علیرضا فاضلی
طراح وب و گرافیست

لایتروم چیست؟ معرفی نرم افزار Lightroom به زبان ساده

نرم افزار لایتروم چیست؟ معرفی Lightroom به زبان ساده ، نرم افزار لایتروم نیز مانند فتوشاپ نرم افزاری جهت ادیت یا ویرایش عکس می باشد و یک نرم افزار بسیار کاربردی برای عکاسان می باشد و میتواند عکس های با تعداد بالا را به سرعت بیشتری در آن ویرایش کرد. نرم افزار لایتروم یک نرم افزار پولی می باشد که برای نسخه گوشی هم منتشر شده است اما قدرت آن به نرم افزار ویندوز نمی رسد.

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران

نرم افزار لایتروم نیز ساخته شرکت ادوبی می باشد که سازنده نرم افزار فتوشاپ نیز هست اما یکی از تفاوت های اصلی این نرم افزار با نرم افزار فتوشاپ این است که نرم افزار فتوشاپ برای تمامی شاخه های گرافیکی در ویرایش تصاویر کاربرد دارد اما نرم افزار لایتروم تنها بر روی عکاسان تمرکز داشته و این نرم افزار لازمه کار هر عکاسی می باشد.

لایتروم چیست

لایت روم یک نرم افزار ایمن و غیر مخرب است

لایت روم نرم افزاری می باشد که هیچ ایرادی برای عکس شما ایجاد نمی کند. ممکن است برایتان سوالی پیش بیاید که آیا نرم افزاری مانند فتوشاپ مگر نا امن و مخرب برای عکس ها هستند؟ برای رساندن بهتر منظورمان بهتر است که بگوییم، هنگامی که شما عکسی را در لایتروم ویرایش میکنید و تغییراتی را روی آن اعمال میکنید در حقیقت روی کپی عکس خود تغییرات را اعمال میکنید و اصل عکستان مورد استفاده قرار نمیگیرد. در حقیقت لایتروم کپی عکس شما را ویرایش میکند و شما میتوانید هر وقت که خواستید به عقب برگردید یا کلا ویرایش های خود را از بین ببرید و دوباره عکس خام خود را داشته باشید.

بیشتر بدانید : فتوشاپ چیست؟

تفاوت روش ذخیره سازی در فتوشاپ و لایتروم چیست؟

در لایتروم ذخیره سازی به این گونه می باشد که در کنار فایل اصلی و فایل ویرایش شده فایلی با نام کاتالوگ وجود دارد که تمامی اطلاعات ویرایش در آن ذخیره شده است و شما میتوانید آن فایل کاتالوگ را بر روی دیگر عکس ها نیز استفاده کنید و استایل یا ویرایش هایی که انجام داده اید دوباره بدون هیچ زحمتی روی یه فایل عکسی دیگه اعمال کنید، به بیان دیگر انگار یه فایل template دارید که میتوانید بار ها و بار ها از آن استفاده کنید و به این نوع ویرایش، ویرایش غیر دائم گفته می شود. در حقیقت این نوع ویرایش وجه تمایز نرم افزار فتوشاپ و لایتروم می باشد

اما در فتوشاپ کاملا واضح است که ویرایش هایی که انجام میدهید بر روی فایل اصلی صورت می پذیرد و برای نگه داشتن ویرایشات باید با فایل PSD خروجی بگیرید.

لایتروم چیست

قابلیت پریست در لایتروم چیست؟

یکی از جذاب ترین قابلیت های لایتروم قابلیت پریست(preset) می باشد. عملکرد این قابلیت به این صورت می باشد که کاربران مختلف می توانند قابل های آماده ای که از قبل ایجاد کرده اند را با یکدیگر به اشتراک گذاشته و از آن استفاده کنند. در حقیقت شما میتوانید از دستور العمل هایی که دوستتان از آن استفاده کرده و ویرایش زیبایی را روی عکس خود انجام داده را داشته باشید و همان را روی عکس های خود اعمال کنید.

نحوه روتوش در لایتروم چیست؟

در لایتروم روش های بسیار محدودی وجود دارد و در این قابلیت فتوشاپ حرف اول را میزند و می تواند بسیار قدرت مند تر از لایتروم عمل کند زیرا روش های روتوش در فتوشاپ بسیار بیشتر از لایتروم می باشد.

شما برای اینکه بتوانید تجربه بهتری در روتوش تصاویر در نرم افزار لایتروم داشته باشید نیاز دارید تا از پلاگین های مخصوص این کار استفاده کنید که میتوانند تجربه خیلی بهتری از روتوش تصاویر در این نرم افزار را به شما بدهند.

