محمد نصیری
بنیانگذار انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران ، هکر کلاه سفید ، کارشناس امنیت اطلاعات و ارتباطات

کاربرد منوی Startup Settings در ویندوز 8 چیست؟

منوی Startup Settings در واقع روش های مختلفی که شما می توانید ویندوز 8 را بوت کنید را نمایش می دهد که معمولترین حالتی که شما در این میان می شناسید همان حالت Safe Mode معروف است. در واقع منوی Startup Settings جایگزین منوی قبلی به نام Advanced Boot Options ای شد که در سیستم عامل های قبلی شرکت مایکروسافت وجود داشت. اما به واقع کاربرد های اصلی این منو چیست ؟

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران

امکاناتی که در منوی startup Settings تعبیه شده است این امکان را به شما می دهد که با حالت های مختلف عملیات سیستم عامل ویندوز 8 خود را بوت کنید ، مخصوصا زمانیکه نمی توانید آن را بصورت عادی بوت کنید. اگر توانستید با Option های موجود در این منو سیستم عامل خود را با موفقیت بوت کنید یعنی مشکل بوت قابل حل است و در این میان می توانید عوامل بروز مشکل را شناسایی و آنها را برطرف کنید. بیشترین کاربردی که از منوی startup Settings در ویندوز 8 می شود وارد شدن به محیط Safe Mode است.

چگونه می توانیم در ویندوز 8 به منوی Startup Settings دسترسی پیدا کنیم ؟

شما می توانید از طریق منوی Advanced Startup Options به startup Settings دسترسی پیدا کنید ، که برای رسیدن به این منو چندین روش وجود دارد که در مقاله ای با عنوان چگونه به Advanced Startup Settings در ویندوز 8 دسترسی پیدا کنیم؟ آموزش داده شده است. بعد از اینکه با استفاده از مقاله بالا وارد Advanced startup Options شدید بر روی گزینه Troubleshoot کلیک کنید ، سپس Advanced Options را انتخاب کنید و در نهایت Startup Settings را انتخاب کنید.

چگونه می توانیم در ویندوز 8 از منوی Startup Settings استفاده کنیم ؟

Startup Settings به خودی خود هیچ کاری انجام نمی دهد و فقط یک منو است. انتخاب یکی از گزینه های موجود در این منو باعث تغییر روش بوت شدن سیستم عامل ویندوز 8 می شود. به زبان دیگر انتخاب کردن هر گزینه ای در منوی Startup Settings این امکان را به شما می دهد که سیستم عامل ویندوز 8 را با حالت ها و امکاناتی که در این منو به شما نمایش داده شده است بوت کنید. نکته مهم در این قسمت این است که برای اینکه بتوانید یکی از گزینه های موجود در Startup Options را انتخاب کنید بایستی سیستم شما دارای یک کیبورد فیزیکی باشد تا عدد مورد نظر را با استفاده از کلید های عددی کیبورد انتخاب کنید.

دقت کنید که ویندوز 8 ذاتا برای صفحه های نمایشی لمسی طراحی شده است و در بسیاری از موارد شما از کیبورد فیزیکی استفاده نمی کنید بلکه از کیبورد صفحه نمایش یا همان On-Screen Keyboard استفاده می کنید. در ادامه انواع حالت های مختلفی که شما می توانید در منوی Startup Settings مشاهده کنید را به شما معرفی می کنیم ، توجه کنید که شما در هر زمانی می توانید با فشردن کلید Enter ویندوز 8 را در حالت نرمال بوت کنید :

حالت اول : Enable Debugging

با فعال کردن این قابلیت شما Kernel Logging را در ویندوز 8 فعال می کنید. اینکار یکی از روش های بسیار پیشرفته رفع ایراد سیستم عامل ویندوز می باشد که از طریق آن شما می توانید اطلاعات مشکلات Kernel ویندوز را به یک سیستم دیگر که دارای یک Debugger است برای تحلیل ارسال کنید. بصورت پیشفرض این اطلاعات توسط پورت COM1 و با baud rate ای به اندازه 15.200 ارسال می شود. Enable Debugging دقیقا مشابه آن چیزی است که در سیستم عامل های قبلی ویندوز به عنوان Debugging Mode شناخته می شد. راهکار معادل ایرانی این مورد نصب مجدد ویندوز است ( حوصله این کارارو ندارن )

حالت دوم : Enable boot logging

با انتخاب این گزینه ویندوز در حالت نرمال بوت می شود با این تفاوت که کلیه فعالیت هایی که تا زمان بوت کامل سیستم عامل در خصوص فایل هایی که ایجاد می شوند ، درایورهایی که Load می شوند و بسیاری دیگر از موارد مربوط به بوت سیستم در داخل یک فایل به شکل Log ذخیره می شوند . بعد از انتخاب این گزینه و بوت شدن ویندوز ، یک فایل boot log به اسم ntbtlog.txt در درایوی که سیستم عامل ویندوز در آن نصب شده است و معمولا درایو C شما می باشد ایجاد می شود.

