپیوتر از دانشگاه صنعتی امیرکبیر و #C و جاوا و اندروید کار می کنم. در زمینه های موبایل و وب و ویندوز فعالیت دارم و به طراحی نرم افزار و اصول مهندسی نرم افزار علاقه مندم.

نظرات