لایتروم چیست

منظور از قسمت لایه ها در لایتروم چیست؟

یکی دیگر از قسمت هایی که برتری فتوشاپ را نسبت به لایتروم ثابت میکند، این است که طی این همه سال فتوشاپ قسمت لایه ها را برای خود به صورت برگ برنده نگه داشته و هیچ نرم افزار ادیت یا ویرایش عکس دیگه ای این قابلیت را ندارد. نرم افزار لایتروم هم از این دسته نرم افزار ها مجزا نیست و فاقد قسمت لایه ها می باشد و شما در لایتروم از ادیت تصاویر خود به صورت لایه ای و مدیریت آن ها در بخش دیگری از برنامه عاجز هستید و همچین قابلیتی را در دسترس ندارید.

بیشتر بدانید : ایلوستریتور چیست؟

 قابلیت مدیریت عکس ها در لایتروم چیست؟

 یکی از برگ برنده های لایتروم به نسبت فتوشاپ دثیثا در همین قسمت هست در جایی که شما میتوانید عکس های خود را از یکدیگر تفکیک کرده و و مجزا به دسته بندی و پوشه بندی آن ها بپردازید. این ویژگی، ویوگی می باشد که فتوشاپ فاقد آن است و هیچ محیطی برای دسته بندی یا پوشه بندی آن ها و سپس نمایش دادن آن ها ندارد.

لایتروم چیست؟ معرفی نرم افزار Lightroom به زبان ساده

شما میتوانید برای مشاهده دوره آموزش وردپرس کلیک کنید.

سرعت فتوشاپ در بازکردن عکس ها بیشتر است یا لایتروم؟

در زمانی زندگی میکنیم که دوربین های دیجیتال به این قدرت رسیدند که میتوانند 100 عکس را در یک نوبت عکاسی ثبت کرده و خروجی آن را بدهند. اگر بخواهیم با این حساب نرم افزار های فتوشاپ و لایتروم را با یکدیگر مقایسه کنیم متوجه میشویم که لایتروم با اندکی درنگ میتواند تمامی این عکس ها را باز کند و عکس ها را آماده ویرایش کند اما در فتوشاپ بدین گونه نیست و خیلی طول میکشد تا فتوشاپ بتواند این همه عکس را باز و آماده ویرایش کند.

فتوشاپ یا لایتروم کدام بهتر است؟

این یک سوال اشتباه است زیرا نرم افزار فتوشاپ و لایتروم هم از لخاظ امکانات و هم از لخاظ کاربرد و ویژگی ها کاملا متفاوت هستند.

فتوشاپ برای کار های گرافیکی و کار با عکس ها کاربرد دارد اما نرم افزار لایتروم تنها مختص عکاسان و ویرایش رنگ و نور و... کاربرد دارد. لایتروم قابلیت ذخیره کاتالوگ را دارد اما فتوشاپ همچین قابلیتی ندارد، لایتروم قابلیت اشتراک گذاری پریست ویرایش تصاویر را دارد اما فتوشاپ همچین قابلیتی ندارد. فتوشاپ قابلیت لایه بندی عکس و ویرایش هایی که اعمال میکنیم را دارد اما لایتروم همچین ویژگی ندارد.فتوشاپ در باز کردن عکس ها بسیار کند تر از لایتروم عمل میکند. و در آخر فتوشاپ مخصوص کار های گرافیکی و در کنار آن ویرایش تصاویر است اما لایتروم فقط مختص ویرایش تصاویر می باشد.

لایتروم چیست

سخن پایانی

در این مقاله قصد داشتیم تا شما را به طور کامل با نرم افزار لایت روم آشنا کنیم و آن را با نرم افزار فتوشاپ مقایسه کنیم و تفاوت های آن ها را برای شما بیان کنیم تا بتوانید انتخاب مطمئنی داشته باشید.

آموزش لایتروم

برای مشاهده دوره آموزش لایتروم کلیک کنید.


علیرضا فاضلی
علیرضا فاضلی

طراح وب و گرافیست

من علیرضا هستم ، سالهاست که در حوزه طراحی سایت بصورت تخصصی فعالیت می کنم . تخصص های اصلی من در حوزه آموزش وردپرس ، آموزش نرم افزارهای گرافیکی ، مبانی کامپیوتر و بصورت کلی هر چیزی در حوزه وب هست ... عاشق آموزش و یادگیری هستم.

نظرات