بعد از اینکه با این حالت سیستم عامل را بوت کردید می توانید این فایل را باز کنید و اطلاعاتی که مربوط به رفع اشکال سیستم عامل ویندوز می باشد را از آن استخراج کرده و مشکل را پیدا کنید. اگر ویندوز شما به درستی بوت نشد می توانید سیستم را با حالت Safe Mode بوت کنید و همین فایل را بعد از ورود به سیستم عامل بررسی کنید. حتی اگر حالت Safe Mode هم دیگر کار نکرد ، شما می توانید با استفاده از Advanced Startup Options که از طریق Restart سیستم در دسترس شما قرار می گیرد و وارد شدن به Control Panel و در نهایت مشاهده کردن فایل با استفاده از دستور type d:\windows\ntbtlog.txt محتویات این فایل را مشاهده کنید. این حالت بیشتر جنبه رفع اشکال دارد و بحث آن تحلیلی است . راهکار معادل ایرانی این مورد نصب مجدد ویندوز است ( حوصله این کارارو ندارن )

حالت سوم : Enable low-resolution video

با انتخاب این گزینه ویندوز 8 شما در حالت نرمال بوت می شود اما وضوع تصویر شما به حالت 800 در 600 در می آید. برخی اوقات پیش می آید که شما از مانیتورهای قدیمی استفاده می کنید که قابلیت پشتیبانی از وضوع تصویر بالا را ندارند اما کارت گرافیک شما این مورد را پوشش می دهد ، بعد از اینکه وضوح تصویر را بالا بردید دیگر مانیتور به شما چیزی نمایش نمی دهد و نمی توانید صفحه ویندوز را مشاهده کنید. اما از آنجایی که همه مانیتورها وضوح تصویر 800 در 600 را پشتیبانی می کنند با انتخاب این گزینه ویندوز شما با وضوح تصویر پایین بوت می شود و شما می توانید اشتباهی که مرتکب شده اید را درست کنید. توجه کنید که در انتخاب این حالت فقط تغییرات در وضوح تصویر یا همان Resolution انجام می شود و هیچ کاری با درایور کارت گرافیک شما ندارد.

حالت چهارم : Enable Safe Mode

با انتخاب این گزینه ویندوز 8 شما در حالت Safe Mode بوت می شود ، حالتی که در آن ویندوز از حداقل سرویس ها و درایورهای ممکن برای بوت استفاده می کند. برای درک بهتر و چگونگی ورود به محیط Safe Mode می توانید به مقاله بنده با عنوان چگونه ویندوز 8 را در حالت Safe Mode بوت کنیم ؟ مراجعه کنید. زمانیکه ویندوز در حالت Safe Mode توانست با موفقیت بوت شود شما می توانید عملیات رفع اشکال و بررسی های خود برای پیدا کردن مشکل بوت نرمال ویندوز 8 را انجام دهید ، معمولا سرویس ها یا درایورهای مشکل سازی که باعث بروز مشکل در بوت سیستم در حالت نرمال هستند را براحتی می توانیم در این محیط رفع اشکال کنیم.

حالت پنجم : Enable Safe Mode With Networking

با انتخاب این گزینه شما در واقع همان Safe Mode معمولی را انتخاب کرده اید با این تفاوت که در حالت عادی Safe Mode درایورها و سرویس های شبکه ای ویندوز Load نمی شوند اما در این حالت تمامی درایورهای مورد نیاز به همراه سرویس های مورد نیاز برای دسترسی ویندوز به شبکه و اینترنت Load می شوند. معمولا زمانیکه شما احتمال می دهید برای رفع اشکال نیاز به برقراری ارتباط با شبکه یا اینترنت دارید از این محیط برای بوت کردن ویندوز در حالت Safe Mode استفاده می کنید.

حالت ششم : Enable Safe Mode With Command Prompt

با انتخاب این گزینه همانطور که از نامش هم پیداست یک محیط Safe Mode برای شما بوت می شود با این تفاوت که در محیط Safe Mode عادی شما صفحه دسکتاپ را مشاهده می کنید که توسط سرویس Explorer بارگزاری شده است اما در این حالت رابط کاربری شما صرفا محیط Command Prompt خواهد بود. یعنی تمامی کارهای خود را صرفا می توانید با استفاده از خط فرمان بصورت دستوری به سیستم ارجاع دهید.

