زهرا مرشدی
متخصص شبکه های مایکروسافت

Adware چیست؟ آشنایی با تبلیغ افزار یا Advertisement Software

Adware چیست؟ فناوری به بخش اجتناب ناپذیری از زندگی ما تبدیل شده است.در حالی که اینترنت حجم زیادی از اطلاعات را ارایه می دهد و ارتباطات را سریعتر و راحت تر از هر زمان دیگری امکان پذیر کرده است ,اما یک سری تهدیدها را با خود به همراه دارد که بد نیست با یکی از آنها به نام Adware آشنا شویم.

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران
وب سایت توسینسو

Adware چیست؟

Adware برنامه ای است که یکبار بر روی کامپیوتر شما نصب میشود و عادتهای جستجوی اینترنتی شما را در اینترنت پیگیری میکند و pop-up های حاوی تبلیغاتی که مربوط به سایتها و تاپیکهایی است که شما به آنها سر زده اید, را برای شما ارسال می کند.در حالی که به نظر میرسد که این نوع نرم افزار کاملا بی خطر و بی گناه است اما میتواند سرعت اینترنت و کارایی پردازنده را کم کند و باعث کند شدن سیستم شما شود.

از کجا بفهمید که کامپیوتر شما دارای Adware است؟

یک سری نشانه ها برای پی بردن به آن وجود دارد :

 • pop-up های تبلیغاتی را به صورت مداوم دریافت می کنید.
 • home page مرورگرتان به صورت مداوم تغییر می کند.
 • کامپیوترتان نسبت به چندماه گذشته کند تر شده است.
 • search barو toolbar های نا آشنا بر روی مرورگرتان ایجاد شده است.
 • با این حال که شما این search bar ها و toolbar های نا آشنا را پاک می کنید اما باز هم وجود دارند.
وب سایت توسینسو

چگونه از ورود Adware به سیستم جلوگیری کنید؟

وب سایت توسینسو
 • برنامه ی مسدودکننده ی pop-up را نصب کنید.
 • قبل از کلیک و دانلود لینک مطمین شوید که ناشر آن لینک را میشناسید و اطلاعات آن درست است.
 • درباره ی وبسایت هایی که به طور مرتب به آنها سر می زنید محتاط باشید,مخصوصا آنهایی که دارای محتوای مشکوک یا غیرقانونی هستند.
 • از منابع و همینطور آدرس ایمیلهای ناشناس فایلی را دانلود نکنید.
 • پیوستهایی مثل (عکس,بازی,دعوتنامه های اینترنتی) را دانلود نکنید,مگر اینکه از طرف کسی باشد که شما می شناسید و به او اطمینان دارید.
 • وقتی پنجره ی pop-up باز میشود آن را از تب ضربدر ببندید,به دلیل اینکه با کلیک روی yes یا Accpet ممکن است که نوعی اسپای ور را بر روی کامپیوتر خود دانلود کنید.
 • موقعی که برنامه های رایگان را دانلود میکنید مثل نرم افزار,موزیک,ویدیو و دیگر موارد...دقت داشته باشید که چه نوع فایلی را واقعا دانلود میکنید .مثلا برنامه هایی هستند که agreement دارند و بدون اینکه آنها را با دقت بخوانیم فقط شرایط را قبول می کنیم(مثلاخودم چندخطو میخونم بعد بیخیال میشم و تاییدش میکنم :D).بسیاری از برنامه های معروف و محبوب کاربران حاوی اسپای ور هستند.
 • Anti adware را نصب کنید تا به طور منظم سیستم را چک کند و ادورها را شناسایی کند.بعد از پاکسازی سیستم از ادورها کامپیوتر خود را ری استارت کنید و دوباره سیستم را اسکن کنید تا مطمین شوید که کاملا از وجود ادورها پاک شده است.بعضی از ادورها بسیار سخت هستند و قصد خارج شدن از سیستم را ندارند,به همین دلیل باید بیشتر از یکبار این کار را انجام دهید.
 • با فایروال از سیستم خود محافظت کنید.
 • هر برنامه ای ر از سایتی که به آن اعتماد ندارید و معتبر نیست دانلود نکنید.
 • کنترل های Active x مستعد داشتن Spyware و دیگر malwareها هستند پس هرگز آن Active x هایی را که درخواست آنها را نداده بودید,نصب نکنید.

نکته: توضیحاتی راجع به Active X

بخش اینترنتی Component Object Model است.این فناوری متعلق به شرکت مایکروسافت است. مجموعه اي از كدها و كنترلهاي از پيش نوشته یا طراحي شده است كه امكاناتي را در اختيار برنامه نويسان توسعه دهنده قرار می دهد كه به وسیله ی آنها ,قادر به انجام فعاليتهايي در محيطهاي توسعه هستند (مثلا نرم افزارهای آفیس مایکروسافت) .اکتیو ایکس برای اضافه کردن یک سری مولفه های کنترلری برای صفحه ی وب به کار می رود و با گرفتن آنها از اینترنت امکانات جدیدی به مرورگر اضافه می شود.

امنیت در کنترل های اکتیوایکس بسیار مهم است. به دلیل اینکه قطعه کد های کوچک , به سیستم کاربر دسترسی دارند و می توانند باعث خرابی آن شوند. اگر اکتیوایکس نامناسب باشد ممکن است که فایل های سیستمی مهمی از سیستم پاک شوند. مایکروسافت برای جلوگیری از این مسئله ,اطلاعات اعتبار سنجی را به فایل اکتیو ایکس ضمیمه می کند تا مشخص شود آیا نویسنده کد یک موسسه و شرکت شناخته شده و معتبر است یا نه؟ یعنی یک گواهی امضا دیجیتال به همراه کدهای اکتیوایکس ارائه می شود.

اگر سیستم شما دچار Adware شد باید چکار کنید؟

اگر فکر میکنید که ادورها بر روی سیستم شما دانلود شده اند وسیستم آلوده شده است,باید ازبرنامه ی Anti Adware استفاده کنید,تا سیستم را اسکن کند و ادورها را پیدا کند,تا شما بتوانید برای پاک کردن آنها اقدام کنید.

وب سایت توسینسو

موفق و پرانرژی باشید...


زهرا مرشدی
زهرا مرشدی

متخصص شبکه های مایکروسافت

وقتی باختم مسیر را یافتم.راهی جز موفقیت ندارم پس راهی میشوم.

نظرات