علی شکرالهی
بنیانگذار توسینسو و توسعه دهنده

پنج نشانه ی یک برنامه نویس بی تجربه !

قطعا همه ی ما برنامه نویس ها ، در طول زندگی کاریمون با برنامه نویس های دیگه همکار یا همصحبت میشیم. این معاشرت کاری میتونه هم شیرین باشه، هم مثل زهر ، تلخ !!!

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران

در اینجا میخوایم 5 نشانه ی یک برنامه نویس بی تجربه که میتونه با اعصابمون بازی کنه رو بررسی کنیم و با دیدن این نشانه ها ، عطای ملاقات رو به لقایش ببخشیم .


1. همیشه تلاش میکنن که تو یک استک تکنولوژی فعالیت داشته باشن

این دسته افراد ، همیشه تو جزیره ی امنی که هستن میمونن. اگر کارفرماشون ازشون بخواد با یه تکنولوژی یا زبان جدید کار رو پیش ببرن ، هزار بهونه میارن که زبانی که من استفاده میکنم بهتره !

مثلا اگه ازشون خواسته بشه با React پروژه رو پیش ببرن و اون شخص با Angular راحتتر باشه ، قطعا اون پروژه رو رَد میکنن

پنج نشانه ی یک برنامه نویس بی تجربه !

2. فقط سعی میکنن که خروجی درست عمل کنه !

به هیچ وجه به کیفیت و تکنیک کد زنی نگاه نمیکنن، فقط چیزی که ازشون خواسته شده رو پیاده سازی میکنن و وقتی کار کنه ، از نظرشون همه چیز درست هست و نیازی نمیبینن که مدهاشون رو ریفکتور کنن .

پنج نشانه ی یک برنامه نویس بی تجربه !

3. در پیاده سازی هاشون کدهای تکراری زیادی دیده میشه

در کدنویسی این دسته افراد، کدهای تکراری زیادی دیده میشه ، و وقتی سیستم بدون مشکل کار میکنه ، هیچ نیازی نمیبینن که کدهای تکراری رو حذف کنن . قطعا هیچ توسعه دهنده ای دوست نداره روی کدی کار کنه که پیاده سازی و کدنویسیش بهینه نشده و مدیریت همچین پروژه ای به شدت سخت و دشوار میشه

پنج نشانه ی یک برنامه نویس بی تجربه !

4. در مراحل پیاده سازی پروژه ، Unit Testing انجام نمیدن

این دسته افراد اعتقاد راسخ و شدیدی دارن که کدهاشون نیازی به Unit Testing نداره و تمام جنبه های رفتاری رو توی کدهاشون دیدن !

برای مثال وقتی یک وب سایت طراحی میکنن ، صرفا با UI پیش میرن و وقتی عملکرد اوکی باشه ، دیگه نیازی به تست نویسی نمیبنن و از ابزارهای تست خودکار (Automated Testing) استفاده نمیکنن  .

در صورتی که وجود Unit Testing این امکان رو فراهم میکنه تا در بروزرسانی ها و تغییراتی که در آینده ایجاد میکنیم ، از عملکرد درست سیستم مطمئن باشیم ، چون تست های قبلی بایستی Pass بشن و این اطمینان از عملکرد سیستم رو افزایش میده .

پنج نشانه ی یک برنامه نویس بی تجربه !

5. همیشه دنبال اخرین تکنولوژی های بازار هستن

این دسته از افراد، همیشه عادت دارن در مورد اخرین تکنولوژی های موجود صحبت کنن و حتی به سرعت تو کارهاشون از اونها استفاده کنن . حتی اگه ببینن یه نفر مثلا داره با یه زبان برنامه نویسی قدیمی کار میکنه ، یه دید بالا به پایین بهش پیدا میکنن ، انگار که بنده ی خدا هیچی بلد نیست !

در صورتی که این دسته افراد ، دانششون نسبت به تکنولوژی جدیدی که استفاده میکنن ، اقیانوسی به عمق یک میلیمتر هست ، چون صرفا با دیدن 2-3 تا ویدئو آموزشی کوتاه از Youtube یا مطالعه ی 2-3 مقاله ی ساده ، احساس میکنن که کاملا به اون زبان یا تکنولوژی مسلط شدن و دیگه کووول ترین برنامه نویس روی زمین هستن

پنج نشانه ی یک برنامه نویس بی تجربه !


خلاصه که سعی کنیم اینطور نباشیم :)علی شکرالهی
علی شکرالهی

بنیانگذار توسینسو و توسعه دهنده

علی شکرالهی، بنیانگذار TOSINSO ، توسعه دهنده وب و برنامه نویس موبایل، مهندسی نرم افزار از دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج ، بیش از 15 سال سابقه ی فعالیت های حرفه ای و آموزشی

نظرات