حالت هفتم : Disable driver signature enforcement

ویندوز به درایورهایی که دارای Sign مایکروسافت نیستند اجازه نصب شدن بر روی سیستم را نمی دهد با انتخاب این گزینه شما به ویندوز می گویید که به درایورهایی که دارای Sign نیستند یا در اصطلاح فنی Unsigned- Driver هستند اجازه نصب موقت بدهید تا بتوانیم فرآیند رفع اشکال را انجام دهیم . البته در ویندوزهای قبلی شرکت مایکروسافت به شما یک اخطار در خصوص Sign نداشتن درایور داده می شد اما شما می توانستید اجازه دهید که نصب شود ، در ویندوز 8 این مورد را ندارید مگر اینکه از قبل بصورت دستی غیرفعال کرده باشید. برای اینکه آشنایی بیشتری با این مورد پیدا کنید به مطلب بنده با عنوان رفع مشکل ویندوز هشت با درایورهای Sign نشده مایکروسافت مراجعه کنید.

حالت هشتم : Disable early launch anti-malware protection

ویندوز 8 در هنگام بوت سیستم قابلیت آنتی ویروسی دارد که باعث می شود کدهای مخرب در حالت بوت سیستم نتوانند سیستم را تخریب کنند ، معمولا این نوع بدافزارها درایورهای سیستم را در هنگام بوت آلوده می کنند ، اگر شما احتمال می دهید که این آنتی ویروس موجود بر روی ویندوز 8 جلوی فعالیت درایور مورد نظر شما را گرفته است و اجازه کارکرد درست به سیستم شما نمی دهد ، می توانید با انتخاب این گزینه ضد بدافزار فوق را غیرفعال کنید و تنظیمات درایور خود را مجددا بررسی کنید.

حالت نهم : Disable automatic restart after failure

زمانیکه شما در هنگام بوت سیستم دچار اختلال در سیستم شوید سیستم عامل بصورت خودکار بلافاصله Restart می شود. در این حالت شما زمان این را ندارید که متن خطای بوجود آمده را مشاهده کنید. با انتخاب این گزینه به محض اینکه سیستم در حالت بوت به خطایی بر بخورد بصورت خودکار Restart نمی شود . معمولا خطاهایی که در اینجا عنوان می شود خطاهای صفحه آبی یا Blue Screen Error ها هستند. با انتخاب این گزینه شما می توانید کد خطای Blue Screen را مشاهده کرده و اقدام لازم برای رفع مشکل صفحه آبی را انجام دهید. برای اینکه بتوانید براحتی مشکلات مربوط به خطای صفحه آبی را برطرف کنید پیشنهاد می کنم مقاله بنده با عنوان چگونه خطاهای صفحه آبی یا Blue Screen ویندوز را درست کنیم ؟ را مطالعه کنید.

حالت دهم : Launch recovery environment

با انتخاب این گزینه که معمولا در صفحه دوم startup Settings مشاهده می شود شما امکاناتی که سیستم عامل برای بازگردانی سیستم به حالت اولیه یا تعمیر سیستم در اختیار شما قرار می دهد را مشاهده خواهید کرد ، معمولا در این هنگام باید کلید F10 فشرده شود تا بتوانید این امکانات را مشاهده کنید. با انتخاب این گزینه مجددا شما منوی Advanced Startup Options را مشاهده خواهید کرد.

توجه کنید که Startup Settings فقط در ویندوز 8 و 8.1 وجود دارد و در ویندوز های قبلی شرکت مایکروسافت چیزی به این نام وجود ندارد ، در سیستم عامل های قبلی مایکروسافت مانند ویندوز XP و Seven و Vista مواردی مشابه عناوین بالا به شکل Advanced boot Options وجود داشت که براحتی در هنگام بوت سیستم با استفاده از کلیدهای F8 یا Shift+F8 در دسترس بود. امیدوارم مورد توجه شما دوستان قرار گرفته باشد. ITPRO باشید.


محمد نصیری
محمد نصیری

بنیانگذار انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران ، هکر کلاه سفید ، کارشناس امنیت اطلاعات و ارتباطات

محمد نصیری هستم و در اینستاگرام با اکانت IranCySec تجربیاتم رو به اشتراک میگذارم ، هکر کلاه سفید و کارشناس امنیت سایبری ، سابقه همکاری با بیش از 50 سازمان دولتی ، خصوصی ، نظامی و انتظامی در قالب مشاور ، مدرس و مدیر پروژه ، مدرس دوره های تخصصص شبکه ، امنیت ، هک و نفوذ ، در حال حاضر فقط به عنوان بازرس و ممیز امنیت اطلاعات فعالیت می کنم ، عاشق آموزش و تدریس هستم و به همین دلیل دوره های آموزشی که ضبط می کنم در دنیا بی نظیر هستند.

نظرات